Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Interesy regionów

rtk
W Krakowie zakończył obrady IV kongres Europejskiego Stowarzyszenia Agencji Rozwoju Regionalnego (EURADA). Wśród 130 uczestników z 18 krajów obecni byli przedstawiciele Komisji Europejskiej i naszego Ministerstwa ...

W Krakowie zakończył obrady IV kongres Europejskiego Stowarzyszenia Agencji Rozwoju Regionalnego (EURADA). Wśród 130 uczestników z 18 krajów obecni byli przedstawiciele Komisji Europejskiej i naszego Ministerstwa Gospodarki i Pracy i Polityki Społecznej.

- Obecny, czwarty już kongres EURADY zorganizowany został z myślą o wsparciu agencji z krajów wchodzących do Unii Europejskiej - mówi gospodarz spotkania, prezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Waldemar Petrow. - W Kongresie uczestniczyli też przedstawiciele Komisji Europejskiej z Aurelio Finettim reprezentującym Dyrekcję Generalną do spraw Polityki Regionalnej. To dla nas ważne, bo agencje są w praktyce narzędziem polityki regionalnej, która ma wyrównać pozom gospodarczy i cywilizacyjny krajów członkowskich .

Sposobem na to jest pobudzanie lokalnej, szczególnie drobnej, przedsiębiorczości i ułatwianie życia inwestorom, także zagranicznym. Agencje spełniają też (lub spełniać powinny) kluczową rolę we wdrażaniu unijnych Programów Operacyjnych.

Większość spośród 60 polskich agencji to spółki prawa handlowego, właścicielami dużych agencji, takich jak Małopolska Agencja RR, są zarządy województw a niekiedy ma w nich znaczące udziały Agencja Rozwoju Przemysłu. Formuła spółki ma swoje minusy, wymaga bowiem wykazania zysku co może kłócić się z promocyjnymi zadaniami agencji. W wielu krajach europejskich, w tym np. w Hiszpanii, agencje są narzędziem władz, co ułatwia ich sytuację.

W trakcie dwudniowych obrad przedstawiciele agencji z Czech, Węgier, Słowenii, Estonii i Słowacji prezentowali własne doświadczenia z których wynika, że Polska absolutnie nie ma powodu do kompleksów. Przeciwnie, choćby z poziomu zaprezentowanych wydawnictw wynika niezbicie, że nasze instytucje, (a już na pewno MARR) radzą sobie nieźle.

Wejście krajów bałtyckich i trójkąta wyszehradzkiego do UE otworzy przed agencjami nowe możliwości, stąd najistotniejszym problemem jest właściwe ich wpisanie w system polityki regionalnej Unii Europejskiej i realizację Programów Operacyjnych, co ciągle nie jest jeszcze sprawą oczywistą (także dla urzędników z Brukseli).

EURADA jest organizacją non profit, zrzesza 150 agencji rozwoju regionalnego z 25 krajów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto