Wybierz region

Wybierz miasto

  Miasta pobliskie

  Firmy w kategoriach

  Dodaj ocenę firmy
  Kościół św. Michała i św. Stanisława na Skałce i z.k. Ojców Paulinów, Kraków, ul. Skałeczna 16, telefon i godziny mszy

  Kościół św. Michała i św. Stanisława na Skałce i z.k. Ojców Paulinów, Kraków, ul. Skałeczna 16, telefon i godziny mszy

  tel:
  (12) 61 90 900
  fax:
  (12) 423 09 48
  e-mail:
  www:
  http://www.skalka.paulini.pl/
  Zobacz na mapie

  Msze św. w bazylice na Skałce odprawiane są w godzinach:
  w niedziele i uroczystości o godz. 7.00, 8.00, 9.00 (w języku łacińskim), 10.30, 12.30, 17.30, 20.00.
  w dni powszednie o godz. 7.00, 8.00, 16.00, 19.00, 20.00 (Msza św. akademicka - środy od października do czerwca)

  Ślady osadnictwa na wzgórzu sięgają młodszej epoki kamiennej. Od około 500 r.p.n.e. istniała w tym miejscu osada, a do XI wieku był tu ośrodek kultury Wiślan.
  Romańska świątynia wybudowana z XI w. przebudowana w XV w. w stylu gotyckim została rozebrana. W XVIII wieku z inicjatywy Zakonu Paulinów wg projektu Antoniego Munza z Nysy i Antoniego Solariego powstała późnobarokowa świątynia.
  Trójnawowy kościół z dwiema wieżami z fasadą z XVIII wieku i dekoracją stiukową Wojciecha Rojowskiego. Wnętrze zaprojektowane przez Jana Jerzego Lehnerta z Opawy. Barokowy ołtarz z obrazem św, Michała Archanioła z XVIII wieku malowany przez Tadeusz Konicza, rokokowe organy wykonane przez Jakuba Weismanna, ambona figuralna wykonana przez Wojciecha Rojowskiego, konfesjonały z XVIII w. dzieła Andrzeja Woynowskiego.
  W kościele znajdują się cenne pamiątki związane z kultem św. Stanisława, ołtarz boczny z 1745 roku z obrazem śiętego oraz pień i kamień zbroczone jego krwią.
  W podziemiach od 1880 roku mieści się Krypta Zasłużonych Polaków z polichromiami Józefa Mikulskiego z XIX wieku. W niej znajdują się groby m.in. Jana Długosza, J.I. Kraszewskiego, Jacka Malczewskiego, Karola Szymanowskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Adama Asnyka.
  Na dziedzińcu klasztornym znajduje się cembrowana sadzawka z XVII wieku zwana Kropielnicą Polski, z późnobarokowym posągiem św. Stanisława z XVIII w. dziełem Daniela Hella. W czasach pogańskich składano tu ofiary. Żelazna, barokowa brama klasztorna z 1894 roku wykonana została przez kowala Tomasza Góreckiego.

  Zgłoś nieaktualne dane