Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaka powinna być optymalna temperatura w domu? Zbyt niskie wartości w pomieszczeniach wpływają na zdrowie. Czym może grozić wychłodzenie?

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Jak podaje WHO, okresy zimna są związane ze zwiększoną śmiertelnością oraz zapadalnością na choroby układ oddechowego i sercowo-naczyniowego.
Jak podaje WHO, okresy zimna są związane ze zwiększoną śmiertelnością oraz zapadalnością na choroby układ oddechowego i sercowo-naczyniowego. budabar/123RF
Czy istnieje idealna temperatura w domu? Choć brak jeszcze wystarczających dowodów, naukowcy ustalili wysokość minimalnej temperatury, jaka powinna panować w pomieszczeniach mieszkalnych. Zależna jest ona jednak w dużej mierze od stanu naszego zdrowia. Badacze wykazali, że przebywanie w zbyt chłodnych pomieszczeniach może mieć wypływ na zaostrzenie się objawów niektórych schorzeń, a nawet na zwiększoną śmiertelność. Sprawdź, na ile stopni najlepiej ustawić termostat i dlaczego utrzymywanie optymalnej temperatury w domu jest tak ważne.

Spis treści

Zbyt niskie temperatury w mieszkaniu szkodzą naszemu zdrowiu i mogą zwiększyć ryzyko zgonu

Jak podają specjaliści ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), rośnie liczba dowodów na to, że za niskie temperatury panujące w mieszkaniach i domach mają niekorzystne konsekwencje dla naszego zdrowia. Zbytni chłód w pomieszczeniach mieszkalnych często wynika z braku odpowiedniej izolacji i szczelności ścian budynków oraz z braku właściwego ogrzewania.

Wśród potencjalnych zagrożeń, jakie może nieść przebywanie we wnętrzach o zbyt niskiej temperaturze naukowcy wymieniają m.in.:

Niskie temperatury panujące w budynkach mieszkalnych przyczyniają się do nadmiernej śmiertelności i zachorowalności w okresie zimowym. Większość obciążeń zdrowotnych można przypisać chorobom układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, szczególnie u osób starszych. Złe samopoczucie dzieci w zimie jest spowodowane głównie chorobami układu oddechowego.

Jak pokazują badania, u chorych z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, zaobserwowano lepszy stan zdrowia przy większej liczbie godzin spędzonych w pomieszczeniach o temperaturze 21 stopni Celsjusza i wyższej. Z kolei aż sześć badań, które oceniały związek między temperaturą w pomieszczeniach a ciśnieniem krwi wykazało, że niższe temperatury były związane z wyższym ciśnieniem krwi.

Według danych podawanych w dokumencie WHO nadwyżkę zgonów zimowych z powodu zbyt niskich temperatur panujących w mieszkaniach szacuje się na 38 200 rocznie w 11 wybranych krajach europejskich.

Jaka powinna być temperatura w domu? Odpowiedź uzależniona jest od kilku czynników

Według założeń WHO temperatura w pomieszczeniu powinna być wystarczająco wysoka, aby uchronić mieszkańców przed szkodliwym wpływem zimna na zdrowie.

Choć obecne dowody są niewystarczające do ustalenia dokładnej temperatury, poniżej której mogą wystąpić niekorzystne skutki dla zdrowia, istnieje duża pewność, że ogrzanie domów przyniesie znaczące korzyści dla zdrowia i za minimalną temperaturę uznaje się 18 st. Celsjusza.

Zobacz także: Nie śpij przy włączonym kaloryferze, bo szkodzisz swojemu zdrowiu. Wiesz, jaka temperatura do spania jest dla ciebie najlepsza?

Jak jednak zaznaczają specjaliści, wyższa minimalna temperatura w pomieszczeniach może być konieczna dla grup szczególnie wrażliwych, w tym:

  • osób starszych,
  • dzieci,
  • osób cierpiących na choroby przewlekłe, w szczególności choroby sercowo-oddechowe.

Potwierdzają to m.in. wyniki badań przeprowadzonych w Nowej Zelandii, które sprawdzały wpływ izolacji istniejących domów, w których co najmniej jedna osoba w gospodarstwie domowym miała przewlekłe objawy choroby układu oddechowego. Okazało się, że ocieplenie ścian budynku zmniejszało szansę na występowanie u osób dorosłych: słabego samopoczucia psychicznego, świszczącego oddechu, zimowych przeziębień lub grypy oraz porannych problemów z nadmiarem wydzieliny.

Z kolei inne badanie przeprowadzone w Nowej Zelandii na 45 000 gospodarstwach domowych nie wykazało związku między mieszkaniem w ocieplonym domu a wskaźnikami hospitalizacji, jednak potwierdziło, że śmiertelność wśród osób dorosłych w wieku 65 lat i starszych, którzy wcześniej byli hospitalizowani z powodu chorób układu krążenia, była niższa dla osób mieszkających w izolowanych mieszkaniach.

Ustawiając więc termostat na 18 stopni, musimy pamiętać, że jeśli w domu mieszkają osoby starsze, przewlekle chore lub dzieci, temperatura powinna być nieco wyższa. Dobrze, aby oscylowała w granicach 21-22 stopni Celsjusza, a w nocy było o 1-2 stopnie niższa.

Zobacz także: Nie możesz spać? W przyszłości możesz mieć problemy z pamięcią, uczeniem się i koncentracją. Bezsenność pogarsza zdolności poznawcze

W domu nie może być za ciepło. Tej temperatury lepiej nie przekraczać

Podobnie jak przy ustalaniu dolnej granicy optymalnej temperatury w domu, tak samo przy górnym jej progu naukowcom brak niepodważalnych dowodów na jej bezpośredni wpływ na zdrowie człowieka. Badania sprawdzające samopoczucie osób spędzających czas w pomieszczeniach o temperaturze powyżej 24 stopni nie dały jednoznacznych wyników. Ich rozbieżności mogą być spowodowane m.in. klimatem i miejscem zamieszkania.

Specjaliści z WHO stwierdzili, że nie ma wyraźnego zagrożenia dla zdrowia osób niechorujących i prowadzących siedzący tryb życia, mieszkających na co dzień w temperaturze powietrza między 18 a 24 stopnie Celsjusza.

Przy optymalizowaniu temperatury w domu, należy brać także pod uwagę to, że każdy człowiek inaczej odczuwa temperaturę zewnętrzną, co jest zależne m.in. od jego masy mięśniowej. Ponadto organizm podczas różnych procesów metabolicznych sam wytwarza ciepło, co także wpływa na różny odbiór temperatury.

Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do utrzymywania w pomieszczeniu stałej temperatury na poziomie np. 24 stopni Celsjusza, nie powinniśmy gwałtownie zmieniać jej na 18 stopni, ale stopniowo obniżać np. o jeden stopień, aby przyzwyczaić organizm do zmiany. Warto dodać, że nawet lekkie obniżenie temperatury w domu może przynieść spore oszczędności na ogrzewaniu.

Źródło:WHO Housing and Health Guidelines World Health Organization

Miej ciśnienie pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Warszawa, ul. Wawelska 52/54
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jaka powinna być optymalna temperatura w domu? Zbyt niskie wartości w pomieszczeniach wpływają na zdrowie. Czym może grozić wychłodzenie? - Strona Zdrowia

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto