Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jadą z Krakowa na Madagaskar, by charytatywnie leczyć

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Tak wyglądała zeszłoroczna misja w Kamerunie
Tak wyglądała zeszłoroczna misja w Kamerunie Fot. Szpital im. Żeromskiego
20 października grupa krakowskich lekarzy wyjeżdża na Madagaskar, do prowincji Antsirabe (200 tys. mieszkańców), by przez dwa tygodnie charytatywnie leczyć lokalną ludność. To już piąty taki wyjazd do Afryki.

W tegorocznej grupie są chirurdzy, pediatrzy, anestezjolodzy. Konsultować i operować będą w miejscowym szpitalu prowadzonym przez siostry franciszkanki. Na co dzień pracuje tam zaledwie… jeden felczer.

Jak mówi Wojciech Zięba, szef Polskiej Fundacji Pomocy dla Afryki, która finansuje misję, jest to wyjątkowo biedny region, brakuje tam nie tylko specjalistów, ale zwyczajnie miejsca, łóżek, sprzętu.

Wśród lekarzy jadących na Madagaskar są specjaliści ze szpitala im. Żeromskiego w Krakowie: dr n. med. Jerzy Friediger, proktolog, chirurg, także dyrektor szpitala, lek. med. Lidia Stopyra - specjalista chorób zakaźnych i pediatria oraz dr n. med. Maria Wieczorek-Grohman - chirurg i urolog dziecięcy.

Wstępny grafik zakłada, że krakowscy medycy przeprowadzą ok. 50 zabiegów planowych (zapalenie otrzewnej, przepukliny, zapalenie wyrostka robaczkowego, stulejki), ale nie wykluczają też ostrych dyżurów.

- Każda osoba, która nagle będzie potrzebowała naszej pomocy, otrzyma ją – zapewnia jej dr n.med. Maria Wieczorek-Grohman, chirurg dziecięcy z „Żeromskiego”. – Postaramy się zadbać nawet o najmłodsze dzieci, choć znieczulanie i operowanie maluszków jest dość skomplikowane. Ale jedziemy tam, by pracować i pomagać bez względu na warunki szpitalne i możliwości miejscowych lekarzy - dodaje.

Do lek. med. Lidii Stopyry, pediatry i specjalisty chorób zakaźnych, zarejestrowano już 400 dzieci!

Krakowska misja po raz pierwszy dotrze do Antsirabe. Polska Fundacja dla Afryki planuje tam w przyszłości budowę nowego szpitala.

Historia krakowskich misji do Afryki zaczęła się w 2008 r., kiedy pochodzący z Kamerunu Georges Kamtoh, wtedy student Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, zaproponował polskim lekarzom wyjazd do Kamerunu i przeprowadzenie tam zabiegów i operacji. Pomysł wcielono w życie.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jadą z Krakowa na Madagaskar, by charytatywnie leczyć - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto