Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Galeria ArteFactory otwarta na świeżą sztukę

Redakcja
- Chcemy, aby Galeria ArteFactory stała się miejscem cyklicznych wystaw, przestrzenią dla nowych artystów, okazją do niekończących się rozmów o sztuce.

Galeria ArteFactory swą inaugurację miała 23 października br. Jedna z założycielek, Paulina Kukiełka, opowiada nam, jaki charakter i jakie cele stawia przed sobą nowa przestrzeń obcująca ze sztuką.

"Charekterna" Galeria ArteFactory?

- Chcemy, aby Galeria ArteFactory stała się miejscem cyklicznych wystaw. Przestrzenią dla nowych artystów, a wraz z tym, okazją do niekończących się rozmów o sztuce.
Chcemy, aby to miejsce tętniło życiem. Galeria to nie tylko przestrzeń wystawowa. To również studio fotograficzne (fotografia reklamowa, ślubna), biuro projektowania graficznego, studio wizażu i stylizacji ubioru. Chcemy zaistnieć na wielu płaszczyznach, wyjść naprzeciw rozmaitym oczekiwaniom klientów.

Warci zauważenia

- Stawiamy przede wszystkim na młodych artystów, których cechuje świeżość patrzenia. Chcemy dać szansę tym, którzy są warci zauważenia.


fot: Tomasz Krawczyk

Czynny udział w życiu kulturalnym miasta

- Aktywnie uczestnicząc w dobrze znanych krakowianom wydarzeniach kulturalnych - takich, jak np. Miesiąc Fotografii - będziemy starać się na bieżąco dopasowywać do potrzeb naszego miasta i jego mieszkańców. Z czasem mamy nadzieję brać czynny udział w życiu kulturalnym Krakowa.

Nasze prace, nasz sukces

- Nie szukałyśmy miejsca, w którym mogłybyśmy pokazać nasze prace, ale same takie stworzyłyśmy. To nasz sukces, ale... Im wyżej człowiek sięga, tym szerszy otwiera się przed nim horyzont. Dlatego mierzymy wyżej. Nasze miejsce daje nam przestrzeń wystawową, w której obrazy, prace mogą oddychać. Zapraszamy młodych twórców chcących się pokazać.

Usytuowanie

- Odróżnia nas również usytuowanie galerii. Jesteśmy właściwie w samym centrum miasta, a jednak od zgiełku ruchliwej ulicy Stradomskiej oddzielone grubymi murami. Z hałasu wchodzimy na Podwórko Sztuki. A tu - mała oaza spokoju, która wprowadza ciszę i zapewnia nastrój zarówno do kontemplowania sztuki, jak i jej współtworzenia!

Agnieszka Rokosa i Ewa Bujak - artystki, które otworzyły Galerię

- Działalność Galerii zaczynamy od zaprezentowania naszych przyjaciół. Agnieszka i Ewa są  znajomymi z okresu studiów, choć poznałyśmy się już w liceum. Stawiamy na przyjaźń, dlatego pokazanie ich prac jest naturalne. Ponadto Agnieszka Rokosa będzie prowadziła studio wizażu w ArteFactory.

Agnieszka Rokosa (1976 r.)  - Absolwentka wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie, członek ZPAP. Charakterystyczne dla jej prac są czyste i intensywne barwy. Pracuje najczęściej w technice olejnej ale też w pastelu. Fascynuje ją zagadnienie koloru i barwy. W swoich pracach podejmuje studium natury zarówno w kontekście koloru, analizy szczegółu, jak i zachowań zbiorowości. Jest autorką m.in. cykli malarskich: "Owoc" i "Zwierze"... Wielokrotnie brała udział w pokazach, wystawach zbiorowych i indywidualnych. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Cykl "Panta rei"- wszystko płynie, jest metaforą życia człowieka. Ławice wg artystki są odzwierciedleniem tłumu ludzi i choć na pierwszy rzut oka wszyscy prą w tę samą stronę, to artystka pragnie zwrócić naszą uwagę na jednostkę, indywiduum, które zawsze znajdzie się w tłumie i próbuje wyróżnić się, uciec, być kimś innym...

"Z całej całej bezkształtnej masy
kruszców drogocennych
potrafią wyłonić się jednostki
prące w przeciwnym kierunku."
Leopold Staff

Ewa Bujak (1974 r.) - ukończyła kierunek Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych - specjalizacja malarstwo na Akademii Pedagogicznej. Ukończyła także Szkołę Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. Wykładowca konstrukcji i projektowania ubioru w Krakowskich Szkołach Artystycznych, krakowskiej ASP i kieleckiej WSH. Jej ukochanym tematem w malarstwie stała się architektura miast i miasteczek. Najczęściej stosuje technikę olejną, bardzo często zamiast pędzla używa szpachli. Wielokrotnie brała udział w pokazach, wystawach zbiorowych i indywidualnych. Mieszka z rodziną w Kielcach, natomiast pracuje w Krakowie.

"Cynamonowe uliczki" to cykl obrazów, w których odnajdujemy tajemniczość, mrok i historie zaklęte w zakamarkach ulic oraz murach budynków. Autorka bawi się perspektywą. Perspektywa ułatwia nam konkretne widzenie tematu, kolor natomiast wprowadza w wyimaginowany, tajemniczy świat wymyślonych miejsc i niedopowiedzianych historii.


fot: Tomasz Krawczyk

W naszej Galerii można znaleźć zarówno przedmioty w wysokiej cenie, jak i... naprawdę symbolicznej. Zapraszamy wszystkich, którzy szukają wyrafinowanego prezentu dla znajomych lub dla siebie, bo to właśnie sztuka sprawia, że życie staje się piękniejsze… - zachęcają do odwiedzenia Galerii Paulina Kukiełka oraz Ewelina Kowal.






od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto