Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak co roku, w listopadzie Wawel otwiera swoje podwoje dla zwiedzających w ramach akcji „Darmowy listopad”. Tym razem wirtualnie

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
W tym roku na turystów czekają wirtualne spacery po Wawelu w ramach programu "Darmowy listopad"
W tym roku na turystów czekają wirtualne spacery po Wawelu w ramach programu "Darmowy listopad" Aneta Żurek
„Darmowy listopad w rezydencjach królewskich”, coroczna akcja, w czasie której wawelskie komnaty odwiedzają tysiące turystów, w tym roku odbędzie się w wersji online. Jak podkreślają muzealnicy, internetowe zwiedzanie ma swoje zalety, ale to zaledwie pierwszy krok, ponieważ prawdziwie historyczną atmosferę można poczuć dopiero realnie spacerując po królewskich komnatach. „Darmowy listopad” potrwa od 6 listopada do końca miesiąca.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Umożliwienie bezpłatnego zwiedzania w listopadzie muzeów - polskich rezydencji królewskich jest jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w kalendarzu kulturalnym naszego kraju. Dlatego, mimo tak bardzo niesprzyjających warunków, wynikających z epidemii koronawirusa, zdecydowaliśmy, aby nie zawieszać tego cennego przedsięwzięcia, a zrealizować je wirtualnie - poprzez udostępnienie zbiorów online i przygotowanie atrakcyjnej formuły ich prezentacji - mówił podczas konferencji inaugurującej projekt minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński.

„Darmowy listopad” to akcja, która trwa od 2012 roku, ciesząca się ogromną popularnością wśród turystów i mieszkańców, w tym roku, ze względu na okoliczności, darmowe zwiedzanie Wawelu odbędzie się online. Muzealnicy przygotowali w ramach listopadowych wydarzeń atrakcyjny program, w którym udostępnione zostały dla zwiedzających elementy kolekcji ze zbiorów muzeum oraz program edukacyjny dla różnych grup wiekowych.

Korzystając z możliwości wirtualnych spacerów można zwiedzić także inne rezydencje królewskie: Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie, Zamek Królewski w Sandomierzu oraz Muzeum Zamkowe w Malborku.

W ramach tegorocznego programu „Darmowy listopad” muzealnicy zapraszają na wirtualne zwiedzanie „Królewskie skarby znane i nieznane - odkryjmy razem”. Spacery odbywać się będą w kolejnych dniach po Zamku Królewskim w Warszawie (6.11), Łazienkach Królewskich (9.11), Muzeum zamkowym w Malborku (13.11), Wawelu (16.11) oraz Zamku Królewskim w Sandomierzu (23.11). Po Wawelskim Wzgórzu oprowadzi zwiedzających dr Beata Kopka-Kwiatkowska pokazując rezerwat archeologiczno-architektoniczny kościoła św. Gereona oraz ekspozycję „Wawel Zaginiony”. Gościem specjalnym spacerów będzie Małgorzata Kożuchowska.

Programowi towarzyszą webinaria „Tu dzieje się historia”. Podczas pięciu spotkań muzealnicy opowiedzą o zbiorach zgromadzonych w królewskich rezydencjach. Będą to: ”Wizyty królewskie na Zamku w Malborku” (12.11), „Klejnoty i koronki> Dwa najpiękniejsze portrety w kolekcji Łazienek Królewskich” (19.11), „Flamandzkie i holenderskie malarstwo w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu” (26.11), „Aktualnie w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu. "Ne'edár/ נֶעְדַּר (Nieobecni – z dziejów społeczności żydowskiej)” (27.11) oraz „Niepewne czasy, trudne wyzwania – Rzeczpospolita na zakręcie dziejowym (XVII w.)” z Zamku Królewskiego w Warszawie (30.11).

Od 6 do 30 listopada Zamek Królewski na Wawelu przeprowadzi także 120 wirtualnych lekcji muzealnych stworzonych dla uczniów na wszystkich etapach edukacji szkolnej z całej Polski. Z bogatej oferty tematów inspirowanych historią i historią sztuki, obyczajami, architekturą i innymi interesującymi kontekstami każdy znajdzie coś dla siebie. Konieczne jest zgłoszenie poprzez stronę internetową wawelskiego muzeum.

Jak podkreślają muzealnicy, zwiedzanie online ma swoje zalety – można powiększyć interesujący nas zabytek lub jego fragment, wrócić, obejrzeć dokładnej co często nie jest możliwe podczas tradycyjnego zwiedzania. Jednak podczas wirtualnych spacerów nie da się zanurzyć w atmosferze przeszłości, dlatego wirtualne zwiedzanie jest tylko pierwszym krokiem poprzedzającym realne zwiedzanie zabytków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto