Wybierz region

Wybierz miasto

  Miasta pobliskie

  Firmy w kategoriach

  Dodaj ocenę firmy

  Ścieżki rowerowe Kraków: Krzeszowice - Ostrężnica - Góra Sołtyska - Zabierzów - Pasternik - Kraków

  tel:
  Zobacz na mapie

  Na trasie znajduje się Dolina Czernki, wierzchowina triasowa, Dolina Racławki, Dolina Żarska, Dolina Szklarki, zabytki architektury w Krzeszowicach, Czernej, Paczółtowicach, Pisarach, Rudawie i Niegoszowicach.

  Z Krzeszowic wyjeżdżamy na pn., drogą prowadzącą pod wielki kamieniołom wapieni w Czatkowicach (2,5 km). Tu na rozwidleniu dróg kierujemy się na pn. zach., do Doliny Czernki, w której rozłożyła się wieś Czerna. W dolinie, po prawej stronie drogi warto obejrzeć odsłonięcie skał karbońskich, noszące nazwę Czerwona Ścianka, z ławicami skorup ramieniogłowów.

  Jadąc w górę Doliny Czernki zaobserwować można z lewej strony drogi hałdy usypane w czasie eksploatacji porfirów w Miękini. Po ok. 4 km (licząc od kamieniołomu w Czatkowicach) dojeżdżamy do wsi Nowa Góra (6,5 km), położonej na wierzchowinie. Wierzchowiną tą trasa nasza prowadzi dalej przez Łany, Ostrężnicę, koło Góry Sołyskiej do Gorenic (13,5 km). Z Gorenic, przez bujne lasy wjeżdżamy w górny odcinek Doliny Eliaszówki. Jedziemy na pd. do wsi Paczółtowice (19,5 km), w której warto zwiedzić drewniany kościółek z XVI w. Od kościółka kierujemy się na wsch., przecinamy Dolinę Racławki (prowadzimy rowery ścieżką pod górę ok. 0,5 km) i dojeżdżamy do wsi Żary (22,5 km). Z Żar zjeżdżamy Doliną Żarską do Doliny Racławki, by przez Dubie i Pisary dojechać do Rudawy (29,5 km).

  Z Rudawy jedziemy drogą koło st. PKP do wioski Niegoszowice, w której warto zwiedzić klasycystyczny dwór wraz z otaczającym go parkiem. Od dworu droga prowadzi dalej na pd., przez rozległe łąki do przysiółka Sowiarka, skąd szosą E 22a przez Zabierzów i Pasternik wracamy do Krakowa (45 km).

  Kategorie:
  Zgłoś nieaktualne dane