Wybierz region

Wybierz miasto

  Miasta pobliskie

  Firmy w kategoriach

  Dodaj ocenę firmy

  Ścieżki rowerowe Kraków: Salwator - Liszki - Kaszów - Brodła - Poręba Żegoty - Rudno - Tenczynek - Krzeszowice

  tel:
  Zobacz na mapie

  Na trasie znajduje się Zapadlisko Rybnej, wsch. część Garbu Tenczyńskiego, zabytki architektury w Alwerni, ruiny zamku Tenczyn, rezerwaty przyrody Skałki Przegorzalskie, Kajasówka, Bielańskie Skałki.

  Wyjeżdżamy z Salwatora w kierunku Przegorzał, drogą biegnącą u podnóża Pasma Sowińca. Przy ul. Księcia Józefa 55 mijamy dom "Pod Lipkami", wzniesiony na miejscu domu, w którym mieszkał w 1813 r. ks. Józef Poniatowski. Skręcając w prawo w ul. Bruzdową można po 5 min dojść do Lisich Jam, miejsca straceń z okresu okupacji hitlerowskiej. Przed nami, na wyniosłej skałce wapiennej wznosi się Belweder, willa arch. Adolfa Szyszko. Bohusza, oraz gmach, w którym mieści się Instytut Badawczy Leśnictwa.(6 km) Pd. stoki skałki w Przegorzałach objęte są ochroną rezerwatową (ścisły rez. florystyczny Skałki Przegorzalskie). Jadąc dalej ul. Księcia Józefa dojeżdżamy do Zakładu Uzdatniania Wody usytuowanego pod Srebrną Górą, na której wznosi się XVII-wieczny kościół i erem kamedułów. Pd. część Srebrnej Góry to ścisły rez. Bielańskie Skałki. Serpentynami dojeżdżamy do ul. Wędrowników i ul. Konarową pod klasztor, by zwiedzić ten ciekawy obiekt i spojrzeć na rozległy widok roztaczający się ze Srebrnej Góry na duży odcinek Bramy Krakowskiej.

  Zjeżdżamy ze Srebrnej Góry tą samą drogą i przez Bielany docieramy do Kryspinowa.(9,5 km) Warto tu obejrzeć XIX-wieczny pałac wraz z otaczającym go parkiem. Od Kryspinowa trasa nasza prowadzi dalej do Liszek,(11,5 km) z pięknym neoromańskim kościołem. Z Liszek jedziemy do Kaszowa,(14,5 km) jednej z najciekawszych pod względem etnograficznym wsi podkrakowskich, znanej z wiejskiego budownictwa drewnianego i dalej obok rez. Kajasówka, przez Czułówek i Zagórze, szosą prowadzącą środkiem obniżenia morfologicznego, zw. Zapadliskiem Rybnej, dojeżdżamy do wsi Brodła.(24,5 km) Przez zapadlisko to przepływa rzeczka Rudno, nad którą po stronie wsch. ciągną się podmokłe łąki, od zach. zaś duże kompleksy lasów. W przyszłości ma tu powstać Rudniański Park Krajobrazowy.

  Za wsią Brodła szosa przecina potok Brodła, nad którym wznoszą się wysokie wapienne skałki, tzw. Skałki Gaudynowskie, które mają być objęte ochroną rezerwatową.1 km za Brodłą, tuż przy drodze znajdują się ruiny XVIII-wiecznego pałacu otoczone rozległym parkiem krajobrazowym w miejscowości Poręba Żegoty. Jedziemy dalej na pn. zach. do widocznych z daleka na wysokim wzgórzu barokowego kościoła i klasztoru Bernardynów w Alwerni.(30 km) Podjeżdżamy na wzgórze Alwerni, wznoszące się nad głęboko wciętą doliną rzeczki Regulice i po zwiedzeniu miasteczka z kwadratowym rynkiem, przy którym zachowało się kilka domów z XVIII i XIX w., oraz kościoła z klasztorem jedziemy dalej na pn. wsch., przez przysiółek Grzmiączka do wiaduktu nad autostradą.(33 km) Z tego miejsca po prawej stronie widoczne są Lasy Zwierzynieckie, a po lewej Puszcza Dulowska oraz góra zamkowa z ruinami zamku Tenczyn w Rudnie. Trasa nasza prowadzi przez wieś Rudno i lasy tenczyńskie. Przejeżdżamy obok Wrońskiego Stawu, przez Tenczynek (39 km)i dojeżdżamy do stacji PKP w Krzeszowicach (42 km).

  Kategorie:
  Zgłoś nieaktualne dane