Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Igrzyska Europejskie. Radni PO chcą budowy nowych stadionów i parku olimpijskiego za rządowe pieniądze

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Plan jest taki, by igrzyska europejskiej w Krakowie i Małopolsce miały odpowiednią rangę, przyciągnęły kibiców i zapewniły promocję dla miasta i regionu. Pieniądze na organizację wydarzenia ma przekazać rząd
Plan jest taki, by igrzyska europejskiej w Krakowie i Małopolsce miały odpowiednią rangę, przyciągnęły kibiców i zapewniły promocję dla miasta i regionu. Pieniądze na organizację wydarzenia ma przekazać rząd Archiwum
Radni miejscy Platformy Obywatelskiej domagają się, by rząd sfinansował z budżetu centralnego nie tylko modernizację stadionu Wisły Kraków, ale również m.in. budowę parku olimpijskiego na zielonych terenach w rejonie Akademii Wychowania Fizycznego. Domagają się też budowy nowych stadionów dla Wieczystej i Hutnika Kraków - wszystko w związku z Igrzyskami Europejskimi, które mają się odbyć m.in. w Krakowie w 2023 roku. - Chcielibyśmy, aby Kraków pozyskał jak największe środki z budżetu państwa - przekonuje radny Andrzej Hawranek, który wraz z kolegami z PO poinformował o złożeniu w tej sprawie rezolucji m.in. do ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, który jest jednocześnie pełnomocnikiem rządu ds. koordynacji działań przygotowawczych, związanych z IE. To właśnie wicepremier Sasin zapowiedział ostatnio, że rząd weźmie na siebie opłacenie wszystkich kosztów organizacyjnych, związanych z igrzyskami europejskimi.

FLESZ - Polacy wrócili do fast foodów

od 16 lat

Igrzyska Europejskie w Krakowie - radni PO składają rezolucję

W Krakowie i Małopolsce trwają przygotowania do organizacji Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Radni miejscy Platformy Obywatelskiej są poirytowani faktem, że jak twierdzą, w sprawie imprezy wciąż brakuje konkretów ze strony jej organizatorów, czyli m.in. marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego. To właśnie marszałek - ale również minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz wojewoda małopolski Łukasz Kmita są adresatami rezolucji radnych PO w sprawie finansowania z budżetu centralnego inwestycji, które według nich powinny zostać zrealizowane przy okazji Igrzysk Europejskich.

- Chcielibyśmy, aby Kraków pozyskał jak największe środki z budżetu państwa. Miasta, które organizowały Euro 2012, pozyskały środki na inwestycje, idące w miliardy złotych. Przykładowo Poznań otrzymał ponad 2 miliardy złotych. Wszystkie miasta w sumie kilkanaście miliardów, nie tylko z przeznaczeniem na inwestycje sportowe - przekonywał podczas konferencji prasowej radny miejski Andrzej Hawranek, przewodniczący Komisji Budżetowej w Radzie Miasta Krakowa.

Radni Platformy chcą, aby przy okazji Igrzysk Europejskich uwzględnione zostały nie tylko modernizacja stadionu Wisły Kraków, toru kajakowego przy Kolnej, rozbudowa ulicy Okulickiego czy budowa węzła Opatkowice. W rezolucji apelują, aby w budżecie centralnym znalazły się również pieniądze na budowę nowych stadionów dla Wieczystej i Hutnika Kraków. Kolejną inwestycją na liście radnych PO jest utworzenie parku olimpijskiego na zielonych terenach w rejonie Akademii Wychowania Fizycznego.

- Wokół tego obszaru toczył się w ostatnim czasie spór na radzie miasta. Teren jest prywatny. Chcemy, aby Skarb Państwa, który ma takie możliwości, wykupił grunty i wspólnie z gminą stworzył tam park. Medaliści mogliby tam pozostawić po sobie pamiątki, np. w formie posadzonych przez siebie drzew. A mieszkańcy zyskaliby kolejny, urządzony teren zielony w mieście - przekonywał radny miejski Łukasz Sęk.

Jego zdaniem przyspieszenia wymaga również budowa nowych przystanków kolei aglomeracyjnej. - Igrzyska w 2023 roku będą odbywać się w kilku lokalizacjach, kolei byłaby idealnym środkiem transportu, aby się między nimi przemieszczać. Ale to nie koniec, radny Sęk wraz ze swoimi kolegami z Platformy domaga się też od rządzących przyjęcia specustawy na Igrzyska, wzorem tej drogowej, stworzonej przed Euro 2012. - Ułatwiła ona budowę nowych dróg, ale nie obejmuje tak podstawowej infrastruktury jak np. chodniki, których budowa to teraz niejednokrotnie nawet trzy lata - przekonuje Sęk. Jego zdaniem nowa specustawa powinna ułatwić realizację tych drobniejszych inwestycji dla mieszkańców.

Radni PO na rezolucji nie kończą. Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec przypomniał, że już 25 sierpnia RMK będzie rozpatrywać projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia referendum, dotyczącego organizacji Igrzysk Europejskich. - To doskonały moment do debaty, czy ten pomysł jest sensowny. Pod koniec lipca zaprosiłem do udziału w sesji marszałka Witolda Kozłowskiego oraz Jacka Sasina, mam nadzieję, że po powrocie z Tokio pan marszałek zajmie się w końcu rzeczami poważnymi, czyli męską rozmową o finansowaniu igrzysk europejskich. Do dzisiaj nie ma bowiem ustaw gwarancyjnych oraz zapewnionych środków finansowych w budżecie państwa czy województwa, nie ma obiektów sportowych, infrastruktury transportowej. Mamy bałagan oraz brak konkretów - przekonuje Dominik Jaśkowiec.

Przypomnijmy, że ostatnio w Krakowie doszło do spotkania z udziałem wicepremiera Jacka Sasina, ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka oraz przedstawicieli władz Krakowa i Małopolski, podczas którego omawiano kwestie związane z Igrzyskami Europejskimi w 2023.

Wicepremier Jacek Sasin zapewnił: - Rząd weźmie na siebie opłacenie wszystkich kosztów organizacyjnych związanych z igrzyskami, które muszą zostać wniesione do Europejskiego Komitetu Olimpijskiego. To niebagatelna kwota wynosząca około 160 milionów złotych.

Wspomniane 160 mln zł to pieniądze potrzebne na wykupienie licencji związanych z igrzyskami, opłacenie przelotów sportowców i delegacji oraz obsługę informatyczną imprezy.

Rząd ma także przekazać pieniądze na inwestycje. W Krakowie w związku z organizacją igrzysk zaplanowano m.in. modernizację Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana przy ul. Reymonta (na tym obiekcie, na którym występują piłkarze Wisły, ma się odbyć ceremonia otwarcia i zakończenia igrzysk), budowę toru kajakowego i strzelnicy przy ul. Kolnej. Przygotowano też listę inwestycji pozasportowych, m.in. zakup 60 nowoczesnych tramwajów, rozbudowę węzła komunikacyjnego przy ul. Okulickiego, dokończenie budowy ul. Buszka, węzeł Opatkowice, budowę Trasy Balickiej (od ul. Armii Krajowej do lotniska w Balicach). Na inwestycje mogą także liczyć inne miasta w regionie, w których planowane są igrzyska. W Zakopanem ma zostać zadaszony tor lodowy, planowana jest modernizacja hali sportowej i tras biegowych w Krynicy-Zdroju, a także stadionu i jego otoczenia w Tarnowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Igrzyska Europejskie. Radni PO chcą budowy nowych stadionów i parku olimpijskiego za rządowe pieniądze - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto