Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Groźne osuwisko w Nowej Hucie wreszcie zabezpieczone

Marcin Karkosza
Po czterech latach starań, w końcu udało się zabezpieczyć osuwisko na osiedlu Na Skarpie, w okolicy parku Żeromskiego w Nowej Hucie.

Od dziś okoliczni mieszkańcy mogą na nowo korzystać ze ścieżki graniczącej z Łąkami Nowohuckimi.
Choć osuwisko w Nowej Hucie powstało po ulewnych deszczach już w 2010 r., to prace w tym miejscu rozpoczęły się dopiero pod koniec zeszłego roku. Ostatecznie udało się je zakończyć dopiero teraz.

- Inwestycja zmagała się z różnymi trudnościami, a nawet kiedy przebudowa skarpy już się rozpoczęła, konieczne było wstrzymywanie prac na czas okresu ochronnego, którym objęte są Łąki Nowohuckie - mówi Michał Pyclik, rzecznik Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Przypomnijmy, po powstaniu osuwiska mieszkańcy os. Na Skarpie oraz os. Centrum E bali się o bezpieczeństwo swoich dzieci chodzących tędy do szkoły. Pojawiały się także obawy o to czy okoliczne tereny oraz stojące na nich bloki są stabilne. Osuwisko systematycznie się powiększało, tymczasem służby miejskie - poza postawieniem barierek zabezpieczających - niczego nie zrobiły przez sześć miesięcy.

Skarpa stała się nawet jednym z ważniejszych elementów w kampanii wyborczej w 2010 roku. Ówczesny wojewoda małopolski Stanisław Kracik zarzucił urzędnikom miejskim, że nic nie robią w tej sprawie i zapowiedział, że osobiście zleci analizę geologiczną tego miejsca. Urzędnicy oskarżyli wojewodę o bezprawną ingerencję w ich teren.

W zeszłym urzędnicy przygotowali projekt naprawy osuwiska, jednak wtedy swoje zastrzeżenia zgłosili ekolodzy. Nie chcieli oni, aby skarpa została zalana betonem, bo to, ich zdaniem, mogłoby ingerować w teren Łąk Nowohuckich.

Ostatecznie zdecydowano się jednak na przeprowadzenie prac w oparciu o przygotowany już projekt. Urzędnicy podkreślali, że należy je wykonać niezwłocznie, bo osuwisko stanowi zagrożenie dla mieszkańców. Za ponad 3,1 mln zł skarpę rozebrano oraz usypano ponownie stabilizując podłoże przy pomocy ok. 250 betonowych pali.

- W ramach prac wykonaliśmy korytka odprowadzające wodę do podnóża skarpy, odwodnienie terenu, 12 studzienek kanalizacyjnych oraz odbudowaliśmy ścieżkę - wymienia Michał Pyclikz ZIKiT. Na miejscu posadowiono także słupy elektryczne 7 latarni.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto