Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inauguracja roku akademickiego na UJ . Pochód profesorów [ZDJĘCIA, WIDEO]

Marzena Rogozik
Przemarsz profesorów UJ na rozpoczęcie roku akademickiego
Przemarsz profesorów UJ na rozpoczęcie roku akademickiego Fot. Andrzej Banaś
Nowy rok akademicki ma przynieść mniej biurokracji, a więcej badań naukowych. Czy poprawi się także jakość kształcenia studentów?

Uniwersytet Jagielloński uroczyście zainaugurował 653. rok akademicki. Jak zapewnił rektor UJ prof. Wojciech Nowak w tym roku nadrzędnymi wartościami, podobnie jak dotychczas, będą autonomia i apolityczność uczelni.

Wykładowcy będą kłaść nacisk przede wszystkim na jakość i efektywność badań naukowych, skupią się także na uproszczeniu procedur administracyjnych i jakości kształcenia, która dla studentów jest podstawą konkurencyjności na rynku pracy.

Jednak priorytetem dla uniwersytetu ma być przede wszystkim udział w Europejskiej Przestrzeni Badawczej i rozwój polityki badawczo-naukowej.

Autor: Oskar Nowak

- W ubiegłym roku pozyskaliśmy prawie 300 projektów na łączną kwotę około 175 mln zł. Wierzę, że możemy być jeszcze lepsi - mówił podczas inauguracji prorektor ds. badań naukowych prof. Stanisław Kistryn. Inwestować trzeba również w duże ośrodki badawcze współpracujące z biznesem.

- Tylko wtedy będziemy rzeczywiście konkurencyjni w odniesieniu do najlepszych ośrodków europejskich i atrakcyjni dla młodych polskich naukowców, a nowoczesna infrastruktura badawcza, którą posiadają wiodące szkoły wyższe zostanie w pełni wykorzystana - mówił podczas inauguracji rektor uczelni.

Przekonywał, że wtedy pozycja uniwersytetu w światowych rankingach znacznie się poprawi. - W Uniwersytecie Jagiellońskim nie boimy się takiego wyzwania - zapewnił.

Nowe wyzwania przed najstarszą polską uczelnią postawił też minister nauki Jarosław Gowin.

- Życzę wam sukcesów, żebyście się stali w przyszłości bogaci, sławni, wpływowi i odkryli to, że istotą człowieczeństwa jest także solidarność i umiejętność dzielenia się z innymi - powiedział do studentów minister Gowin. Następnie przedstawił im założenia planowanej reformy szkolnictwa wyższego. Zapowiadał również zmiany, dzięki którym kadra naukowa, administracja i przede wszystkim studenci odczują „satysfakcję z dążenia ku prawdzie”.

Podkreślił, że polskie uczelnie potrzebują tych zmian, ale muszą być one „spokojne, ewolucyjne i przedyskutowane”. Te, wcielane już w życie, zaczęły się od ograniczenia biurokracji, którą ukrócić ma ustawa deregulacyjna. Zmiany nie ominą także Polskiej Komisji Akredytacyjnej, która zostanie pozbawiona funkcji kontrolnej, a stanie się tylko doradczym zespołem mentorów.

Minister nauki przedstawił również wykładowcom i studentom swój plan na to, jak zmienić Polskę w miejsce atrakcyjne dla zagranicznych doktorantów i profesorów oraz zachęcić ich do prowadzenia badań naukowych nad Wisłą.

Ma w tym pomóc nowa jednostka naukowa: Narodowa Agencja Współpracy Akademickiej, którą zamierza wkrótce powołać. - Do tej pory najzdolniejsi polscy uczeni czy najzdolniejsza młodzież emigrowała. Dzisiaj stać nas na to w sensie finansowym, a myślę, że wkrótce także organizacyjnym, żeby drenaż odwrócić - przekonywał minister nauki.

Przypomniał również o bardzo ważnej zmianie. Od 1 stycznia 2017 r. mają zacząć obowiązywać nowe zasady finansowania uczelni. Nie będzie już związku między poziomem finansowana, a liczbą przyjmowanych studentów. Nowy algorytm finansowy według ministra Gowina pozwoli kształcić mniejszą liczbę studentów, ale na poziomie znacznie wyższym niż obecnie.

Wszystkie planowane zmiany mają być fundamentem nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. - Ustawa, przy zachowaniu całej autonomii szkół wyższych, musi sprzyjać zachodzącym w uczelniach procesom koniecznych zmian, tak w obszarze nauczania, badań naukowych, jak i finansowania - podkreślił rektor prof. Wojciech Nowak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto