Wybierz region

Wybierz miasto

  Miasta pobliskie

  Firmy w kategoriach

  Dodaj ocenę firmy

  Ścieżki rowerowe Kraków: Nowa Huta - Branice - Pobiednik Wielki - Pleszów - Nowa Huta

  tel:
  Zobacz na mapie

  Na trasie znajdują się tereny położone między Wisłą a kombinatem Huty im. Sendzimira zabytki arcitektury w Pleszowie, Branicach, Igołomi i Kościelnikach, ośrodek prehistorycznego garncarstwa w Zofipolu.

  Wyjeżdżamy z pl. Centralnego w Nowej Hucie, mijamy Kopiec Wandy, po czym drogą równoległą do murów kombinatu Huty im. Sendzimira docieramy do Pleszowa (5,0 km), starej wsi, będącej niegdyś w posiadaniu ks. Czartoryskich i hr. Ponińskich. Warto tu zwiedzić barokowy kościół i klasycystyczny dwór w parku z aleją grabową. Z Pleszowa jedziemy dalej do Branic (7,0 km), dawnej rezydencji rodu Branickich, w których zachował się renesansowy lamus, zw. zameczkiem nad starorzeczem Wisły oraz klasycystyczny pałac z podwójną kolumnadą zajazdową, położony w pięknym rozległym parku krajobrazowym. Oba dwory, w Pleszowie i Branicach, położone są na skarpie wyższej terasy wiślanej, stąd roztacza się szeroki widok na dolinę Wisły.

  Opuszczamy Branice i po 2 km docieramy do dawnej wsi Wyciąże (13,0 km) Mijamy tę wieś i przez Przylasek Wyciąski dojeżdżamy do Wolicy (17,0 km) położonej nad Potokiem Kościelnickim, obok której znajdują się nikłe fragmenty zameczku "Na Ochodzku", wzniesionego przez Kazimierza Wielkiego w XIV w. Z Wolicy jedziemy drogą główną ok. 3 km na pn., koło Pobiednika Wielkiego i rozległych stawów. Na skrzyżowaniu dróg skręcamy na wsch., by po ok. 4 km dotrzeć do Zofipola i Igołomii (24,0 km), w której znajduje się piękny pałac klasycystyczny. W Zofipolu natomiast warto zwiedzić pawilon, w którym udostępniono piece garncarskie z okresu rzymskiego.

  Z Igołomii wracamy 1,5 km w kierunku Krakowa do przysiółka Brzostek, gdzie skręcamy w prawo w boczną drogę, którą docieramy do Tropiszów (28,0 km), z dworem należącym do szpitala św. Łazarza w Krakowie. Spod dworu jedziemy na zach. Po 2 km dojeżdżamy do doliny Potoku Kościelnickiego, nad którym rozłożyła się stara wieś Kościelniki (30,0 km). Tu warto zwiedzić piękny XVIII-wieczny pałac otoczony rozległym parkiem krajobrazowym. Spod pałacu po 2,5 km docieramy do drogi głównej, którą przez Pleszów i Mogiłę wracamy do miasta (46 km).

  Kategorie:
  Zgłoś nieaktualne dane