Jak spędzić niezapomniane wakacje na Kubie?

Materiał informacyjny TUI
Rum, cygara, salsa, rajskie plaże i kultowe, stare samochody – to chyba pierwsze skojarzenia, które przychodzą na myśl, kiedy wspominamy o wakacjach na Kubie. Sprawdź, co ma do zaoferowania ta malownicza i różnorodna wyspa i poznaj podstawowe zasady podróżowania na Kubę.

Kuba – podstawowe informacje

Położona w Ameryce Łacińskiej Kuba jest największą wyspą archipelagu Karaibów. Sezon turystyczny trwa tam w zasadzie przez cały rok, a jego szczyt przypada na okres pomiędzy październikiem a majem – temperatura oscyluje wówczas wokół 25-28oC, a opady zdarzają się stosunkowo rzadko.

Dzięki podłużnemu kształtowi, wyspa ma bardzo długą linię brzegową, obfitującą w przepiękne, szerokie, tropikalne plaże z drobnym, białym piaskiem i wiele nieodkrytych, dzikich zatoczek. Niezwykle bogata kubańska fauna i flora, występowanie wielu endemicznych gatunków oraz rezerwaty biosfery UNESCO sprawiają, że wycieczka na Kubę będzie wyjątkowym przeżyciem także dla miłośników przyrody.

Językiem urzędowym Kuby jest hiszpański, ale w kurortach i w okolicach atrakcji turystycznych bez problemu porozumiemy się też po angielsku. Podstawowe praktyczne informacje i ciekawostki o wyspie, a także propozycje niezapomnianych wycieczek znajdziesz w naszym przewodniku po Kubie w pigułce.

Warunki wjazdu na Kubę

Obywatele Polski, wybierający wakacje na Kubie, muszą posiadać paszport ważny minimum 3 miesiące od planowanej daty powrotu, a także wizę odpowiednią do celu swojej podróży bądź tzw. kartę turysty. Biura podróży zazwyczaj mają w swojej ofercie karty turystyczne, dlatego najlepiej pozyskać je w momencie rezerwowania wycieczki.

Lot z Polski na Kubę trwa około 11 godzin. Większość dostępnych połączeń zakłada minimum 1 przesiadkę. W trakcie tak długiej podróży należy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i współpodróżnych, zachowując zasady dezynfekcji i dystansu społecznego oraz zasłaniając usta i nos na lotnisku oraz na pokładzie samolotu.

Warto również wykupić swoją wymarzoną wycieczkę na Kubę w biurze podróży, zapewniającym najwyższe standardy bezpieczeństwa i higieny. TUI oferuje swoim klientom wyjątkową dbałość o zachowanie zasad sanitarnych, stosując się do zalecań opartych o najlepsze światowe rekomendacje, stworzone m.in. przez WHO, czym niewątpliwie wyróżnia się na naszym rynku.

Obecnie do wjazdu na Kubę niezbędny jest negatywny wynik testu RT-PCR na Covid-19, wykonany maksymalnie 72 godziny wcześniej. Ten obowiązek dotyczy także dzieci, bez względu na wiek.

W zależności od rozwoju sytuacji, te wymogi mogą ulec zmianie, dlatego warto śledzić najnowsze rekomendacje oraz sprawdzić przed podróżą wykaz dokumentów niezbędnych do wylotu np. na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych lub w naszej skrótowej tabeli.

Kuba – wakacje marzeń w kolonialnym klimacie

To komunistyczne państwo przez długi czas było niemal zupełnie odizolowane od świata za sprawą zawirowań politycznych i dopiero od niedawna, stopniowo otwiera się dla turystów. Dzięki temu, mamy szansę poczuć niepowtarzalną atmosferę kraju o jakże burzliwej, rewolucyjnej historii, w którym mieszają się różne wpływy międzynarodowe, a także podziwiać liczne zabytki architektury kolonialnej.

Hawana
Stolica, a zarazem największe miasto Kuby jest obowiązkowym punktem każdej podróży na wyspę. To tam poczujemy prawdziwy, latynoski klimat miasta ogromnych kontrastów, w którym bieda miesza się z luksusem. Wyjątkowa, zabytkowa starówka - La Habana Vieja, pełna kolonialnych kamienic, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W Hawanie warto zobaczyć monumentalną Archikatedrę w stylu barokowym, forty La Cabaña, San Salvador de la Punta i El Morro, a także oblegany przez turystów plac Plaza de Armas. Nie sposób pominąć także słynnego deptaku El Malecón, łączącego historyczną część miasta z nowoczesnymi, luksusowymi dzielnicami. Na koniec można odwiedzić hawańskie Muzeum Rumu oraz podążyć śladami Ernesta Hemingwaya.

Trynidad i Cienfuegos
Trynidad jest najlepiej zachowanym kolonialnym miastem na Kubie, znanym z kolorowych, niewielkich, lecz bogato zdobionych kamienic i wysokich bram. Tu osiedlali się dawniej plantatorzy trzciny cukrowej i to właśnie dzięki ich bogactwu miasteczko rozkwitło i do dziś zachwyca nieprzeciętną, świetnie zachowaną architekturą. Zabytkową starówkę, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, można zwiedzić wyłącznie pieszo lub bryczką konną. W sercu miasta znajduje się tętniący życiem w dzień i w nocy plac Plaza Mayor. Będąc w okolicy warto wstąpić do Muzeum Archeologicznego, Katedry św. Franciszka oraz Kościoła św. Trójcy.

W odległości ok. 80 km od Trynidadu znajduje się jedno z najbardziej eleganckich miast na Kubie – Cienfuegos, które również widnieje na liście UNESCO. Najciekawsze zabudowania znajdziemy wokół parku Parque Jose Marti. Miasto ma wyraźnie francuski klimat, kojarzący się raczej z Paryżem niż z Ameryką Łacińską. Cienfuegos jest też jednym z najważniejszych portów na Kubie - ośrodkiem handlu tytoniem, kawą i cukrem.

Valle de Viñales
Położona w górach Sierra de los Organos, w centrum historycznego rejonu upraw tytoniowych dolina Viñales jest nie lada gratką dla miłośników fauny i flory, a także osób preferujących aktywny wypoczynek.

Usiana licznymi mogotami, czyli ostańcami krasowymi i porośnięta bujną roślinnością dolina oferuje jeden z najpiękniejszych krajobrazów na Kubie, dzięki czemu została wpisana na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO. Można zwiedzać ją na rowerach lub pieszo, wykorzystując wyznaczone szlaki trekkingowe, a nawet… konno! Będąc w dolinie warto zobaczyć ogród botaniczny, jaskinie Cueva del Indio, miasteczko Viñales oraz rozległe plantacje tytoniu – w końcu to stąd pochodzą jedne z najlepiej rozpoznawalnych kubańskich Habanos.

Rajskie wczasy – Kuba i jej najpiękniejsze plaże

Wymieniając wszystkie atrakcje wyspy, nie sposób pominąć rozległych, malowniczych plaż, z którymi nieodłącznie kojarzą nam się okolice Morza Karaibskiego.

Najpiękniejsze i najbardziej spektakularne plaże znajdują na północy wyspy, nad brzegiem oceanu. Jeśli marzysz o białym piasku i turkusowej wodzie, musisz odwiedzić miasteczko Cayo Largo z jego wyjątkową, rajską plażą Playa Paraiso. W jej pobliżu znajduje się pełna infrastruktura: hotele, bary i restauracje, co czyni z tego miejsca idealny zakątek do wypoczynku i oddania się błogiemu lenistwu. Pobliska Playa Sirena jest doskonałym miejscem do uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych. Inne, warte poznania kubańskie plaże to mi.in. luksusowa Varadero Beach, na której można spotkać światowej sławy gwiazdy i celebrytów, lubiana przez amatorów nurkowania Playa Santa Lucia, oraz najpiękniejsza plaża południa wyspy – Playa Ancon.

Nurkowanie w Zatoce Świń
Znana głównie z incydentu zbrojnego z 1961 r. Bahía de Cochinos jest zdecydowanie najciekawszym miejscem do nurkowania i snorkelingu na wyspie, a nawet w całym rejonie Morza Karaibskiego. W jej okolicach znajduje się niezliczona ilość podwodnych jaskiń – cassimbas, a także przepiękna rafa koralowa. To połączenie gwarantuje niezapomniane wrażenia fanom podwodnego świata. Po tych wszystkich atrakcjach polecamy wypoczynek na uroczej plaży w niewielkiej miejscowości Playa Larga.

Bezpieczne wakacje – Kuba w dobie Covid-19

W kwestii bezpieczeństwa w trakcie wycieczki, Kuba nie odstaje zbytnio od znanych nam dobrze krajów europejskich. Warto jednak zapamiętać kilka prostych zasad, które mogą uchronić nas przed nieprzyjemnymi zdarzeniami:

  • nie pozostawiaj swojego bagażu oraz cennych przedmiotów bez opieki;
  • zachowaj szczególną ostrożność po zmroku i omijaj opustoszałe dzielnice oraz ciemne uliczki miast;
  • unikaj picia wody prosto z kranu - Najlepiej zaopatrz się w wodę butelkowaną bądź spożywaj kranówkę po przegotowaniu;
  • przestrzegaj podstawowych zasad higieny, dezynfekcji i zachowuj dystans społeczny; myj owoce i warzywa przed spożyciem;
  • nie korzystaj z ofert wymiany walut poza kantorami;
  • powstrzymaj się od fotografowania w strefach, w których jest to zabronione.

Nawet mimo przestrzegania wszystkich zasad bezpieczeństwa, w trakcie wyjazdu na Kubę mogą przytrafić nam się różne losowe sytuacje, wiążące się np. z utratą bagażu, niespodziewanym urazem lub chorobą. Z tego względu, nawet jeśli planujemy spędzić urlop na plaży, unikając ryzykownych sportów i zwiedzania na własną rękę, warto wykupić przed wlotem ubezpieczenie podróżne.

Bardzo korzystne pakiety ubezpieczeniowe dla swoich klientów oferuje biuro podróży TUI. Uwzględniają one ochronę w przypadku większości nieprzewidzianych zdarzeń. Co więcej, zostały rozbudowane o ochronę w zakresie Covid-19, co ma szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa podróży w trakcie pandemii. Dodatkowo, Ubezpieczenie Kosztów Rezygnacji zagwarantuje, że nie stracimy swoich pieniędzy w przypadku konieczności odwołania wyjazdu z powodu np. zachorowania na koronawirusa.

Dodaj ogłoszenie