Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

IPN zidentyfikował szczątki czterech partyzantów z Małopolski. W tym uczestnika akcji rozbicia więzienia św. Michała w Krakowie

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Jan Sałapatek "Orzeł", fotografia z okresu działalności
Jan Sałapatek "Orzeł", fotografia z okresu działalności AIPN
Mieczysław Adamiec "Ciemny", Wincenty Cebula, Józef Orkisz "Lotny" i Jan Sałapatek "Orzeł". To właśnie szczątki tych partyzantów podziemia niepodległościowego z Małopolski odnaleziono i zidentyfikowano w ramach działań Instytutu Pamięci Narodowej. W sumie w wyniku działań IPN podjęto szczątki ponad 2 tys. osób.

8 marca w warszawskim Belwederze rodzinom 20 ofiar terroru komunistycznego i zbrodni niemieckich wręczono noty identyfikacyjne. Wśród odnalezionych ostatnio i zidentyfikowanych było czterech partyzantów z Małopolski.

Mieczysław Adamiec „Ciemny” (1925-1946) – żołnierz Armii Krajowej, członek podziemia poakowskiego, uczestnik akcji rozbicia więzienia św. Michała w Krakowie; Wincenty Cebula (1922-1944) – członek Batalionów Chłopskich; Józef Orkisz „Lotny” (1923-1948) – żołnierz Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” i oddziału „Wiarusy”; Jan Sałapatek „Orzeł” (1923-1955) – żołnierz Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, dowódca oddziałów partyzanckich „Zemsta” i „Zorza”.

IPN prowadzi od wielu lat poszukiwania ofiar reżimów totalitarnych i czystek etnicznych. Lista zidentyfikowanych osób obejmuje już ponad 240 nazwisk. Krakowski oddział Instytutu w ciągu pięciu lat działalności pionu poszukiwań zidentyfikował 22 osoby. W sumie w wyniku działań IPN podjęto szczątki ponad 2 tys. osób. Od kilku lat Instytut korzysta z narzędzia udostępnionego przez amerykańskie Federalne Biuro Śledcze – systemu CODIS. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji prowadzi działania w kraju i za granicą. Zespół specjalistów przebadał kilkadziesiąt miejsc w Polsce, prowadził także prace m.in. na Ukrainie, Białorusi, Litwie oraz w Niemczech.

Na 2023 r. zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka zaplanował prace poszukiwawcze m.in. na terenie jednostki wojskowej w Rembertowie, w Warszawie (kontynuacja prac na terenie dawnego więzienia Toledo na Pradze, kontynuacja badań na terenie Willi Jasny Dom), w Mucznem (kontynuacja prac poszukiwawczych szczątków ofiar zbrodni UPA na Polakach) oraz kilkudziesięciu innych miejscach.

Sytuacja pracownika na rynku pracy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto