Jak szybko nauczyć się angielskich słówek?

Artykuł sponsorowany
Polskapresse
Czy często miewasz problemy z zapamiętaniem słów w języku obcym? Jeśli tak, to musisz wiedzieć, że pamięć można wyćwiczyć! Podsuwamy Ci 6 rad jak z przyjemnością zapamiętać efektywnie słówka w języku angielskim.

1. Regularne powtórki

Najważniejsza w nauce języka obcego jest systematyczność i regularne powtarzanie materiału. Dlatego też powtarzaj nowe słówka w każdej wolnej chwili – stojąc na przystanku autobusowym, jadąc tramwajem, spacerując z psem, czy też biorąc poranny prysznic. Jak wykazują badania, zapamiętanie jednego słówka wymaga jego powtórzenia od 10 do 20 razy - im częściej będziesz robił takie powtórki, tym szybciej zapamiętasz nowe słownictwo.

2. Nauka w kontekście

Znajomość słów to nie tylko znajomość ich wymowy i pisowni, ale także sposób użycia w dłuższych wypowiedziach. Zawsze kiedy spotykasz się z nowym słówkiem, postaraj się je zapamiętać wraz z całym kontekstem. Zapisz je sobie w zdaniu, w którym zobaczyłeś je po raz pierwszy i sprawdź w słowniku jego znaczenie oraz wyrazy (kolokacje), z którymi się łączy. W ten sposób, kiedy będzie chciał wykorzystać nowe słówko, np. "angry" -zły, od razu przypomnisz sobie, że "angry" zawsze łączy się z przyimkiem "at" lub "with" - inaczej niż w języku polskim.

3. Fiszki

Przygotuj sobie zestaw fiszek – małych karteczek, na których po jednej stronie zapiszesz słowo angielskie, którego chcesz się nauczyć wraz z przykładowym zdaniem, a po drugiej stronie jego polski odpowiednik. Przeglądaj fiszki w każdej wolnej chwili – raz patrząc na słówko angielskie i podając jego polski odpowiednik, innym razem na odwrót – zaczynając od strony polskiej i podając jej angielskie tłumaczenie. Nauka przy użyciu fiszek jest niezwykle skuteczna!

4. Rysunki

Zrób rysunek do każdego słówka, które chcesz zapamiętać i dołącz do niego polskie tłumaczenie. Postaraj się, żeby każdy rysunek był oryginalny i zabawny - w ten sposób łatwiej zapadnie Ci w pamięć. Nasz
mózg przetwarza codziennie mnóstwo informacji tekstowych, ale zapamiętuje tylko część z nich – takich, które są
ważne, wyjątkowe lub z którymi łączą się silne emocje. Umieść więc wybrane przez siebie słówka w nietypowych scenkach graficznych, a znacznie łatwiej zapadną Ci one w pamięci.

5. Skojarzenia

Ucząc się nowego słowa spróbuj skojarzyć je sobie z innym, dobrze Ci już znanym, wyrażeniem – może to być nawet słówko w języku polskim. Następnie spróbuj sobie wyobrazić oba te słowa w jakiejś zabawnej sytuacji – stwórz w głowie jakiś absurdalny obrazek, w którym pojawią się oba słowa – nowe słówko angielskie oraz znane Ci już skojarzenie.
Przykładowo, słówko "eggnog" (ajerkoniak) możesz skojarzyć ze znanym Ci już słowem "egg" (jajko) i polskim słowem "noga". Wyobraź sobie teraz jajka chodzące zygzakiem na ludzkich nogach, a już za każdym razem
będziesz kojarzyć "eggnog" z ajerkoniakiem i jajkami pod wpływem tego trunku! Może brzmi to zabawnie ale metoda skojarzeń jest również bardzo skuteczna.

6. Żółte karteczki

Ucząc się podstawowego słownictwa, np. rzeczowników opisujących przedmioty domowe, możesz zapisać określające je słowa na żółtych karteczkach i następnie przykleić je na odpowiednie przedmioty. W ten sposób, za każdym razem kiedy będziesz chciał skorzystać z żelazka zobaczysz słowo "iron", a kiedy będziesz się chciał przejrzeć się w lustrze, pierwszą rzeczą na jaką zwrócisz uwagę będzie słowo "mirror". Efektywność tej techniki zapamiętywania można dodatkowo zwiększyć, jeżeli za każdym razem używając danego przedmiotu ułożysz sobie z nim zdanie w języku angielskim – na przykład opisujące czynność
lub sytuację, w której aktualnie używasz tej rzeczy. Wierzcie nam - to działa!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto