Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

III spotkanie w ramach akcji Przedsiębiorcza Kobieta już za nami

Ewa Adamska
Ewa Adamska
"Biznes jest jak ruski czołg" - gdy się włoży w niego za dużo finezji, staje się klapą, przyznał Jakub Banaś, przedsiębiorca, konsultant i finansista.

PIK ARES, czyli jak zrobić biznes społeczny


Mówca uważa, że w biznesie obowiązują proste, konkretne zasady, a zarządzanie własną firmą opiera się na pięciu etapach, które składają się na biznesplan. Pierwszy z nich, czyli start up to pasja, umiejętność udowodnienia potencjalnego przedsiębiorcy, że zna się na biznesie. To świadomość tego, w czym może stać się najlepszym, ale też wiedza na temat tego, co przynosi korzyści dla klienta, czyli tak zwane: know how. Chcąc coś sprzedawać, trzeba wiedzieć co się sprzedaje (na przykład w pubie "sprzedaje się" nie tylko alkohol, ale całe otoczenie - wystrój, muzyka, itp.) oraz komu ma służyć nasz produkt. Najlepiej przeprowadzić gruntowną analizę, która pokaże profil odbiorcy - konsumenta: wiek, status społeczny, potrzeby, zainteresowania (można nawet posłużyć się zdjęciami aut potencjalnych odbiorców). Pomocna będzie również ankieta wśród znajomych, zapoznanie się z konkurencją. Podsumowanie tej części zawiera się w "zasadzie cykady": cecha produktu - korzyść dla klienta - dowód.

II etap zwraca uwagę na lidera, którym musi być przedsiębiorca - musi charakteryzować się spokojem, stabilnością, ale też dynamicznością, chęcią do działania. Lider musi umieć wprowadzać w życie swoje ideały, zaprzyjaźnić się z matematyką, która odtąd stanie się jego najlepszą przyjaciółką. Nigdy jednak lider nie stanie się ideałem, ważna jest rzetelna ocena jego kompetencji, najlepiej przez innych, a także dobrze dobrany zespół, który będzie uzupełniał to, czego brakuje liderowi. To wszystko składa się na kapitał przedsiębiorcy. Kapitałem są nie tylko pieniądze, ale również wiedza, umiejętności, ludzie, organizacja. W jaki sposób motywować pracowników? Oczywiście pieniędzmi, ale nie tylko. W pracy liczy się również atmosfera, sprawiedliwość, na którą - zdaniem Jakuba Banasia - są uczuleni wszyscy podwładni.

Etap III informuje o finansach, a ściślej, o biznesplanie. Składa się on z dwu części: opisowej i finansowej. Pierwsza z nich mówi o tym wszystkim, o czym była mowa w poprzednich dwu etapach. W części finansowej operuje się na kwotach netto, wprowadza się tzw.: „twarde dane”, wyliczenie (benchmarking), rachunek zysków i strat, bilans, a także realne przepływy pieniężne, czyli cash flow. Dopiero ta ostatnia operacja pokazuje, co tak naprawdę dzieje się z pieniędzmi w firmie. "Powód, dla którego firmy upadają, to brak płynności finansowej, czyli właśnie cash flow. W biznesie jest jak w logice - istnieją dwa warunki: konieczny i dostateczny. Pierwszy z nich zakłada konieczność, by coś się spełniło - w tym wypadku płynność finansowa, a drugi - dobrą rentowność. Może być tak, że warunek drugi zaistnieje, a pierwszy nie, co prowadzi do zguby" - tłumaczy Jakub Banaś. W biznesplanie ważna jest również rezerwa, dodatkowe kilka procent kosztów, które musimy doliczyć, z uwagi na nieprzewidziany wypadek, na przykład spalenie się komputerów. Poza tym zawsze trzeba uwzględnić koszt i podkładkę pod niego, ryzyko waluty oraz formę graficzną biznesplanu, która jest dowodem naszej wiarygodności. Przedostatni etap biznesplanu to dokumentacja, czyli prezentacja, zdjęcia, itd. Ważne są kanały dystrybucji, ale również porządek, kompatybilność danych – meritum musi być bez zarzutu.

Etap V przedstawia finansowanie na drodze banku (jednak nie finansuje on działalności trwającej krócej niż rok), fundusz, który nie zajmuje się małymi przedsiębiorstwami, pieniądze unijne, osoby prywatne oraz FRRR, czyli Fundacja Rozwoju Regionu Rabki i inne fundacje. Ten ostatni sposób jest szczególnie polecany przez prelegenta, który uważa, że na początek funkcjonowania niewielkiej działalności najlepsza będzie pożyczka. Nie sprzedawać tanio skóry! - brzmiała ostatnia rada Jakuba Banasia.

Po spotkaniu z finansistą na zaproszonych gości czekała niespodzianka – pokaz makijażu zaprezentowany przez Insytut Zdrowia i Urody Yasumi. Zaraz po tej atrakcji uczestniczki spotkania słuchały wywiadu z Anną Horsecką, Prezesem Zarządu PTE Polsat S.A., trzykrotną laureatką konkursu "Perły Biznesu", nominowaną do tytułu Finansista Roku 2008 i 2009, która łączy doświadczenie prawniczki z zainteresowaniem finansami. Zapytana o to, w jaki sposób osiąga tak dobre wyniki, odpowiada: "łączę pasję z umiejętnością wykrzesania z siebie samej zainteresowania sprawami innych, co ludzie widzą i doceniają". Co jeszcze warunkuje sukces w tej branży? "Ludzie biznesu różnią się od siebie znacząco, ale wszyscy mają wspólną cechę: mają nosa do ludzi. Potrafią w ciągu 2 sekund ocenić, czy z tym człowiekiem będzie im się dobrze pracowało, czy przysłowiowo można z nim konie kraść" – dodaje.

Spotkanie zostało zakończone losowaniem nagród - książkami wydawnictwa Onepress, wejściówkami do Parku Wodnego, rabatami na zabiegi kosmetyczne w Instytucie Zdrowia i Urody Yasumi.

Studenckie Forum Business Centre Club działa od 2001r., na terenie Małopolski. Jedną z jej inicjatyw jest Przedsiębiorcza Kobieta. "Wciąż jest duże zapotrzebowanie na promowanie przedsiębiorczości skierowanej do kobiet. Projekty odbywają się co miesiąc, ich schemat to prezentacje, pokazy, networking, rozmowa z zaproszonym gościem. Zaczęły się stosunkowo niedawno, ale cieszą się popularnością" - mówi Aneta Kwaśniak, zajmująca się marketingiem.


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto