Huta w Krakowie: zarząd ArcelorMittal Poland dogadał się ze związkowcami w sprawie dalszego losu pracowników części surowcowej

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Większość dotychczasowych pracowników likwidowanej części surowcowej (wielkiego pieca, stalowni) w krakowskiej hucie ArcelorMittal Poland dostanie oferty pracy na innych stanowiskach zakładu w Krakowie lub w innych fabrykach koncernu
Większość dotychczasowych pracowników likwidowanej części surowcowej (wielkiego pieca, stalowni) w krakowskiej hucie ArcelorMittal Poland dostanie oferty pracy na innych stanowiskach zakładu w Krakowie lub w innych fabrykach koncernu Fot: Adam Wojnar/Polska Press
Większość dotychczasowych pracowników likwidowanej części surowcowej (wielkiego pieca, stalowni) w krakowskiej hucie ArcelorMittal Poland dostanie oferty pracy na innych stanowiskach zakładu w Krakowie lub w innych fabrykach koncernu, głównie w Dąbrowie Górniczej. Niektóre osoby pozostają przy instalacjach wielkiego pieca i stalowni – zajmując się pracami, które krakowska huta wykonuje na rzecz Dąbrowy Górniczej. Najstarsi pracownicy przejdą na emerytury. Ci, którzy nie skorzystają z oferty pracodawcy, mogą liczyć na 12-miesięczne odprawy i wszechstronne wsparcie Grodzkiego Urzędu Pracy. Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz krakowskiego magistratu. Po trzech tygodniach negocjacji związki zawodowe zawarły porozumienie z zarządem Arcelor Mittal Poland.

FLESZ - 10 działań antykryzysowych dla firm. Propozycje rządu

- Jako jeden z największych pracodawców w Krakowie zawsze czuliśmy się odpowiedzialni za naszą załogę. Tak jest i teraz. Naszym celem od początku było zapewnienie jak największej liczby miejsc pracy pracownikom wielkiego pieca i stalowni. Dziękujemy stronie społecznej za otwartość i dialog, dzięki któremu udało nam się dojść do kompromisu w stosunkowo krótkim czasie –mówi Sanjay Samaddar, prezes zarządu i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.

Związkowcy w krakowskiej hucie Arcelor Mittal Poland: to były ciężkie negocjacje, ale efekt jest dobry

- To były bardzo ciężkie negocjacje. Zależało nam najbardziej na zapewnieniu pracy kolegom na miejscu, w Krakowie, bo dojazdy do Dąbrowy Górniczej są dla wielu bardzo uciążliwe. Trudne były także rozmowy dotyczące osób, które mają cztery lata do emerytury i są chronione przed zwolnieniem. Udało się ustalić, że pracodawca musi im przedstawić korzystne oferty nowego zatrudnienia. Cieszy nas, że pracodawca podszedł do wszystkich problemów rzeczowo i merytorycznie – mówi Władysław Kielian, szef „S” w krakowskim oddziale AMP. Dodaje, że docenia wszelkie deklaracje wsparcia ze strony władz miasta, Grodzkiego Urzędu Pracy i Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

- Możemy mieć nadzieję, że koledzy, którzy z różnych powodów nie skorzystają z oferty pracodawcy i jednak będą musieli odejść z AMP, odbierając 12-miesięczną odprawę, uzyskają wszechstronną pomoc w nowym zatrudnieniu lub założeniu własnego biznesu – dodaje Władysław Kielian.

Jak ArcelorMittal Poland informował wcześniej, z grupy 1200 pracowników części surowcowej w Krakowie do tej pory ok. 550 osób znalazło zatrudnienie w innych zakładach spółki, przeszło na emeryturę lub wybrało karierę poza firmą. Potrzebne były zatem rozwiązania dla 650 osób.

Co czeka pracowników części surowcowej w Krakowie – szczegóły porozumienia związków zawodowych z zarządem Arcelor Mittalk Poland:

  • Część pracowników świadczy pracę również w innych zakładach poza wielkim piecem i stalownią. Firma zakłada, że wielu z nich będzie kontynuowało obecne zadania.
  • Niektóre osoby pozostają przy instalacjach wielkiego pieca i stalowni – zajmują się pracami, które krakowska huta wykonuje na rzecz Dąbrowy Górniczej.
  • Jest również grupa pracowników, która przejdzie na emeryturę.
  • Kolejna grupa pracowników to osoby, które niebawem nabędą uprawnienia emerytalne. Dla nich zarząd uzgodnił z ze związkami pakiety odejść przedemerytalnych. Będą z nich mogli skorzystać również pracownicy innych zakładów w krakowskiej hucie (walcownie, koksownia), którym do emerytury pozostało 12 miesięcy.
  • Dla dużej części pracowników wielkiego pieca i stalowni spółka zidentyfikowała dodatkowe miejsca pracy w zakładach ArcelorMittal Poland oraz spółkach zależnych w Krakowie (np. w Kolpremie czy ArcelorMittal Refractories).

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że preferowanym przez naszych pracowników miejscem pracy jest Kraków, ale prowadzimy także rekrutacje w naszych zakładach w województwie śląskim i tam również będziemy im proponowali zatrudnienie. W przypadku rekrutacji w Krakowie pracownicy dojeżdżający do naszych zakładów w województwie śląskim będą mieli w nich pierwszeństwo – wyjaśnia prezes Sanjay Samaddar.

- Wiemy, że czas potrzebny na dojazd oznacza dłuższy pobyt poza domem, dlatego tym pracownikom będziemy wypłacali dodatkową kwotę za ten wysiłek,
a także zapewnimy transport – dodaje prezes AMP.

Pracownikom obejmującym nowe stanowiska w innym zakładzie lub w spółce zależnej niezależnie od lokalizacji, ArcelorMittal Poland gwarantuje utrzymanie płacy zasadniczej na niezmienionym poziomie.

Huta w Krakowie: Arcelor Mittal zamyka wielki piec i cała część surowcową

Przypomnijmy, że 8 października Sanjay Samaddar, prezes AMP, ogłosił, że koncern „zmuszony jest” zamknąć wielki piec i stalownię w Krakowie, a kilkutygodniowa likwidacja instalacji zacznie się jeszcze w październiku. Cała część surowcowa przenoszona jest do oddziału w Dąbrowie Górniczej (d. Huty Katowice). Powodem jest pogarszająca się sytuacja na europejskim rynku stali, będąca pochodną unijnej polityki klimatycznej, w tym rosnących cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla i coraz większego importu stali. W Polsce dochodzą do tego wysokie ceny prądu, które w hutnictwie odgrywają kluczową rolę. Samaddar przyznał, że pandemia doprowadziła do spadku zamówień i przesądziła o losie krakowskiej stalowni.

Wszystkie związki zawodowe w krakowskiej hucie zawarły wtedy porozumienie w sprawie wspólnych działań i zagroziły strajkiem, jeśli koncern nie wycofa się z ogłoszonej decyzji. Skierowały też apel o pomoc do premiera Mateusza Morawieckiego. Równocześnie zasiadły do negocjacji z zarządem AMP.

Wideo

Materiał oryginalny: Huta w Krakowie: zarząd ArcelorMittal Poland dogadał się ze związkowcami w sprawie dalszego losu pracowników części surowcowej - Dziennik Polski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie