Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak rozmawiać ze sztuczną inteligencją? 5 porad na temat używania ChatGPT i nie tylko. Zobacz, w jaki sposób formułować żądania

Kacper Derwisz
Kacper Derwisz
Zobacz, jak formułować żądania, aby uzyskać jak najlepszą odpowiedź.
Zobacz, jak formułować żądania, aby uzyskać jak najlepszą odpowiedź. GettyImages
Sztuczna inteligencja to topowy temat we współczesnym świecie. W 2022 roku nastąpił boom popularności SI i pojawiło się wiele ogólnodostępnych algorytmów, które potrafią tworzyć obrazy lub pisać obszerne teksty, pomagając wielu osobom w pracy. Nie zawsze jest jednak łatwo otrzymać takie wyniki, jakie mamy na myśli, rozmawiając ze sztuczną inteligencją. Zobacz, jak robić to lepiej.

Spis treści

Czym jest sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja to technologia, która nabiera coraz większego rozpędu. Mianem SI nazywamy algorytmy systemowe o dużej mocy obliczeniowej, które dzięki analizie danych potrafią zauważyć korelacje między ich poszczególnymi elementami i odtworzyć je w sposób zautomatyzowany.

Od ponad roku możemy znaleźć w sieci różne ogólnodostępne algorytmy, które "nakarmione" dziełami ludzi tworzą nieprawdopodobnie wiarygodne obrazy i teksty. Wśród algorytmów bazujących na tekście, najpopularniejszy wciąż pozostaje ChatGPT-4, jednak swoje autorskie technologie rozwija już również Microsoft i Google, a plotki głoszą, że Windows 12 będzie w dużej mierze oparty na SI.

Sztuczna inteligencja w edukacji

Sztuczna inteligencja, taka jak ChatGPT, może być używana przez uczniów i studentów na wiele różnych sposobów. Dobrze wykorzystywana może ułatwić i wzbogacić proces nauki. Modele językowe potrafią pomagać w zadaniach domowych, streszczać długie teksty, analizować dane czy nawet pisać rozprawki.

Używanie jej jest dość kontrowersyjne, ważne więc, aby pamiętać, że sztuczna inteligencja może być używana jako narzędzie wspomagające proces uczenia się, ale nie zastępuje ona tradycyjnych metod nauczania ani pracy własnej ucznia lub studenta. Istotne jest zachowanie zdrowego rozsądku i krytyczne podejście do informacji otrzymywanych od sztucznej inteligencji, o czym również poniżej.

Jak rozmawiać ze sztuczną inteligencją?

Niestety, ChatGPT nie posiada instrukcji obsługi. Jak się okazuje, używanie sztucznej inteligencji nie jest takie łatwe, jak mogłoby to się wydawać. Często prosząc o jedno, otrzymujemy drugie, przez co wiele osób szybko daje sobie spokój z używaniem tego niezwykle przydatnego narzędzia. Aby z powodzeniem rozmawiać ze sztuczną inteligencją, trzeba zapamiętać kilka rzeczy:

  • SI nie jest człowiekiem - nie można więc oczekiwać, że domyśli się, co masz na myśli, lub zrozumie kontekst bez wcześniejszego jego podania. Modele językowe operują tylko na surowych danych, co prowadzi do kolejnej porady.
  • Pisz polecenia najbardziej szczegółowo, jak tylko się da - jeśli żądasz czegoś od sztucznej inteligencji - czy to tekstu, czy obrazu, sformułuj swoją myśl jak najdokładniej. Chcąc otrzymać obrazek przedstawiający cokolwiek, opisz to w najmniejszych szczegółach - podaj styl malarski, gamę kolorów, szczegóły dotyczące wyglądu przedmiotów i postaci i tak dalej. Prosząc o tekst, ustal, w jakiem stylu ma on zostać napisany, co zawiera i do kogo będzie kierowany. Dzięki większej ilości danych wejściowych algorytm będzie lepiej wiedział, jakiego efektu końcowego oczekujesz. Sprawi to, że otrzymanie żądanego wyniku będzie bardziej prawdopodobne.
  • Weryfikuj odpowiedzi - jeśli pytasz SI o podanie jakiejś definicji lub listy, pamiętaj, aby zweryfikować wynik w innym źródle. Algorytmy mają niesamowite możliwości, jednak bardzo często zdarza im się zwyczajnie kłamać. Potrafią one wymyślać zupełne bzdury, więc podczas korzystania z chatbotów w ten sposób, zwróć uwagę, czy wiedza podana przez model językowy nie jest fałszywa.
  • Nie bierz odpowiedzi emocjonalnych na poważne - jeśli jedynie bawisz się z modelem językowym i chcesz z nim porozmawiać jak z człowiekiem, pamiętaj, by nie brać odpowiedzi do siebie. SI często będzie chciało cię obrazić lub zaproponuje ci bezsensowne rozwiązanie twojego problemu. Dlaczego? Głównie po to, by nauczyć się od ciebie tego, w jaki sposób zareaguje rozmówca na taką odpowiedź.
Poprawnie zadane pytanie w ChatGPT
Nawet sam ChatGPT, jeśli go odpowiednio poprosimy, dostarczy argumentów do tego artykułu. Kacper Derwisz / CHatGPT
  • Jeśli możesz, pisz żądania po angielsku - może to być trudne dla osób nieznających aż tak dobrze języka, jednak ChatGPT oraz inne SI zdecydowanie tworzone są do pracy z tym językiem. Pisząc po polsku, algorytm oczywiście odpowie, i to najczęściej w dobry sposób, jednak z mojego doświadczenia najlepsze odpowiedzi udaje się pozyskać, korzystając z języka angielskiego. Oczywiście, w takim przypadku odpowiedź również pojawi się w tym języku.

Jeśli będziesz trzymać się tych 5 porad, najprawdopodobniej podczas pracy ze sztuczną inteligencją uda ci się pozyskać taki efekt, na jaki liczyłeś. Warto jednak pamiętać, że modele językowe są bardzo niedoskonałe, więc otrzymanie pożądanej dopowiedzi może wymagać podjęcia kilku prób.

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak rozmawiać ze sztuczną inteligencją? 5 porad na temat używania ChatGPT i nie tylko. Zobacz, w jaki sposób formułować żądania - GRA.PL

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto