Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wyjść z bezdomności? Ma powstać specjalna strategia

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Anna Kaczmarz / Polskapresse / Dziennik Polski
Prezydent Krakowa chce, by powstała wieloletnia polityka miasta, dotycząca osób bezdomnych.

Powstanie Rada ds. Osób w Kryzysie Bezdomności - zdecydował Jacek Majchrowski. Prezydent Krakowa zapowiada, że zajmie się ona przygotowaniem wieloletniej strategii miasta, związanej z wychodzeniem z bezdomności.

„Bezdomni przez opinię społeczną są często stygmatyzowani, a przecież przyczyny ich stanu są różne” - napisał na swoim oficjalnym profilu na Facebook’u Majchrowski.

Inicjatorką powołania takiej Rady była radna miejska klubu „Kraków dla Mieszkańców”, Alicja Szczepańska.

W jej skład wejdzie pięciu przedstawicieli Urzędu Miasta i Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia oraz jednostek miejskich, tylu samo przedstawicieli organizacji pozarządowych, opiekujących się na co dzień osobami bezdomnymi, jak również sama Alicja Szczepańska, która będzie przewodniczącą Rady.

By została powołana, jest potrzebne jeszcze odpowiednie zarządzenie prezydenta w tej sprawie, które jest aktualnie przygotowywane.

- Osoby bezdomne są postrzegane przez opinię publiczną zazwyczaj jako narkomani i alkoholicy. Bez należnego każdemu człowiekowi szacunku - zwraca uwagę radna Szcze -pańska.

A jak dodaje, przyczyny bezdomności są różne.

- Są to często osoby bezradne społecznie, ofiary zdarzeń losowych, które potrzebują realnego wsparcia. Nie można stygmatyzować bezdomnych, dlatego jednym z pierwszych wizerunkowych działań musi być odczarowanie samego słowa - dodaje. Zdaniem radnej najmocniej w Radzie powinien wybrzmieć głos przedstawicieli NGO, którzy pracują z bezdomnymi, mają duże doświadczenie i najlepiej znają ich prawdziwe potrzeby, wśród których wymieniane jest np. uproszczenie procedur przyjmowania do ośrodków pomocy, schronisk i noclegowni, jak również zwiększenie liczby streetworkerów.

Jak podkreślają miejscy urzędnicy, gmina prowadzi działania na rzecz osób bezdomnych w ramach różnych programów. „Działania te pozwalają zapewnić kompleksową pomoc osobom bezdomnym, przy zachowaniu różnych form wsparcia, w zależności od sytuacji osoby bezdomnej, jej gotowości do przyjęcia pomocy i współpracy w rozwiązywaniu problemów” - twierdzą urzędnicy w komunikacie, który pojawił się na oficjalnej stronie miasta.

I dodają, że pomoc to nie tylko ogrzewalnie, noclegownie, łaźnie, wydawanie ciepłego posiłku, odzieży, udzielanie pomocy przedmedycznej oraz finansowej. „Uruchomiono również indywidualną pomoc pracowników socjalnych - streetworkerów” - przekonują przedstawiciele krakowskiego magistratu.

Tymczasem radny miejski Łukasz Wantuch z klubu „Przyjazny Kraków” chce wprowadzenia zmian, dzięki którym pasażerowie komunikacji miejskiej będą mogli jeździć w komfortowych warunkach. A te często uniemożliwia obecność osób bezdomnych, od których wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach.

Przygotował już projekt uchwały w tej sprawie. Chce, aby dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej mógł uzależnić przyznanie pomocy w formie posiłku dla osoby bezdomnej od konieczności umycia się np. w łaźni.

„Wydanie posiłku następuje na podstawie zaświadczenia z łaźni ważnego 7 dni lub innego dokumentu określonego przez dyrektora MOPS” - czytamy w dokumencie.

- Pasażerowie komunikacji miejskiej mają prawo do przejazdu w ludzkich warunkach, a nie sytuacji, gdzie muszą wysiadać wcześniej, gdyż nie są w stanie wytrzymać smrodu - przekonuje Wantuch.

Projekt uchwały trafi pod obrady Rady Miasta Krakowa 10 lipca.

WIDEO: ZAKAZ WSTĘPU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Jak wyjść z bezdomności? Ma powstać specjalna strategia - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto