Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Histmag.org: Od 10 lat promują historię w sieci

Michał Świgoń
Z serwisu, który zaczynał jako miesięcznik tworzony przez pasjonatów dla pasjonatów, korzystają dziś jako ze źródła naukowcy, cytują dziennikarze i ludzie kultury, śledzą politycy. Portal Histmag.org obchodzi 10 urodziny.

Fakty24: Zobacz najświeższe informacje z Krakowa i Małopolski!

1 października 2001 roku powstał portal historyczny Histmag.org. Jego twórcy stawiają sobie za cel rzetelną popularyzację wiedzy historycznej i pokazywanie jej wagi w życiu społecznym. Na stronach portalu publikowane są informacje o wydarzeniach ze świata historii, przypomnienie o najważniejszych rocznicach, artykuły naukowe, popularnonaukowe i publicystyczne oraz recenzje. Serwis odwiedza miesięcznie ponad 100 tys. osób.

- Byłem wtedy uczniem liceum. Pomyślałem, że raczkujący jeszcze wtedy w Polsce internet daje niespotykane możliwości. Poznałem przez sieć innych entuzjastów popularyzowania historii i zaczęliśmy wspólnie działać – opowiada o początkach Histmaga Michał Świgoń, jego założyciel i redaktor naczelny. Początkowo Histmag był e-czasopismem, wydawanym co miesiąc. Z czasem przekształcił się w ceniony w środowisku portal internetowy, współpracujący z czołowymi polskimi instytucjami historycznymi.

- Internet to nowoczesne medium, dające wiele możliwości pokazania procesów historycznych i zainteresowania historią w niekonwencjonalny sposób. Oczywiście istnieje wiele zagrożeń i możliwości trafienia na „mielizny” i materiały bez wartości, ale tak samo jest w życiu. Internet uczy więc mądrze wybierać - komentuje historyk, prof. Andrzej Chwalba, czytelnik Histmaga. W jego opinii największą zaletą serwisu jest głośne podejmowanie ważkich tematów, których brakuje w głównym nurcie medialnym. - W Histmagu najbardziej podobają mi się ciekawe i mądre teksty i względna kultura dyskusji, której w internecie brakuje. To
naprawdę świetny i mądry portal, który dobrze rokuje i warto, aby był szerzej znany – rekomenduje serwis Bogusław Wołoszański.

- Staramy się, jako redakcja, zachowywać neutralność w sporach światopoglądowych, dzięki czemu zespół redakcyjny tworzą ludzie z różnych środowisk, reprezentujących odmienne opcje światopoglądowe. Myślę, że to właśnie ludzie, a zwłaszcza duża grupa wolontariuszy współtworzących nasz portal, to największe bogactwo „Histmaga” - opowiada Świgoń. Trzon redakcji stanowią doktoranci z różnych ośrodków akademickich. Dużym atutem portalu jest baza ponad 5 tysięcy
opublikowanych pod adresem: http://histmag.org artykułów.

Wśród ostatnio realizowanych działań redakcji serwisu znalazły się m.in.: kampania promocji czytelnictwa „Polećmy książki premierowi”, „Wakacje ze szczyptą historii” - szereg plebiscytów promujących najciekawsze atrakcje turystyczne w Polsce, „Historia Zebrana” - internetowy plebiscyt na najlepszą książkę historyczną, a także współpraca przy projekcie edukacyjnym Telewizji Polskiej „Wielki Test z Historii”.

Zobacz śliczne kandydatki do Sejmu z Małopolski. Weź udział w plebiscycie i oddaj głos na najpiękniejszą [ZDJĘCIA]

Małopolska Wybory 2011: Zobacz wszystkich kandydatów do Sejmu i Senatu

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Histmag.org: Od 10 lat promują historię w sieci - Kraków Nasze Miasto

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto