Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Górnicy chcą zaskarżyć uchwałę o zakazie palenia węglem w Krakowie

Maria Mazurek
Górnicy chcą zaskarżyć uchwałę o zakazie palenia węglem. I twierdzą, że sprawa Krakowa może zrujnować kopalnie w całej Polsce
Górnicy chcą zaskarżyć uchwałę o zakazie palenia węglem. I twierdzą, że sprawa Krakowa może zrujnować kopalnie w całej Polsce fot. Olgierd Górny
Uchwała sejmiku małopolskiego, która zakazuje w Krakowie palenia węglem i innymi stałymi paliwami, rozwścieczyła mieszkańców i elity Górnego Śląska. Niektórzy samorządowcy z Katowic nazywają ją "zarazą" albo "ciosem w plecy".

To wszystko dzieje się zaledwie pół roku po tym, jak sejmiki śląski i małopolski "ślubowały" sobie na Wawelu przyjaźń i współpracę, wymieniając słowo: "Krakowice".

Polskie spółki węglowe sprzedają 15 mln ton węgla rocznie. 12 mln z nich trafia do polskich pieców. Ślązacy boją się, że to zmieni się po decyzji małopolskich radnych.

Jerzy Markowski, górniczy ekspert ze Śląska i były wiceminister gospodarki, nie przebiera w słowach: - W Krakowie tak naprawdę dopiero powinni zacząć palić węglem. Potrafię odróżnić dym ze spalania węgla od dymu z palenia śmieci. To nie węgiel jest przyczyną kłopotów z powietrzem w Krakowie. Ludzie palą byle czym z biedy - przekonuje.

W podobnym tonie wypowiada się Patryk Kosela, rzecznik Wolnego Związku Zawodowego Sierpień 80, do którego należy kilkanaście tysięcy górników.- Likwidacja 30 tys. pieców węglowych w Małopolsce sama w sobie jest już niebezpieczna dla górnictwa. A istnieje niebezpieczeństwo, że inne sejmiki pójdą śladami Małopolski, a wtedy to już będzie katastrofa - mówi. I dodaje, że krakowscy samorządowcy zrobili z węgla kozła ofiarnego.

- Przecież w lecie nie pali się w piecach, a jakoś powietrze też jest zanieczyszczone! My również jesteśmy za czystym powietrzem, ale nie tędy droga. Można stawiać na niskoemisyjne piece, węgiel dobrej jakości, ekogroszek. A nie podejmować tak drastyczne kroki. Zakaz palenia węglem nie poprawi znacząco jakości powietrza, a będzie miał katastrofalne skutki ekonomiczne. Ludzi nie będzie stać na gaz czy olej, będą więc palić śmieciami. Bo ja w obietnice krakowskiej władzy, że będą dopłaty do rachunków, wcale nie wierzę - przewiduje Kosela.

Sierpień 80 przygotował więc i wrzucił na swoją stronę internetową wzór dokumentu, który ma służyć oprotestowaniu antwęglowej uchwały. Zachęca krakowian do jego wypełniania i wysyłania do sejmiku. - Wydaje się nam, że w uchwale są błędy prawne, które mogą być podstawą do wszczęcia procesu administracyjnego uchylającego zakaz - uważa Kosela.

Pytany o błędy prawne wskazuje na to, że sejmik województwa nie może podjąć uchwały tylko dla jednego miasta. - A poza tym uchwała, uderzając w najbiedniejszych, narusza konstytucję - kwituje.

Marek Sowa, marszałek małopolski, odpowiada, że nie ma żadnych wątpliwości co do poprawności uchwały podjętej przez sejmik. - Jeśli takie wątpliwości mają górnicy, mogą ją skarżyć. Dziwi mnie, że takie głosy pojawiają się dopiero teraz, bo na to był czas w październiku, podczas konsultacji społecznej. Górnicy chyba trochę przyspali - mówi marszałek.- Kwestia węgla nie ma żadnego związku z naszą współpracą ze Śląskiem - ciągnie Sowa. - Uchwała dotyczy tylko Krakowa, który z powietrzem, z racji położenia w niecce, ma gigantyczny problem. Stosunki z Katowicami nie powinny mieć tu nic do rzeczy - kwituje.

W innym tonie wypowiadają się samorządowcy ze Śląska. - Decyzja o zakazie palenia węglem jest dla nas ciosem w plecy i to w sytuacji, gdy niedawno na Wawelu podpisaliśmy strategię Polski południowej. Odbieram to jako prowokację - mówi Michał Wójcik, radny sejmiku śląskiego.

Współpr. A. Minorczyk-Cichy


Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto