Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak postępować w przypadku zdarzeń drogowych?

Redakcja
Zdarzenia na drodze nie należą do niczego przyjemnego, powodują stres, który odbiera czasem racjonalne myślenie. Jak prawidłowo sporządzić dokumentację, aby uniknąć późniejszych problemów? O tym dowiecie się z poniższego artykułu.

Kolizja, a wypadek

W pierwszej kolejności należy ocenić sytuację. Rozróżniamy dwa typy zdarzeń drogowych:

- kolizja, jeżeli ucierpiały tylko samochody (straty materialne)
- wypadek, gdy odnieśli obrażenia ludzie lub są ofiary śmiertelne. W takim przypadku należy bezzwłocznie udzielić pomocy poszkodowanym i na miejsce należy wezwać pogotowie ratunkowe oraz policję

Zabezpieczenie miejsca zdarzenia

Jeżeli nie ma osób rannych, należy zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz innym uczestnikom ruchu poprzez usunięcie uszkodzonych samochodów z drogi. Jeżeli uszkodzenia pojazdu na to nie pozwalają zobowiązani jesteśmy do zabezpieczenia miejsca poprzez włączenie świateł awaryjnych i umieszczenia za pojazdem trójkąta ostrzegawczego. Gdy tego nie uczynimy, pomimo, że mieliśmy taką możliwość, a pozostawione pojazdy będą tamować lub utrudniać  poruszanie się innym, w pierwszej kolejności "drogówka" ukarze uczestników kolizji mandatem w wysokości 150 zł na podstawie art. 90 kodeksu wykroczeń.

Dokumentacja zajścia


Nie do każdej kolizji musimy wzywać policję pod warunkiem, że jest wzajemna zgoda i nie ma wątpliwości, co do sprawcy zdarzenia. Jeżeli sprawca przyznaje się do spowodowania kraksy, zobowiązany jest napisać oświadczenie o zaistniałym zdarzeniu, w którym powinno się znaleźć:

- dokładny opis zdarzenia, na jakim skrzyżowaniu, na jakiej ulicy, nr posesji
- nr polisy obowiązkowego ubezpieczenia OC wraz z nazwą ubezpieczyciela
- dane osobowe kierowcy, tj. imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, kategoria posiadanego prawa jazdy – nr, data wydania oraz organ wydający uprawnienie
- nr rejestracyjny samochodu
- dokładny szkic sytuacyjny uwzględniający jak najwięcej szczegółów, takich jak położenia pojazdów, pasy ruchu itp.
- opis uszkodzeń samochodu

W oświadczeniu musi być jednoznacznie wskazane, kto ponosi winę za zaistniałe zdarzenie.  Należy zwrócić uwagę, aby pod oświadczeniem widniał podpis sprawcy. Nie zaszkodzi zrobienie zdjęć, przydatne mogą okazać się dane świadków.

Dlaczego dokładne oświadczenie jest ważne?

Otóż, im więcej szczegółów tym lepiej. Gdy sporządzimy niedokładny szkic sytuacyjny może się okazać, że zakład ubezpieczeń go podważy i uzna, że sprawca nie jest winny. Wówczas dodatkowym argumentem będą zdjęcia i świadkowie zdarzenia.

W jakiej sytuacji wezwać policję?

- Jeżeli nie można dojść do porozumienia, kto jest winny
- Sprawca nie posiada polisy OC lub jest ona nieważna
- Mamy wątpliwości, co do trzeźwości drugiego kierującego

Policjanci ustalą winnego, który zostanie ukarany mandatem (art. 86 § 1 lub 2 k. w.). Funkcjonariusze sporządzą notatkę służbową, w której znajdą się niezbędne dane. Pamiętajmy, że sprawca zajścia ma prawo nie zgodzić się z oceną funkcjonariuszy wówczas zobligowani są sporządzić wniosek do Sądu Grodzkiego.

Zgłoszenie szkody

Najlepiej nie zwlekać z czynnością, od której uzależniona będzie wypłata odszkodowania. W zakładzie ubezpieczeń sprawcy wypełniamy odpowiedni kwestionariusz zgłoszenia szkody. Pamiętajmy o zabraniu ze sobą notatki policji/oświadczenia sprawcy kolizji, dowodu osobistego, prawa jazdy, polisy OC, dowodu rejestracyjnego ewentualnie pokwitowania otrzymanego od funkcjonariuszy za jego zatrzymanie ze względu na uszkodzenia samochodu.

W stan techniczny samochodu nie wolno ingerować poprzez naprawy do momentu oględzin rzeczoznawcy zakładu ubezpieczeń. Po wykonaniu oględzin ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę odszkodowania, w sprawach trudnych do 60 dni.

Naprawa samochodu

Po uzyskaniu odszkodowania można przystąpić do przywrócenia pojazdu do stanu sprzed zdarzenia. Jeżeli okaże się, że koszty naprawy przekroczyły wartość rekompensaty, właściciel ma prawo się zgłosić do ubezpieczyciela o ponowną wycenę i podwyższenie odszkodowania. Podstawą są faktury za wykonaną naprawę.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto