Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia, wspomnienia i wzruszenia. Sekcja lekkoatletyczna Cracovii świętuje 110-lecie

Jacek Żukowski
Jacek Żukowski
Obchody 110-lecia sekcji lekkoatletycznej Cracovii
Obchody 110-lecia sekcji lekkoatletycznej Cracovii Jacek Żukowski
Z okazji 110-lecia sekcji lekkoatletycznej Cracovii w Urzędzie Miasta Krakowa odbyła się uroczysta gala. Wcześniej w kościele Mariackim odbyła się uroczysta msza św. Jubileusz uświetniał swoimi występami Aleksander „Makino” Kobyliński. Sekcja na przestrzeni lat miała wiele sukcesów, dochowała się trzech olimpijczyków, to Kazimierz Fiałka (1936), Maria Kusion-Bibro-Pokorny (1960) i Jan Balachowski (1968 i 74 w barwach Wawelu Kraków).

Lekkoatletyka w Cracovii

- Docierały nad Wisłę idee by biegać i skakać wyżej, szybciej dalej i coraz więcej ludzi ćwiczyło na Błoniach biegi, skoki, to zainteresowanie lekkoatletyką wymusiła na najstarszym klubie w 1913 r. powstanie sekcji – mówił Leszek Mazan, krakowski dziennikarz, też były lekkoatleta Cracovii.

Honorowy patronat nad jubileuszem przejął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
- W tym gronie nie trzeba przypominać historii Cracovii, klubu, który zapisał się w annałach miasta Krakowa i polskiego sportu – powiedział prof. Majchrowski. - Sekcja była przez lata dominującą. Lekkoatletyka jest przykładem amplitudy sportu. Pamiętam czasy słusznie minione, gdy lekkoatletyka była na topie i rozgrywane były mecze Polska – USA, Polska – ZSRR, byli wśród nich lekkoatleci z Cracovii. Ćwiczyli olimpijczycy, rekordziści Polski, Europy. Wpisali się na listę czołowych sportowców w kraju. Lekkoatletyka to specyficzna dziedzina sportu, w której nie walczymy przeciwko komuś, tylko sami z sobą. Byli znakomici szkoleniowcy, trenerzy, którzy potrafili wychowywać. Stadionu lekkoatletycznego Cracovii już nie ma, jest za to stadion na AWF-ie, staramy się doprowadzić do porządku stadion Wawelu.

Zasługi Kołodzieja

Prezydent Krakowa otrzymał odznakę z numerem 1 sekcji lekkoatletycznej od Edwarda Mleczki, prof. AWF, byłego zawodnika sekcji.
Były też odznaki honorowe i odznaki dla zawodników.

- Gdyby nie Roman Kołodziej nie byłoby jubileuszu – mówi prof. Mleczko. - On podtrzymuje działalność sekcji, która niezbyt sympatycznie jest widziana w klubie, jest to niejako jego prywatna sekcja.

Mleczko przypomniał pokrótce historię sekcji, wybitnych zawodników. Przed wojną rosła w siłę, a w latach 50-tych nastąpił kryzys, a potem rozkwit sekcji. Z czasem jednak stadion przy al. 3-go maja popadał w ruinę. W 1992 r. sekcja została rozwiązana, ale 5 lat później reaktywowana za sprawą trenera Kołodzieja. W 1999 r. Katarzyna Batowska po 13 latach przerwy wywalczyła medal dla Cracovii. Na sali było wielu wybitnych lekkoatletów Cracovii, którzy mogli powspominać stare, dobre czasy w kuluarowych rozmowach. Wyświetlono też archiwalne zdjęcia z zawodów i obozów Cracovii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Historia, wspomnienia i wzruszenia. Sekcja lekkoatletyczna Cracovii świętuje 110-lecie - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto