Jak założyć firmę? Zobacz, jak wygląda ten proces krok po kroku

Materiał informacyjny Santander Bank Polska
Chcesz założyć własną działalność, ale przeraża Cię papierologia i procedury? Spokojnie! Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, w którym krok po kroku wyjaśniamy, jak szybko i łatwo spełnić swoje marzenie o własnej firmie.

Zobacz, czy biznes Ci się opłaci

Masz pomysł na własną firmę? Wiesz, w jaki sposób działać i z kim podjąć współpracę? Świetnie! Pamiętaj jednak, że żaden biznes nie okaże się spełnieniem marzeń, jeżeli nie będzie opłacalny. Dlatego, aby się o tym przekonać, warto przygotować wcześniej biznesplan. W dobrym biznesplanie znajdziesz:

 • opis produktów, usług i całej firmy, informacje, kto zarządza przedsiębiorstwem,
 • mocne i słabe strony konkurencji oraz opis strategii marketingowej,
 • plan finansowy.

Przejdź przez proces rejestracji...

… lub nie, jeżeli działalność, którą chcesz otworzyć, nie jest nastawiona na duży zysk. Wówczas warto na początek zdecydować się na działalność nierejestrowaną. Mogą ją prowadzić wszystkie osoby, których przychody nie przekroczą 1505 złotych w każdym miesiącu. To równowartość 50% minimalnego wynagrodzenia. Dodatkowo nie powinny one prowadzić działalności gospodarczej przez okres ostatnich 60 miesięcy, czyli 5 lat.

Jeżeli natomiast Twój biznesplan wskazuje, że zysk będzie większy, musisz zarejestrować firmę w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jak to zrobić?

Rejestracja działalności gospodarczej w KRS

Na początku odpowiedz sobie na pytanie, jaki rodzaj spółki Cię interesuje. Do KRS zarejestrujesz spółkę jawną, komandytową, partnerską, komandytowo-akcyjną, akcyjną lub z ograniczoną odpowiedzialnością. Aby złożyć wniosek o wpis do spółki, dokument powinien być podpisany przez wszystkich członków zarządu firmy.

W jaki sposób możemy zarejestrować spółkę w KRS?

Po wybraniu rodzaju spółki powinniśmy przejść do wypełniania formularza, w którym podajemy nasze dane, dane spółki, status spółki, informacje o kapitale oraz udziałowcach i akcjonariuszach. Jeżeli mamy dodatkowe załączniki, również musimy dołączyć je do formularza rejestracji. Dodatkowo zostaniemy poproszeni o takie dokumenty jak:

 • umowę będącą statutem lub aktem założycielskim,
 • dokument dotyczący powołania członków zarządu spółki wraz z ich imionami, nazwiskami oraz adresami,
 • wykaz wspólników oraz adresów ich i członków zarządu,
 • siedzibę firmy, a także imię, nazwisko i adres wspólnika,
 • oświadczenie zarządu dotyczące wniesienia kapitału.

Warto również wspomnieć, że opłata za zarejestrowanie spółki w KRS wynosi 350 złotych (250 złotych to opłata sądowa, a 100 złotych to ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym).

Rejestracja działalności gospodarczej w CEIDG

Rejestracja działalności gospodarczej w CEIDG dotyczy działalności jednoosobowych oraz spółek cywilnych. W odróżnieniu od KRS, rejestracja jest całkowicie bezpłatna. Dzięki temu nasza działalność zostaje zgłoszona do GUS-u, ZUS-u oraz naczelnika skarbowego. We wniosku musimy podać:

 • dane osoby wnioskującej,
 • liczbę osób, jaką planujemy zatrudnić,
 • miejsce wykonywania działalności oraz datę rozpoczęcia,
 • wskazanie Urzędu Skarbowego oraz wybrany sposób opodatkowania,
 • numer PKD,
 • adres, gdzie będą przechowywane informacje dotyczące firmy.

Rejestracja firmy przez bank

To trzecia i najwygodniejsza forma założenia konta firmowego. Bardzo często, aby zarejestrować swoją firmę, wystarczy posiadać własne konto indywidualne z bankowością internetową i profil zaufany. Takie rozwiązanie oferuje m.in. Santander Bank Polska. Dla swoich klientów, posiadających konto indywidualne, Santander Bank Polska oferuje ogromną pomoc w założeniu własnej działalności. Jeżeli masz bankowość Santander Internet i profil zaufany, wystarczy, że zalogujesz się do Santander Internet. Tam w zakładce Oferta Banku, znajdziesz formularz „Działalność gospodarcza z kontem dla firm i bankowością Mini Firma”. Gdy go wypełnisz, podpisz go za pomocą profilu zaufanego, a Santander Bank Polska wyśle go w Twoim imieniu do CEiDG. Gdy Twoja firma będzie już zarejestrowana, bank prześle Ci potwierdzenie. I gotowe!

Warto również dodać, że na każdym kroku dostajemy od banku podpowiedzi, co powinniśmy przygotować przed przystąpieniem do formalności - dzięki temu, szanse na zapomnienie o czymś znacząco maleją.

Załóż konto firmowe

Inną, równie istotną rzeczą, o której warto pamiętać, jest konto firmowe. Dzięki niemu, będziemy mogli szybciej realizować płatności. W dzisiejszych czasach nie jest trudno je założyć, ponieważ banki starają się, aby konto było jak największym wsparciem dla przedsiębiorców.

Przykładem takiego konta jest Konto Firmowe Godne Polecenia i bankowość internetowa Mini Firma od Santander Bank Polska. Zakładając je, możemy również zdecydować się na inne, pomocne w prowadzeniu działalności rozwiązania, np. eFaktoring czy eLeasing. Jeśli założysz konto online, nie zapłacisz za prowadzenie konta, wypłatę pieniędzy z bankomatów w Polsce i na świecie czy przelewy do ZUS-u i Urzędu Skarbowego.

Zadbaj o swój rozwój

Nie jest łatwo, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, być przedsiębiorcą. Dlatego warto już od samego początku zatroszczyć się o odpowiednie wsparcie, zwłaszcza w sprawach finansowych. Unikniemy wtedy wielu frustracji, które często pojawiają się na początku prowadzenia biznesu. Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę?

 • Księgowość
  Przepisy, nowe regulacje i dużo znaków zapytania. Na Twojej liście, pt.: „Jak założyć własną firmę?”, księgowość zdecydowanie powinna się znaleźć. W tym przypadku, możemy skorzystać z usług zewnętrznych lub banków. Niektóre z nich, przy założeniu konta firmowego, dają nam możliwość skorzystania z eKsięgowości. Przykładem jest Santander Bank Polska, który oferuje taką pomoc nawet za 5 złotych miesięcznie dla jednoosobowych działalności gospodarczych.
 • Umowy
  Tworzenie i podpisywanie umów na początku może być wyzwaniem. Jednak zakładając własną działalność, trzeba wziąć pod uwagę to, że umowy to konieczność. Tu również możemy skorzystać z pomocy banku, decydując się, np. na Konto Firmowe Godne Polecenia w Santander Bank Polska, gdzie jedną z opcji jest usługa eUmowy, która ułatwia przechowywanie danych oraz podpisywanie i przygotowywanie online umów w zaledwie kilka minut.

Zabezpiecz się przed utratą pieniędzy

Obawa przed utratą płynności finansowej jest jedną z tych, która przychodzi nam na myśl, gdy poważnie zaczynamy rozważać założenie własnej firmy. Nic w tym dziwnego, zwłaszcza że żyjemy w niepewnym dla przedsiębiorców czasie. Dlatego warto zabezpieczyć swoje finanse, korzystając, np. z opcji jakie proponuje Santander Bank Polska w swoim Koncie Firmowym Godnym Polecenia, czyli eFaktoring, eWindykacja czy eWadia.

Dzięki pierwszej z wymienionych opcji Twoja firma będzie mogła otrzymywać pieniądze za fakturę, nawet 5 minut po złożeniu wniosku. Z kolei eWindykacja pozwoli łatwiej odzyskać te fundusze, z którymi za zapłatę zwlekają nam klienci. Ostatnią z proponowanych przez Santander opcji są eWadia. Pozwalają one zamienić wadium w gotówce na poręczenie wadialne, dzięki czemu pieniądze na naszym koncie nie są blokowane.

Te rozwiązania sprawiają, że prowadzenie własnej działalności i założenie firmy, wydaje się procesem mniej skomplikowanym, a zarazem bezpieczniejszym.

Opłaca się?

Jeżeli biznesplan wykazał, że jesteś w stanie zarobić nie tylko tyle, aby wyjść na 0 złotych, ale także, aby zarobić – zaryzykuj. Oczywiście przeanalizuj swoją decyzję wielokrotnie, sprawdź, czy na pewno masz na uwadze wszystkie czynniki, odpowiednio znasz swoją konkurencję, grupę docelową i jej potrzeby. Gdy nie masz wątpliwości, spróbuj. Już wiesz, jak założyć własną firmę, więc odważ się i weź marzenia w swoje ręce.

Z usług eKsięgowość, eFaktoring, eUmowy, eWindykacja, eWadia i eLeasing skorzystasz przez Mini Firmę Internet. Usługi kierujemy do nowych i obecnych klientów banku – osób fizycznych, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i którzy zawrą z nami umowę bankowości elektronicznej Mini Firma. Usługi dostarczają nasi partnerzy: eKsięgowość – InFakt sp z o.o., eFaktoring - Narodowy Fundusz Gwarancyjny S.A., eUmowy – LawBiz Technology sp. z o.o., eWindykacja - BEST S.A, eWadia – POLFUND Fundusz Poręczeń Kredytowych S.A, eLeasing - Santander Leasing S.A. Szczegóły oferty banku, informacje o opłatach, prowizjach, oprocentowaniu są dostępne na santander.pl/firmy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak założyć firmę? Zobacz, jak wygląda ten proces krok po kroku - Strefa Biznesu

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie