Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Informatyka, automatyka i robotyka, budownictwo… Studia techniczne zawsze w cenie

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
Studia techniczne cieszą się dużym powodzeniem. Ich absolwenci nie mają problemów ze znalezieniem pracy
Studia techniczne cieszą się dużym powodzeniem. Ich absolwenci nie mają problemów ze znalezieniem pracy 123RF
Informatyka, informatyka stosowana, budownictwo – to kierunki, które cieszą się w tym roku największym zainteresowaniem wśród kandydatów, chcących studiować na Akademii Górniczo-Hutniczej oraz na Politechnice Krakowskiej. Na obu tych uczelniach rekrutacja jeszcze trwa, ale trzeba się pośpieszyć.

FLESZ - Krótsza kwarantanna, eksperci chwalą decyzję

Na AGH tegoroczna rekrutacja na studia stacjonarne i niestacjonarne odbywa się według tych samych warunków i w tym samym trybie co w latach ubiegłych. Jedyną zmianą jest przełożenie terminów kwalifikacji kandydatów i zmniejszenie liczby cykli rekrutacyjnych, ze względu na przesunięcie terminu matur, a co za tym idzie – również ich wyników.

W tym roku Akademia Górniczo-Hutnicza ma zatem cztery tygodniowe cykle, które kończą się kwalifikacją kandydatów. Rekrutacja na tej uczelni rozpoczęła się 1 czerwca i potrwa do 9 września w przypadku studiów stacjonarnych, a do 17 września – na niestacjonarnych.

– Obserwujemy podobne zainteresowanie studiami na naszej uczelni jak w latach ubiegłych – informuje Natalia Bujak z AGH. Jak podaje, po raz kolejny najpopularniejszymi kierunkami po pierwszej turze rekrutacji były te związane z IT: informatyka i systemy inteligentne, informatyka oraz informatyka stosowana. Natomiast pierwszą piątkę zamykają automatyka i robotyka oraz budownictwo.

Szczegółowe informacje na temat rekrutacji na AGH można znaleźć na stronie kandydaci.agh.edu.pl.

A jak wygląda rekrutacja na Politechnikę Krakowską? W tym roku trwa ona dłużej niż w poprzednich latach, bo od czerwca aż do końca września (oczywiście jest prowadzona całkowicie zdalnie). Pierwsza tura rekrutacji na studia stacjonarne I stopnia już się zakończyła, a 24 sierpnia zaczęła się druga. To nie wszystko, bo we wrześniu PK planuje również trzecią turę rekrutacji.

Jak podaje rzeczniczka PK Małgorzata Syrda-Śliwa, największym zainteresowaniem kandydatów na studia I stopnia cieszą się kierunki: informatyka, informatyka stosowana, odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna, informatyka w inżynierii komputerowej, automatyka i robotyka, inżynieria medyczna, architektura oraz budownictwo.

Najpopularniejsza – i w liczbach bezwzględnych, i w przeliczeniu liczby kandydatów na jedno miejsce – w pierwszej turze była informatyka na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji. O jedno miejsce walczyło tu ponad 11 osób (ponad 1220 kandydatów ogółem). – Ogólnie w pierwszej turze rekrutacji kandydaci złożyli zdecydowanie więcej podań o przyjęcie na kierunek podstawowy niż w ubiegłym roku – ponad 9 tysięcy, czyli o ponad 15 proc. więcej niż rok temu – informuje Małgorzata Syrda-Śliwa.

Jak już wspomniano, obecnie trwa druga tura rekrutacji na PK. Do 10 września kandydaci mogą rejestrować się na większość kierunków, poza architekturą i inżynierią wzornictwa przemysłowego. Dłużej – do 22 września – prowadzona jest także rejestracja na architekturę krajobrazu.

Dla spóźnialskich, dla niezdecydowanych lub dla tych, którzy zdawali maturę poprawkową, PK planuje również trzecią turę rekrutacji – między 23 a 25 września. Szczegółowe informacje można znaleźć w serwisie www.rekrutacja.pk.edu.pl.

W sumie na wszystkich rodzajach i stopniach studiów PK przygotowała w letniej rekrutacji 4794 miejsca na 32 kierunkach studiów, w tym w tym 4182 miejsca na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I stopnia (pozostałe na studiach II stopnia; tu rekrutacja trwa do połowy września). Na samych studiach stacjonarnych I stopnia (bezpłatnych) PK oferuje 3300 miejsc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto