Wybierz region

Wybierz miasto

  Miasta pobliskie

  Firmy w kategoriach

  Dodaj ocenę firmy
  Ścieżki rowerowe Kraków: Jura Krakowsko-Częstochowska

  Ścieżki rowerowe Kraków: Jura Krakowsko-Częstochowska

  tel:
  Zobacz na mapie

  Z Krakowa podążamy przez Prądnik Biały do Zielonek i dalej szosą w kierunku Skały. Czekają nas krótkie, ale dość strome podjazdy, ale w drodze powrotnej nagroda w postaci zjazdów. Docieramy do Trzyciąża, a stąd obok zamku Rabsztyn do Olkusza. Dalej niestety krótki fragment musimy pokonać ruchliwą drogą do Krakowa. Ale po kilku kilometrach zjeżdżamy z niej w Sinicznie i jedziemy urokliwą trasą wśród skał do Sułoszowej, dalej do Pieskowej Skały i Ojcowa. Doliną Prądnika - czerwony szlak, docieramy do Prądnika Korzkiewskiego, szosą do Grąbynic, a następnie wracamy na znaną już trasę Kraków - Skała w Januszowicach, stąd już niedaleko do miejsca wyjazdu.

  Szczególnie interesujące są: ruiny zamku Rabsztyn - powstałego na przełomie XIII/XIV wieku zbudowanego przez Kazimierza Wielkiego, rozbudowanego w XVII w, który został spalony podczas potopu szwedzkiego.

  Nie można ominąć Pieskowej Skały - zamek w pełnej krasie, oparty na wzorach renesansu włoskiego i niderlandzkiego. Zachowało się w nim wiele fragmentów architektury gotyckiej i bastionowe fortyfikacje z XVII w. Murowana część powstała za czasów Kazimierza Wielkiego. Podczas powstania styczniowego zamek uległ poważnemu zniszczeniu. W latach 1948 - 65 przywrócono mu jego renesansowy wygląd. Podążając do Krakowa warto też zapoznać się z warownią w Ojcowie - też z czasów ostatniego Piasta. Również on w czasie szwedzkiego najazdu został zniszczony. Z dawnego zamku została gotycka brama, ośmioboczna baszta, resztki murów i kaplicy zamkowej. Ojców to dawna miejscowość uzdrowiskowa, nawet do dzisiaj pełni swe fukcje - stąd mały park zdrojowy. Przy innej okazji warto szerzej zaznajomić się z terenami Ojcowskiego Parku Narodowego.

  Kategorie:
  Zgłoś nieaktualne dane