II Lekkoatletyczny Mityng AZS w Krakowie

Daria Horodyska-Madej
W niedzielę na stadionie krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego odbył się II Lekkoatletyczny Mityng AZS. Do Krakowa przyjechała nie tylko czołówka polskich lekkoatletów, ale również wiele zagranicznych gwiazd.

Mityng rozpoczęli kulomioci, którzy jako pierwsi stanęli do rywalizacji.
Konkurencję wygrał zawodnik krakowskiego AWF - Łukasz Haratyk pchając kulę na odległość 18 metrów i 26 centymetrów, co jest jego najlepszym wynikiem w tym sezonie.

Wkrótce do rywalizacji stanęła kolejna grupa kulomiotów. Byli to kulomioci niepełnosprawni. W rywalizacji zwyciężył Janusz Rokicki, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, rekordzista Europy z 2005 roku oraz wicemistrz z paraolimpiady w Atenach. Pchając kulę z tzw. Kozy (stojak umożliwiający zawodnikom niepełnosprawnym rywalizowanie w pozycji siedzącej) uzyskał 14,12 metrów, co daje w jego grupie niepełnosprawności łączną liczbę 907 punktów. Taki wynik daje czołowe miejsca zarówno na mistrzostwach świata, jak i na Igrzyskach Olimpijskich.

Kolejną konkurencją był bieg na 400 metrów przez płotki pań. Z czasem 57,95 wygrała Aneta Jakóbczak z , czterokrotna medalistka Mistrzostw Polski na 400 metrów oraz na 400 metrów przez płotki, z czasem 57,95.

Najszybciej dystans jednego okrążenia wśród panów pokonał Marcin Marciniszyn, wielokrotny medalista mistrzostw Europy i Świata w sztafecie 4x400m, reprezentant WKS Śląsk Wrocław, dobiegając na metę w czasie 47,07.

W biegu na 110 metrów przez płotki mężczyzn zwyciężył zawodnik Zawiszy Bydgoszcz – Dominik Bochenek. Swoją konkurencje wygrał w czasie 13,82.

Nie było niespodzianki w trójskoku pań, bez problemu zwyciężyła rekordzistka Polski Małgorzta Trybańska (KS Warszawianka) skacząc na odległość 12 metrów i 92 centrymetrów. W rywalizacji mężczyzn najlepszy był Ukrainiec Yevgen Semenko uzyskując wynik 15,74.

W konkurencji rzutu dyskiem niespodziewanie pokonana została brązowa medalistka z Mistrzostw Europy w Barcelonie Joanna Wiśniewska, która musiała uznać wyższość młodszej koleżanki Wioletty Potępy z WKS Śląsk Wrocław, która posłała dysk na odległość 58,28 metrów.

Na dystansie 1000 metrów pań zgodnie z przewidywaniami najlepsza była Ewelina Sętowska-Dryk (AWF Warszawa), przebiegając dystans w czasie 2.40.89. Jednak tuż za jej plecami dobiegły dwie młode zawodniczki pobijając swoje rekordy życiowe. Drugie miejsce zajęła Danuta Urbanik (KKS Victoria Stalowa Wola) uzyskując czas 2.41.05, a trzecia do mety przybiegła Katarzyna Broniatowska (AZS-AWF Kraków) w czasie 2.41.97.

Wśród panów najszybszy był zawodnik z Republiki Południowej Afryki – Johan Cronje (2.24.99)

W konkurencjach sprinterskich również nie zabrakło emocji. W biegu na 200 metrów zwyciężyła Ewelina Ptak (WKS Śląsk Wrocław), olimpijka z Pekinu, uzyskując wynik 23,73. W tej samej konkurencji wystartowali niepełnosprawni panowie uzyskując znakomite wyniki. Najszybszy był Mateusz Michalski z Gorzowa Wielkopolskiego, który przebiegł dystans w czasie 22,86, co po przeliczeniu daje znakomity wynik punktowy - 950.

Na 100 metrów kobiet wśród osób niepełnosprawnych najszybsza była Alicja Fiodorow, która uzyskała wynik 13,80, ale dopiero po przeliczeniu punktów można było wyłonić zwyciężczynię, którą okazała się Marta Lagner.

Wydarzeniem, na które wszyscy czekali był oczywiście bieg mężczyzn na 100 metrów. Wśród zawodników znalazł się Brytyjczyk Dwain Chambers, wielokrotny medalista mistrzostw Europy i Świata, halowy mistrz Europy i Świata, a także rekordzista Europy na dystansie 60 metrów. Zgodnie z oczekiwaniami zwyciężył uzyskując czas 10,45. Niestety przede wszystkim ze względu na złe warunki atmosferyczne i przeciwny wiatr, nie udało mu się dopełnić obietnicy wypowiedzianej na konferencji prasowej tj. uzyskać wynik poniżej 10 sekund.

Na drugim miejscu uplasował się Niemiec Alexander Kosenkov, a trzeci był dziewiętnastoletni zawodnik UKS Achilles Leszno Grzegorz Zimniewicz.
Słabo wypadł natomiast reprezentant Polski z Barcelony - Paweł Stempel, który pojawił się na mecie dopiero piąty.