Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

I Dzień Wynalazków na Politechnice Krakowskiej [zdjęcia]

Redakcja
28 kwietnia w kampusie Politechniki Krakowskiej zorganizowano pokaz studenckich wynalazków. Premierę miał ultralekki pojazd dla osób niepełnosprawnych Buzz.

W pawilonie konferencyjno-wystawowym "Kotłownia" i przed nim można było podziwiać innowacyjne dokonania studentów politechniki, które obsypano wieloma międzynarodowymi nagrodami.

Zobacz też: Krakostop 2014: Kraków też ma swój wyścig autostopowiczów

Zaprezentowano na przykład bioaktywne opatrunki hydrożelowe produkowane z produktów naturalnych, które nie tylko osłaniają rany, ale także przyspieszają proces gojenia czy zaawansowane materiały kompozytowe z kolagenem, które mogą znaleźć zastosowanie np. w ortopedii, jako implant kości.

Jednak najwięcej emocji wzbudzała ekspozycja przed pawilonem. Tam można było podziwiać trzy oryginalne pojazdy - samochód dla osób niepełnosprawnych, motocykl na trzech kołach, oraz sportowy bolid, którym najodważniejsi mogli się przejechać.

Innowacyjny Buzz dla niepełnosprawnych

W trakcie wydarzenia swoją premierę miał ultralekki elektryczny pojazd dla niepełnosprawnych, o wdzięcznej nazwie Buzz. Samochód powstał jako praca dyplomowa studentów krakowskiej uczelni, jako odpowiedź na problemy komunikacyjne mieszkańców wielkich aglomeracji, którzy poruszają się na wózku inwalidzkim. Autorami innowacyjnego auta są Jerzy Pajerski, Filip Przybylski, Dawid Żmuda i Jarosław Rusek pod kierunkiem opiekuna naukowego prof. Witolda Grzegożka.

- Buzz jest pojazdem elektrycznym dla niepełnosprawnych, zbudowanym w kategorii L6e, co oznacza, że osoby nim kierujące nie muszą posiadać prawa jazdy. Innowacją są jego gabaryty - jest tak zaprojektowany, żeby w miejscach, gdzie samochody powinny parkować równolegle, on będzie parkował prostopadle, dzięki czemu nikt nigdy nie zastawi jego klapy wjazdowej, która jest kolejną cecha charakterystyczną. Buzz jest prowadzony bezpośrednio z wózka inwalidzkiego, który wjeżdża przez tylną klapę, a ta po zamknięciu tworzy tylną część pojazdu - wyjaśnia Filip Przybylski, jeden z konstruktorów.

Zobacz też: Studenci AGH zbudowali wyścigowy bolid [zdjęcia]

Auto wykonano ze specjalnego materiału kompozytowego, dzięki czemu masa samego nadwozia to zaledwie 50 kg, a całkowita masa pojazdu to tylko 200 kg bez baterii. Buzz może się rozpędzić do 45 km/h i przejechać na pełnym naładowaniu ok. 50 km. Dzięki miniaturowym gabarytom - 1,55 m szerokości na 2,2 m długości - bez problemu zaparkuje w dowolnym miejscu.

Praca nad pojazdem zajęła autorom niemal całe studia, ale efekt jest godny podziwu. Dzięki swojej innowacyjności Buzz ma całkiem spore szanse na produkcje masową, jeśli tylko znajda się odpowiedni sponsorzy. Prototyp kosztował ok. 25 tys. zł, ze względu na materiały z jakich jest wykonany, jedna

- Projekt i plany rozpoczęliśmy jeszcze na studiach inżynierskich, natomiast wykonanie zajęło nam praktycznie całe studia magisterskie, czyli ponad rok. Teraz mamy nadzieję, że uda się go wprowadzić do do produkcji seryjnej. Spełnia wszystkie normy, jakich się wymaga dla samochodów tego typu, a jego ciekawa linia cieszy oko. Bardzo byśmy chcieli, kiedyś zobaczyć go na ulicy - dodaje Przybylski.

Zobacz zdjęcia z premiery Buzza i Dnia Wynalazków

Anna Kowalska

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto