Wybierz region

Wybierz miasto

  Miasta pobliskie

  Firmy w kategoriach

  Dodaj ocenę firmy

  Ścieżki rowerowe Kraków: Osiedle Widok - Bolechowice - Las Bolechowicki - Kraków

  tel:
  Zobacz na mapie

  Początek trasy ma miejsce na Osiedlu Widok i dalej prowadzi przez Pasternik - Brzezie - Bolechowice - Las Bolechowicki - Kawiory - Wąwóz Jamki - Dolina Sąspowska - Ojców - Krakowska Brama - Murownia - Biały Kościół - Kraków. Trasa ma 38 km

  Z Osiedla Widok wyjeżdżamy ulicami: Zielony Most, Katowicką i Radzikowskiego na wzgórze Pasternik (2,0 km). Po prawej stronie mijamy cmentarz bronowicki, na którym spoczywają m.in. prochy ludzi związanych z dramatem Stanisława Wyspiańskiego "Wesele". Dalej, z lewej strony znajduje się Park Ludowego Wojska Polskiego, z prawej zaś wielki Fort Pasternik (5,0 km). Z Pasternika zjeżdżamy do skrzyżowania dróg koło przysiółka Plecionka, skręcamy w prawo i jedziemy w kierunku pn.-zach. przez Brzezie (8,5 km) do Zielonej Dużej. Tu spotykamy czerwony i niebieski szlak turystyczny. Za znakami szlaku skręcamy w prawo, by drogą asfaltową dojechać do wsi Bolechowice (10,7 km). W centrum wsi warto obejrzeć gotycki kościół, barokowy dwór w otoczeniu pięknego parku i źródło krasowe.

  Dalej drogą nad Potokiem Bolechowickim, docieramy do wspaniałej Bramy Bolechowickiej, jednej z najpiękniejszych i największych bram skalnych wytworzonych w górnojurajskich wapieniach skalistych. Przez Dolinę Bolechowicką, która objęta jest ochroną rezerwatową (rez. Wąwóz Bolechowicki) możemy przejść prowadząc rower. Po drodze liczne skałki i bogata roślinność. W środkowej partii doliny znajduje się jedyny w swoim rodzaju dwuprogowy mały wodospad, za nim dolina bardzo się zwęża. Ścieżka prowadzi nas przez zarośla w prawo, obok drugiego wodospadu (odcinek trudny!). Przechodzimy przez potok i dochodzimy do źródeł Bolechówki. Za źródłem wchodzimy na ścieżkę w lewo (tu opuszczamy szlak czerwony i niebieski) i przez las, obok suchego parowu po ok. 200 m dochodzimy do Lasu Bolechowickiego, który zajmuje duży obszar na wierzchowinie między Doliną Bolechowicką a Doliną Kobylańską. Brzegiem lasu docieramy do drogi leśnej. (Do tego miejsca cały czas musimy prowadzić rower).

  Drogą tą po 1,2 km dojeżdżamy do wierzchowiny jurajskiej, na której rozsiane są drobne wzgórza z ostańcami koło wioski Kawiory (14,5 km). Jedziemy na wsch. przez Kawiory, po czym polną drogą zjeżdżamy parowem do Doliny Będkowskiej, pod dużą skałkę zboczową, w której znajduje się łatwo dostępna Grota Łabajowa. Po zwiedzeniu groty jedziemy w górę doliny, która na tym odcinku jest już szeroka i płytka, do położonej po prawej stronie drogi jednej z najciekawszych i największych jaskiń Wyżyny Krakowskiej - Jaskini Nietoperzowej (dł. 376 m), w której dokonano cennych odkryć archeologicznych i paleontologicznych. Do groty można wejść (jeśli krata jest otwarta).

  Wracamy ścieżką do doliny i przez przysiółek Łazy-Jawor podjeżdżamy do dużego ostańca. Jest to Skałka 502, zw. też Grodziskiem (17,2 km), najwyższy punkt na Wyżynie Krakowskiej. Ze Skałki 502 podziwiać można wierzchowinę jurajską usianą ostańcami oraz położony w oddali Kraków, Garb Tenczyński, Karpaty, a czasami, przy pięknej pogodzie, Tatry. Opuszczamy Skałkę i drogą na wsch. dojeżdżamy do przysiółka Lepianka (18,2 km) położonego przy szosie E 22.

  Szosą zjeżdżamy ok. 1 km na pd. od miejsca, gdzie przecina ją znakowany szlak niebieski. Za zn. niebieskimi jedziemy polną drogą, która wprowadza nas w piękny głęboki, zalesiony Wąwóz Jamki, należący do Ojcowskiego Parku Narodowego. Dalej idziemy pieszo wyboistą dróżką dnem wspaniałego, skalistego wąwozu, mijamy po drodze wiele dużych grot, m.in.: Krakowską (100 m), Białą (80 m), Złodziejską (48 m), Zbójecką (170 m). Wąwóz Jamki kończy się skalną bramą. Przez bramę wjeżdżamy w Dolinę Sąspowską, którą jadąc w dół dojeżdżamy do dolin Prądnika i dalej dróżką obok starego młyna i pstrągarni docieramy do Krakowskiej Bramy. Z lewej strony mijamy masyw Panieńskich Skał (22,7 km) i Igłę Deotymy. Naprzeciw Krakowskiej Bramy wznosi się Góra Koronna, której zach. skalne stoki noszą nazwę Rękawica (zw. też Dłonią lub Pięciopalcówką). Po obejrzeniu Krakowskiej Bramy oraz położonej za nią dolinki. Za Krakowską Bramą wspinamy się serpentynami stokiem Góry Rusztowej na wierzchowinę. Po drodze warto zwrócić uwagę na Górę Okopy i skaliste zbocza doliny Prądnika. Szosą jedziemy na zach. równolegle do skalistego Wąwozu Korytania. Po 1,5 km dojeżdżamy do skrzyżowania dróg w Murowni (38,0 km), skąd szosą E 22 wracamy do Krakowa.

  Kategorie:
  Zgłoś nieaktualne dane