MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Hit Teatru Słowackiego przelany na papier. Książka "1989. Pozytywny mit" już w księgarniach

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
"1989" na deskach Teatru Słowackiego można oglądać od grudnia 2022 roku
"1989" na deskach Teatru Słowackiego można oglądać od grudnia 2022 roku Bartek Barczyk
Mirosław Wlekły, Marcin Napiórkowski i Katarzyna Szyngiera przenieśli na papier swój musical "1989". Niedawno spektakl można było zobaczyć w Teatrze Telewizji, niebawem ukaże się płyta z muzyką z hitu Teatru Słowackiego, a kilka dni temu na półki księgarni trafiła książka "1989. Pozytywny mit".

Twórcy obsypanego nagrodami musicalu "1989" podejmują próbę znalezienia pozytywnego mitu Solidarności. Odchodzą od podręcznikowej narracji o Polsce czasu przemian. Proponują nową opowieść o przeszłości, która pomoże nam sprostać wyzwaniom przyszłości.

W tej opowieści wielkie idee i marzenia splatają się z codziennymi wyzwaniami. A perspektywa bohaterów tamtych wydarzeń, zwłaszcza kobiet - często pomijanych w dominującej narracji - pozwala przerzucić międzypokoleniowy most między generacją Solidarności a pokoleniem milenialsów.

Wydana przez krakowski ZNAK książka "1989. Pozytywny mit" to reporterska opowieść, pokazująca, jak aktualne i fascynujące są wydarzenia sprzed czterdziestu lat. Napisana w przystępny sposób - Mirosław Wlekły ma wszak na koncie świetne reporterskie opowieści m.in. "Tu byłem Tony Halik" o słynnym podróżniku, "Górski. Wygramy my albo oni" poświęconą trenerowi - przybliża okres naszej najnowszej historii, na który nierzadko brakuje czasu w szkole.

"Co zapamiętali Państwo ze szkolnych lekcji historii Polski? Powstania, wojny, koronacje, rozbiory i daty. Mnóstwo dat zwycięstw i porażek. Twórcy spektaklu "1989" przekonują, że są w naszej historii wydarzenia, z których powinniśmy czuć dumę. Takim momentem jest, według nich, 1989 roku. Cóż, jedni nie dotarli do tej daty na lekcjach historii, ponieważ przeładowany program edukacji szkolnej zazwyczaj współczesną historię zamyka na II wojnie światowej. Inni najczęściej poszli tropem rozliczeń" - zapowiadał swój spektakl Teatr Słowackiego.

Autorzy przedstawienia i książki przekonuje, że wydarzenia 1989 roku to historia wielkiego zwycięstwa Polaków.

Widzowie musicalu historię upadku komunizmu w Polsce oglądają oczami trzech niesamowitych par: Frasyniuków, Wałęsów i Kuroniów. Równie ważne i istotne w tej historii, obok Władka, Lecha i Jacka są Krystyna Frasyniuk, Danuta Wałęsa, Gaja Kuroń.

"Jestem przekonana, że to dzięki kobietom wszystko się udało, bo przecież były podporą, opieką dla rodzin i dla samych mężczyzn. Mogli polegać na nas, że damy sobie radę" - mówi jedna z bohaterek, Danuta Wałęsa.

Spektakl wyreżyserowała Katarzyna Szyngiera, według pomysłu Marcina Napiórkowskiego, scenariusza Marcina Napiórkowskiego, Katarzyny Szyngiery i Mirosława Wlekłego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Hit Teatru Słowackiego przelany na papier. Książka "1989. Pozytywny mit" już w księgarniach - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto