Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ile kosztują studia? Studencki egzamin z finansów [materiał dziennikarza obywatelskiego]

trzaskos
trzaskos
Już niedługo początek roku akademickiego. Jak studenci radzić ...
Już niedługo początek roku akademickiego. Jak studenci radzić ... Łukasz Żołądź
Już niedługo początek roku akademickiego. Jak studenci radzić będą sobie z rachunkami i wszystkimi innymi kosztami nauki w Krakowie? Ile tak naprawdę kosztują studia?

Kraków: Studenckiego boomu mieszkaniowego jeszcze nie ma. Cisza przed burzą?


W samym województwie małopolskim około 55 000 nowych studentów rozpocznie jedną z najważniejszych w życiu inwestycji - w swoją edukację. Ile naprawdę kosztuje wiedza w Krakowie i co zrobić, by nie uczyć się na błędach?

Lodówka sąsiada - czy warto oszczędzać na stołówce?

Wprawdzie niektórzy studenci zawsze liczą na darmowe wyżywienie z lodówki sąsiada, jednak lepszym sposobem zapewnienia dopływu kalorii jest wykupienie obiadów w stołówce czy barze. Uregulowanie tej opłaty na początku miesiąca, kiedy jeszcze nie brakuje środków, pozwoli uniknąć nerwowego przeszukiwania lodówki pod koniec miesiąca. Studenckie bary nie są już zazwyczaj dofinansowywane przez uczelnie. Działające w pobliżu Miasteczka Studenckiego w Krakowie stołówki oferują obiady w bardzo przyzwoitych cenach średnio 9 PLN za zestaw.

Do studenckich wydatków doliczyć też trzeba materiały dydaktyczne, które mocno wahają się na różnych kierunkach studiów. Więcej z pewnością wyda student uczelni artystycznej (bo pomoce naukowe, farby czy nawet teczki na prace to spory wydatek) niż przyszły marketingowiec, któremu zazwyczaj wystarczą książki i notatnik.

Osobną kategorią jest życie kulturalno-rozrywkowe. Ta pozycja stanowi często duży udział w ogólnych wydatkach żaków (nie tylko tych na pierwszym roku), jednak kwota ta jest trudna do oszacowania. Zależy zarówno od fantazji, jak i możliwości finansowych.

Mieszkanie czy akademik – szukaj już dzisiaj

Szczęśliwcy, którym przyznano akademik, nie muszą się martwić, że przepłacają. Nie ma tutaj zresztą możliwości negocjacji ceny. Rynek stancji i mieszkań nie wygląda już tak kolorowo. Tutaj ceny różnią się mocno, a zależy to od lokalizacji, standardu wyposażenia i metrażu. Chcąc mieć jakikolwiek wybór szukać trzeba już dzisiaj, ponieważ na początku października nie będzie już w czym wybierać. Może się wtedy okazać, że pozostało tylko to, co drogo i daleko, a dodatkowe koszty dojazdu zwiększą znacząco wydatki.

Wbrew pozorom można trafić na stancję, czy mieszkanie, których koszt wynajmu będzie porównywalny z akademikiem. W Krakowie za ok. 2000 PLN (+ opłaty) można wynająć już 2 pokojowe mieszkanie w okolicach Miasteczka Studenckiego, dobre nawet dla 4 osób. Oznacza to koszt ok. 600 PLN na osobę, czyli drożej od akademika (od 350 zł/osoba), ale komfort użytkowania jest znacznie większy. Trzeba jednak pamiętać, że dogodne lokalizacje w pobliżu uczelni są zajmowane z dużym wyprzedzeniem. Pozostaje duża oferta nieco tańszych mieszkań na wynajem w Nowej Hucie, ale stare bloki oferują niższy standard, a dodatkową niedogodnością jest konieczność dojazdu.

Kto i jak za to zapłaci, czyli ile kosztują studia

Analitycy potwierdzają, że źródłem finansowania blisko dwóch trzecich studentów są rodzice lub opiekunowie. Przekazywanie pieniędzy rzadko odbywa się już z rąk do rąk, chociaż zdarza się jeszcze, że młodzi ludzie dopiero po jakimś czasie decydują się w ogóle na założenie własnego konta. W nielicznych przypadkach studenci dostają kartę do konta rodziców. - Ta forma finansowego wsparcia bywa jednak dla rodziców bardzo kosztowna, gdyż ich możliwość kontroli nad wydatkami dziecka staje się mocno ograniczona - komentuje Paweł Świątek, doradca Aspiro z Krakowa.

Rozpoczęcie studiów wiąże się zazwyczaj z koniecznością samodzielnego podejmowania trudnych decyzji. Także tych związanych z finansami. Trzeba wybierać na co można sobie pozwolić, nie zapominając o rachunkach. Ten pierwszy egzamin - z finansów – warto zaliczyć jednak bez poprawki.

Wybrane miesięczne koszty studenckiego życia w Krakowie [zł] (ok.)
Akademik 350-440
"Łóżko" we wspólnym mieszkaniu 450-700
Miesięczny bilet (na jedną linię) Od 24
Obiady w stołówce/barze (za cały miesiąc) 270-350
"kserówki", książki, pomoce minimum 150
Życie kulturalno - rozrywkowe 100
Suma (min) Około 900

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Kliknij w zdjęcie i zobacz fotogalerię z krakowskich wydarzeń




Photo Day 13.0 Kraków Airport [zdjęcia]
Trwa remont mostu Piłsudskiego [zdjęcia]
Halina Mrożek w MOCAK-u [zdjęcia]
Strajk pasażerów kolei [zdjęcia]