Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Garbarnia Kraków. Otwarcie wystawy z okazji 100-lecia ludwinowskiego klubu. Spotkanie z historią „Brązowych" [ZDJĘCIA]

Jerzy Filipiuk
Jerzy Filipiuk
Spotkanie ze 100-letnią historią RKS Garbarnia Kraków
Spotkanie ze 100-letnią historią RKS Garbarnia Kraków Kacper Ząber/RKS Garbarnia Kraków
W holu klubowego budynku przy ul. Rydlówka odbyło się otwarcie wystawy 100-lecia Garbarni Kraków. Można było podziwiać cenne klubowe eksponaty i posłuchać opowieści związanych z dziejami „Brązowych". W wydarzeniu określanym przez jego organizatorów jako spotkanie z historią Garbarni wzięli udział m.in. autor najnowszej monografii „Trzeci Mistrz z Krakowa. 100 lat RKS Garbarnia Kraków” Norbert Tkacz, były wieloletni piłkarz, trener i działacz klubu Andrzej Kucharczyk oraz prawnuk byłego zawodnika jubilata, reprezentanta Polski Karola Pazurka - Grzegorz Pazurek.

Norbert Tkacz opowiedział o założeniu klubu i początkach ówczesnej Laudy, podkreślając, że kluczową rolę w tym, by zawiązał się klub, odegrali pracownicy zakładów garbarskich. Potem prześledzono najważniejsze momenty w pierwszym dziesięcioleciu funkcjonowania klubu, które zakończyło się zdobyciem mistrzostwa Polski w 1931 roku. Duży udział w tym sukcesie miał Karol Pazurek, napastnik reprezentujący brązowo-białe barwy w 174 oficjalnych spotkaniach, w których zdobył 88 bramek. 16-krotny reprezentant Polski zginął podczas II wojny światowej, a jego losy pozostają niewyjaśnione do dziś.

- Mam nadzieję, że uda się poznać prawdę i znaleźć jego grób. Dokładamy wszelkich starań, by tak się właśnie wydarzyło. Sprawdziliśmy już dużo źródeł, czekamy na wiele odpowiedzi, próbując docierać do różnych instytucji. Jest to bardzo czasochłonne i niestety w wielu miejscach nikt nie potrafi nam pomóc - powiedział Grzegorz Pazurek.

Później wspominano kolejne lata, aż do 1956 roku, w którym Garbarnia na zawsze pożegnała się z najwyższą klasą rozgrywkową. - W sezonie 1955 „Brązowi” zajęli wysokie, szóste miejsce na koniec rozgrywek. Wówczas Garbarnia była najbardziej fair grającym zespołem w lidze i na początku 1956 roku wyjechała do Chin. Niestety, po tej wyprawie nie prezentowała już tak dobrego poziomu i pożegnała się z najwyższą ligą - opowiadał Andrzej Kucharczyk.

Z sentymentem wspomniano też niesamowity sukces garbarzy w 1966 roku, kiedy to w Pucharze Polski wyeliminowali ówczesnego mistrza Polski Górnika Zarze, w którym zagrali m.in. Włodzimierz Lubański, Ernest Pol, Roman Lentner, Zygfryd Szołtysik i Stanisław Oślizło. Potem prelegenci odpowiadali na pytania zgromadzonych osób.

Na otwartej wystawie nie zabrakło wielu cennych eksponatów, pamiątek, takich jak: dyplom za zdobycie mistrzostwa Polski w 1931 roku, klubowe odznaki z różnych okresów, legitymacje członkowskie, karnety, bilety, oficjalny proporzec upamiętniający otwarcie Parku Sportowego Garbarnia z 1926 roku, oryginalny dokument z 1936 roku i fragment trybuny z 1973 roku.

Można też było wysłuchać najstarszej zachowanej polskiej radiowej relacji sportowej - z meczu Garbarnia Kraków – Ruch Hajduki Wielkie, a także otrzymać dedykację i podpis od autora jubileuszowej publikacji, do wydania której i stworzenia wystawy przyczyniło się Miasto Kraków.

- Jestem pełen szacunku dla wszystkich organizacji sportowych, które dbają o swoją przeszłość. Garbarnia w roku 100-lecia pokazała, że rzeczywiście bardzo jej zależy na tym, by kontynuacja od początku istnienia do dzisiejszego działania klubu miała ogromne znaczenie dla wszystkich - podkreślił pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. rozwoju kultury fizycznej Janusz Kozioł (cytaty za garbarnia.krakow.pl).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto