Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hutnik Kraków. Nowa sekcja w klubie - gimnastyki artystycznej. Udany pomysł Marii Urynowicz. Zapisy dla dziewczynek [ZDJĘCIA]

Jerzy Filipiuk
Jerzy Filipiuk
Gimnastyka artystyczna to piękno, wdzięk, gracja, elegancja, precyzja ruchów
Gimnastyka artystyczna to piękno, wdzięk, gracja, elegancja, precyzja ruchów Anna Kaczmarz
W Hutniku Kraków powstała nowa sekcja sportowa - gimnastyki artystycznej. Otrzymała ona licencję Polskiego Związku Gimnastycznego. Zajęcia w niej – dla dziewczynek w wieku 5-8 lat – mają się rozpocząć 1 czerwca 2021 roku.

Trzecia wyłącznie żeńska sekcja

W klubie funkcjonowały do niedawna tylko cztery sekcje – piłki nożnej i bokserska oraz piłki ręcznej (jest w strukturze Stowarzyszenia Nowy Hutnik 2019, ale ma swobodę działania) i siatkówki (jako Hutnik Wanda Kraków, jest autonomiczna, nie podlega pod Stowarzyszenie).

Przed laty obok sekcji, które przynosiły najwięcej splendoru Hutnikowi (bokserskiej, piłki nożnej, piłki ręcznej, siatkówki, koszykówki), bądź były medalodajne (lekkiej atletyki, sportów motorowych, tenisa stołowego, szachowa), istniały też takie, jak: brydża sportowego, łyżwiarstwa figurowego, kolarska, kajakarska, narciarska, zapasów i podnoszenia ciężarów.
Teraz w klubie powstała sekcja gimnastyki artystycznej – trzecia wyłącznie żeńska w jego historii (w latach 1962-1970 grały w nim piłkarki ręczne, a w latach 1959-1971 – siatkarki).

Pomysł trenerki Marii Urynowicz

Na pomysł założenia nowej sekcji w Hutnika wpadła 23-letnia krakowianka Maria Urynowicz, studentka AWF, trenująca gimnastykę artystyczną od 6. roku życia (obecnie już hobbystycznie) i pomagająca Ewie Wądołowskiej w zajęciach z zawodniczkami w MKS Krakus. Przed laty była w kadrze województwa małopolskiego, wielokrotnie uczestniczyła w międzynarodowym turnieju im. Krystyny Georgiew (wieloletniej trenerce MKS Krakus, wychowawczyni m.in. Teresy Folgi, olimpijski z Seulu), zajęła pierwsze miejsce w klasie III w drużynowych mistrzostwach Śląska i czwarte w klasie młodzieżowej w klubowym Pucharze Polski.

- Zaciekawiło mnie to, że w Hutniku nie ma miejsca dla małych dziewczynek. Trenują w nim tylko panowie. Zadzwoniłam do klubu, powiedziałam o swoim pomyśle najpierw pani w sekretariacie, a potem – już podczas spotkania - prezesowi Arturowi Trębaczowi, któremu bardzo spodobał się mój pomysł – mówi trenerka Urynowicz.

Dwie grupy po cztery dni w tygodniu

Zajęcia odbywać się będą w głównej sali Hali Widowiskowo-Sportowej Suche Stawy i sali motorycznej (posiadającą ścianę z lustrami). Rozpoczną się one 1 czerwca 2021 roku – w dwóch grupach. Jedna grupa będzie trenować w poniedziałki w godz. 16-17.30 i środy w godz. 17.30.19, a w druga we wtorki i czwartki w godz. 17.45-19.15. W planach jest stworzenie W planach jest stworzenie dodatkowo grupy wyczynowej, która np. będzie reprezentować barwy Hutnika na zawodach.

Dziewczynki będą najpierw trenować układ taneczno-akrobatyczny, na który składają się elementy gimnastyki, akrobatyki i baletu, później dodatkowo dojdą przybory: skakanka i obręcz, a następnie wstążka, piłka i maczugi - Maria Urynowicz

Do sekcji mogą się zapisać dziewczynki w wieku 5-8 lat. Ich predyspozycje oceniać będzie trenerka Urynowicz. - Najważniejsza są chęci - podkreśla. I dodaje: - Dziewczynki będą najpierw trenować układ taneczno-akrobatyczny, na który składają się elementy gimnastyki, akrobatyki i baletu, później dodatkowo dojdą przybory: skakanka i obręcz, a następnie wstążka, piłka i maczugi. Tymi ostatnimi będą się zajmować początkowo tylko w formie zabawowej, bo im wcześniej, tym lepiej.

40 dziewczynek, trenerka i asystentki

Planowane są grupy po 20 dziewczynek, które obok twórczyni sekcji szkolić będą jej dwie asystentki. Miesięczne opłaty wynosić będą 139 zł. W klubie powstał też projekt Hutnik Lejdis, czyli zajęcia fitness i taneczne zumba, z których będą mogły skorzystać także mamy zawodniczek, odbywających wtedy treningi gimnastyki artystycznej.

Maria Urynowicz – która poza gimnastyką artystyczną uwielbia Japonię (marzy o wyjeździe do niej, uczy się samodzielnie języka) – jest pełna zapału, by nowa sekcja jak najszybciej i najefektowniej zaistniała w Hutniku. Agitację do niej będzie prowadzona poprzez social media (m.in. Facebook i Instagram), wizyty w przedszkolach i szkołach podstawowych, urządzanie pokazów. Bezpośredni kontakt do trenerki – tel. 506-339-989.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto