Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak napisać dobry tekst [porady Tomasza Molgi - dziennikarza "Wprost"]

Redakcja
Wczoraj ruszyła 18. edycja Dni Kariery, czyli największych w Polsce targów pracy, praktyk, i staży. Jest to projekt organizacji studenckiej AIESEC. Do czwartku wszyscy chętni mają szansę zupełnie bezpłatnie wziąć udział w cyklu szkoleń Akademii Umiejętności.

Postanowiliśmy skorzystać z zaproszenia na warsztat z zakresu dziennikarstwa. Sami ciągle się uczymy, a dobre rady często okazują się bezcenne. Szczególnie kiedy udziela ich dziennikarz z 15-letnim stażem, Tomasz Molga.

Na spotkaniu pojawiło się wielu studentów, zainteresowanych pomocnymi radami przy napisaniu dobrego, rzetelnego artykułu. - Dobry tekst powinien być interesujący, zawierać tylko prawdziwe informacje, wzbudzać emocje - powiedział Tomasz Molga.

Trzeba sobie również odpowiedzieć na pytanie, jakim chcemy być dziennikarzem, co nas interesuje, na czym się znamy, co mamy do powiedzenia i przekazania - dodał.

Tematy? - "Tematy leżą na ulicy"

- Wszystko może być tematem na artykuł. Trzeba tylko słuchać ludzi, mieć oczy otwarte, nie wstydzić się zadawać prostych pytań. Ważnym elementem jest wypracowanie własnych kontaktów, pozyskanie informatorów, ekspertów z danych dziedzin, którzy mogą odnieść się do tematu, udzielić informacji, skomentować.  Zajmuje to zwykle 2-3 lata, ale owocuje na kolejne.

Rzetelny artykuł musi zawierać prawdę i tylko prawdę. W tym zawodzie trzeba być nieufnym, sprawdzać informacje, nie nabierać się na urzędowe optymizmy. Udokumentowany i dobrze napisany tekst uchroni przed odpowiedzialnością karną, bo prawda obroni się sama - zaznaczył Molga.

Dziennikarz powinien być jak najbliżej wydarzeń, wtedy może dotrzeć do naocznego świadka i poznać prawdziwy przebieg wydarzeń.

- W tym zawodzie trzeba być cwaniakiem, czasami nawet złośliwym - dodał na zakończenie spotkania.

Wszystkie argumenty Tomasz Molga obrazował przykładami, które  odzwierciedlały ważność udzielanych porad.


Co roku w Dniach Kariery bierze udział ponad 54 000 studentów i 250 firm w 9 największych miastach w Polsce. W tym roku edycja krakowska Dni Kariery zaprosiła do współpracy 53 przedsiębiorstwa i instytucje.

Do 19 marca wszyscy chętni będą mieli szansę zupełnie bezpłatnie wziąć udział w cyklu szkoleń Akademii Umiejętności.

Czytaj również: Na UEK ruszają Dni Kariery




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto