Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grypa "świńska": To tylko grypa, a nie tsunami

Kini
Kini
Małopolskie szpitale przygotowały miejsca dla pacjentów na wypadek wystąpienia epidemii grypy, która może dotrzeć także do Polski.

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Krakowie dokonał przeglądu oddziałów zakaźnych pod kątem zabezpieczenia na wypadek wystąpienia epidemii. W 13 szpitalach na terenie Małopolski dostępnych jest 356 łóżek w oddziałach zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych.

Szpitalem, który posiada najwięcej miejsc, jest oddział obserwacyjno-zakaźny Szpitala im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Jak informuje dr hab. med. Rafal Niżakowski, posiada on najliczniejszą kadrę lekarzy specjalistów chorób zakaźnych, najlepsze wyposażenie oraz możliwość wydzielenia, w razie potrzeby, dodatkowych miejsc dla leczenia pacjentów.

W Krakowie na tę okoliczność przygotowane są jeszcze: Krakowski Szpital Specjalistyczny im. J. Pawła II oraz Odział Kliniczny Kliniki Chorób Zakaźnych w Szpitalu Uniwersyteckim. - W tej chwili jesteśmy nieźle zaopatrzeni. Myślę, że patrząc na dynamikę rozprzestrzeniania się tej grypy, nie będzie ona jakimś wielkim problemem i że z tą bazą i zapleczem damy sobie radę - deklaruje Niżankowski

Jak prognozuje dr hab. med. Aleksander Garlicki, konsultant wojewódzki w zakresie chorób zakaźnych, Małopolanie mogą czuć się bezpiecznie. - Mamy odpowiednią liczbę oddziałów zakaźnych, które są gotowe na przyjmowanie pacjentów. Nie ma sygnałów pierwszych zachorowań, ale może się to zmienić. Na tę chwilę nie ma ani jednego przypadku zakażenia wirusem w Polsce - dodaje.

Znane są w tym momencie jedynie trzy przypadki osób podejrzanych o posiadanie wirusa A/H1N1 w Warszawie, które są badane. Nie mamy jeszcze potwierdzonego zakażenia, ale za granicą takie przypadki już są. Jak mówi inspektor sanitarny, można się spodziewać, że jest to kwestia czasu, kiedy ta grypa dotrze do naszego kraju.

>>> Odnotowano pierwszy przypadek wirusa grypy w Polsce<<<czytaj więcej

- Nie zabraknie łóżek dla pacjentów - deklaruje Aleksander Gorlicki. - To nie jest kwestia ani dni, ani nawet tygodni. Może być tak, że kolejna faza dotrze np. jesienią, ale przygotowani musimy być już teraz - dodaje Niżakowski.

Dane z dnia 3 maja mówią, że odsetek umieralności na grypę wynosi 3,75 proc. Objawy grypy są takie same, jak dla każdego przyziębienia i tak samo się ją zwalcza.
- Powtarzam, to nie jest zaraza średniowieczna, to nie jest ebola, to nie jest żadne tsunami. To jest zwyczajna grypa. Przy czym należy pamiętać, że na grypę też się umiera, więc podstawową rzeczą w profilaktyce jest po prostu szczepienie - mówi Niżakowski.

Pozostałe miasta, w których będzie się przyjmować zarażonych pacjentów:

  • Dąbrowa Tarnowska, ul. Szpitalna 1 - Zakład Opieki Zdrowotnej
  • Gorlice - Węgierska 21 - Szpital Specjalitsyczy im. H. Klimontowicza
  • Maków Podhalański - al. Kasztanowa 1 - Odział Obserwacyjno Zakaźny im. ks. Stanisłąwa Czartoryskiego
  • Miechów - ul. Szpitalna 3 - Szpital św. Anny
  • Myślenice - ul. Szpitalna 2 - SP ZOZ IZOLATORIUM
  • Olkusz - al. 1000-lecia 13 - Zakład Opieki Zdrowotnej
  • Proszowice - Kopernika 13 - SP ZOZ
  • Wadowice - Karmelicka 5 - ZZOZ
  • Tarnów - ul. Szpitalna 13 - Specjalistyczy Szpital im. Szczeklika, Odział Obserwacyjno - Zakaźny Dzieci
  • Wielgłowy - Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego, Odział Chorób Zakaźnych
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto