Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

GDDKiA już cztery razy przesuwała przetarg na budowę zakopianki do Nowego Targu

Mateusiak Tomasz
Dopiero 20 lutego dowiemy się, ile firm jest zainteresowanych budową nowej zakopianki na odcinku od Rdzawki do Nowego Targu. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie już trzy razy przesuwała termin, do którego wykonawcy zainteresowani budową zakopianki mogą składać swoje oferty. Taki obrót sprawy spowodował, że część mieszkańców regionu zaczęła się martwić, że ta ważna inwestycja jest zagrożona. Urzędnicy z GDDKiA przekonują jednak, że nic takiego nie ma miejsca.

Ponad 800 pytań

O tym, że na odcinku Rdzawka - Nowy Targ będzie budowana nowa droga, w czerwcu zeszłego roku zdecydował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Procedura przetargowa ruszyła jednak dopiero późną jesienią.

Początkowo termin rozstrzygnięcia przetargu GDDKiA zaplanowała na 18 grudnia 2017 roku. Później datę tę przesunięto na 16 stycznia, a i gdy ta okazała się nierealna, otwarcie kopert z ofertami przesunięto na 31 stycznia, a następnie na 20 lutego.

- Te wszystkie zmiany nie mają jednak nic wspólnego z brakiem pieniędzy na budowę czy naszym odstąpieniem od inwestycji - zapewnia Iwona Mikrut-Purchla, rzecznik prasowy krakowskiego GDDKiA.

- Przesunięcia terminów związane są z ogromną ilością pytań, jakie potencjalni wykonawcy zadają nam w związku z planowaną drogą. Od momentu ogłoszenia przetargu do dzisiaj dostaliśmy 806 pytań od potencjalnych wykonawców. Zgodnie z prawem, na każde trzeba opowiedzieć i po takiej odpowiedzi ewentualny wykonawca ma czas na zdecydowanie, czy dalej interesuje go przetarg czy też nie.

Iwona Mikrut-Purchla tłumaczy, że najczęściej zadawane pytania mają bardzo szczegółowy, techniczny charakter. Dotyczą aspektów geologicznych drogi czy osuwisk na jej przebiegu, a także miejsc, gdzie będą stały podpory wiaduktów.

Zdaniem GDDKiA paradoksalnie tak liczne pytania dobrze zwiastują przyszłej inwestycji. Jeśli bowiem aż tak wiele firm zainteresowanych jest budową zakopianki, to prawdopodobnie będą one walczyć ze sobą o prawo do kontraktu. Skutkiem tego, gdy otwarte zostaną oferty przetargowe, ich cena może być niższa niż zakłada GDDKiA. Wstępnie na budowę tego 16-kilometrowego odcinka przeznaczono... miliard złotych!

Z Rdzawki do Szaflar

Co ciekawe, mimo tak dużych pieniędzy, szosa do Nowego Targu nie będzie miała parametrów „ekspresówki”. Tym samym droga tej klasy w przyszłości będzie kończyła się w Rabce Zaborni (obecnie budowany jest odcinek od Lubnia, który w całości ma być gotowy w 2021 roku).

Nowa trasa będzie miała dwa pasy ruchu w każdą stronę, bezkolizyjne skrzyżowania, ekrany akustyczne. Zakłada się również, że przez 60-65 procent swojego przebiegu będzie szła po zupełnie nowych terenach (całkowicie ominie np. centrum Nowego Targu, żeby zakończyć się pod Szaflarami).

Droga (prawie) ekspresowa

Dlaczego w takim razie nie będzie miała standardu drogi ekspresowej?

- To wiąże się ze ścisłymi wytycznymi wymaganymi dla szos o takim oznaczeniu - tłumaczy Iwona Mikrut-Purchla. - Te muszą mieć podjazdy o odpowiednio łagodnym koncie nachylenia czy wyprofilowane łagodne łuki. Dzięki temu zgodnie z prawem na takiej drodze można jechać nawet 120 km/h. Przez to wszystko budowa takiej drogi jest bardzo kosztowna.

GDDKiA zdecydowała więc, że zakopianka na odcinku Rdzawka - Nowy Targ będzie miała nieznacznie gorsze parametry (o kilka stopni ostrzejsze wiraże czy podjazdy). Dzięki temu koszt jej budowy wyniesie około miliarda a nie 3 razy więcej.

- Kierowcy będą mogli tym odcinkiem jeździć płynnie i szybko (90 - 100 km/h). Dzięki temu dojazd do Zakopanego stanie się o wiele wygodniejszy i bezpieczniejszy. Nie będzie korków, które są dziś. Wolniejsze tiry będzie bowiem gdzie ominąć. A przecież o to tak naprawdę w tej inwestycji chodzi - kończy rzecznik GDDKiA.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Poważny program - odc. 6: Mieszkańcy walczą o zapomniany park

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto