Wybierz region

Wybierz miasto

  Miasta pobliskie

  Firmy w kategoriach

  Dodaj ocenę firmy

  Ścieżki rowerowe Kraków: Osiedla Widok - Więckowice - Łączki - Dolina Będkowska - Kraków

  tel:
  Zobacz na mapie

  39 km trasa prowadzi z osiedla Widok przez Pasternik - Zabierzów - Więckowice - Łączki - Dolinę Będkowską - Murownię do Krakowa.

  Wyjeżdżamy z Osiedla Widok na wzgórze Pasternik, skąd szosą E 22a kierujemy się do Zabierzowa. Na skrzyżowaniu dróg koło neogotyckiego kościoła w Zabierzowie skręcamy w prawo pod wiadukt kolejowy, by koło st. PKP dojechać do mostu na Rudawie. Za mostem wjeżdżamy na ścieżkę biegnącą wałem nad Rudawą, która doprowadza nas do wsi Zielona Mała. Stąd drogą przez Więckowice (13,5 km) docieramy do Brzezinki. W Brzezince skręcamy w prawo, by polną drogą nad potokiem Będkówka dotrzeć do przysiółka Łączki położonego koło skalistych wrót Doliny Będkowskiej (14,7 km).

  Wjeżdżamy w dolinę za Łączkami, jedziemy drogą biegnącą obok stawów rybnych. Za stawami po prawej stronie znajduje się ujście bocznej dolinki z piękną Bramą Będkowską. Przed nami z prawej strony wznosi się kompleks skalny ze skałami: Wielką, Grodzisko, Dębnik. Jadąc w ich kierunku mijamy z lewej strony ujście bocznej Dolinki Łaziańskiej, przejeżdżamy koło młyna, za którym na Będkówce wytworzył się, na progu martwicowym, wodospad Szum (17,2 km). Na prawo od wodospadu wznosi się wysoka Iglica (25 m), jedna z najpiękniejszych w Dolinkach Krakowskich, a obok niej grupa skał Boleszyn (Sokole). Z lewej strony za wodospadem uchodzi do doliny boczna skalista dolinka, której skałki zboczowe (grupa skalna Kościółek) to znane miejsce ćwiczeń taternickich.

  Jadąc dalej dnem Doliny Będkowskiej, po ok. 0,5 km docieramy do drogi prowadzącej do Będkowic, która biegnie między dwoma skałkami tworzącymi Bramę Czartowską (zw. też Czarcie Wrota lub Piekielną Bramą), bardzo charakterystyczny obiekt przyrodniczy z grotami i kawernami. Po obejrzeniu Bramy Czartowskiej dnem doliny docieramy do źródła krasowego, wywierzyska Będkówki. Za wywierzyskiem stoki doliny porosłe są gęsto lasami mieszanymi. Koło przysiółka Łazy-Jawor zwiedzić można groty: Łabajową i Nietoperzową (Jerzmanowicką) (22,5 km). Podjeżdżamy do Skałki 502, skąd podziwiamy typowy krajobraz jurajskiej wierzchowiny z rozsianymi na niej ostańcami. Dalej trasa nasza prowadzi do szosy E 22, którą przez Murownię i Modlnicę wracamy do Krakowa (39 km).

  Kategorie:
  Zgłoś nieaktualne dane