Wybierz region

Wybierz miasto

  Miasta pobliskie

  Firmy w kategoriach

  Dodaj ocenę firmy

  Ścieżki rowerowe Kraków: Nowa Huta - Lubocza - Ruszcza - Pleszów - Nowa Huta

  tel:
  Zobacz na mapie

  Na trasie znajdują się obrzeża kombinatu Huty im. Sendzimira, gotycki kościół w Ruszczy, lamus i klasycystyczny pałac w Branicach.

  Wyjeżdżamy z Nowej Huty ul. Kocmyrzowską w kierunku pn.-wsch., pod cmentarz komunalny w Grębałowie (5 km). Tuż za cmentarzem wjeżdżamy w dawną wieś Luboczę, dziś zupełnie zmienioną przez nowe budownictwo. Z Luboczy jedziemy 2 km do położonej na wzgórzach dawnej wsi Łuczanowice (8 km), by obejrzeć pozostałości XVIII-wiecznego cmentarza dysydenckiego. Stąd kierujemy się do Węgrzynowic (12 km). Przez całą drogę mamy po prawej stronie rozległy widok na cały kombinat Huty im. Sendzimira.

  Z Węgrzynowic, położonych na wysokości 250 m, zjeżdżamy na pd. wsch. do wsi Ruszcza (15 km). Ta stara wieś (dziś część Krakowa) gęsto zabudowana należała niegdyś wraz z pobliskimi Branicami do rodu Świebodów Gryfitów Branickich. Zwiedzamy tu, na wzgórzu porosłym starodrzewem, gotycki murowany kościół z XV w. i drewnianą, barokową dzwonnicę, jak również XIX-wieczny budynek podworski. Opuszczamy Ruszczę jadąc na pd., drogą, przy której rośnie kilka starych lip, do położonych 2 km dalej Branic (17 km). Po zwiedzeniu renesansowego lamusa i klasycystycznego pałacu kierujemy się na zach., by przez Pleszów i Mogiłę wrócić do Nowej Huty (25 km).

  Kategorie:
  Zgłoś nieaktualne dane