Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

GDDKiA: Akcja "Zima" już trwa

Aleksander Glowania
Aleksander Glowania
- Zima, o czym wielu kierowców zapomina, to naturalnie występująca w naszej strefie klimatycznej pora roku - mówi Magdalena Chacaga, rzecznik prasowy krakowskiego oddziału GDDKiA.

- Bądźmy świadomi, że drogowcy nie są w stanie jej zwalczyć, zlikwidować, ani jej zapobiec - mogą jedynie łagodzić jej skutki. Należy więc pamiętać, że zima wcześniej czy później nadejdzie i przygotować się odpowiednio na jej przybycie - dodaje.

Zima dla drogowców w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczyna się umownie 1 listopada i trwa do 31 marca. W tym czasie cały sprzęt i ludzie zaangażowani w "Akcję Zima" pozostają w pełnej gotowości. - Oczywiście, jeśli przed lub po tym terminie występuje konieczność prowadzenia akcji, to odpowiednie działania są podejmowane - zapewnia Chacaha

Aby ułatwić użytkownikom dróg poruszanie się po drogach krajowych Małopolski, GDDKiA utrzymuje je w wysokich standardach. Na 910,3 km dróg krajowych w Małopolsce:
- 31,3% (285,3 km) jest utrzymywanych w standardzie II podwyższonym,
- 35,9% (326,8 km) w standardzie II,
- 31,0% (281,4 km) w standardzie III,
- 1,8% (16,8 km) w standardzie V.

Koszty akcji są uzależnione od długości trwania sezonu zimowego, od aktualnych cen materiałów oraz od tego, jak wiele razy temperatura "przechodzi przez zero". - Poprzednia zima kosztowała nas 25 mln złotych. Warto zaznaczyć, że na utrzymanie zimowe nigdy nie zabraknie pieniędzy, gdyż standardy muszą zostać dotrzymane - mówi rzecznik GDDKiA w Krakowie.

Każda z maszyn pracujących na nasze zlecenie została wyposażona w system GPS pozwalający na bieżące monitorowanie trasy i czynności wykonywanych przez maszynę. System monitoringu tworzy też – z roku na rok rozrastająca się - sieć 44 stacji meteorologicznych (o 8 więcej, niż rok wcześniej), 40 tablice świetlne (o 17 więcej) w 32 miejscach oraz 67 kamer (o 19 więcej) w 44 miejscach.

W siedzibie oddziału funkcjonuje Punkt Informacji Drogowej (PID), w którym trwa całodobowy dyżur, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Użytkownicy dróg mogą tam zasięgnąć informacji o sytuacji na drogach pod numerem 600 800 610 lub 12 412 16 44.






emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto