Wybierz region

Wybierz miasto

  Miasta pobliskie

  Firmy w kategoriach

  Dodaj ocenę firmy
  Kościół św. Józefa, Kraków, ul. Zamoyskiego 2, telefon i godziny mszy

  Kościół św. Józefa, Kraków, ul. Zamoyskiego 2, telefon i godziny mszy

  tel:
  (12) 656 17 56
  fax:
  (12) 656 17 56
  e-mail:
  www:
  http://www.jozef.diecezja.pl
  Zobacz na mapie

  Kościół św. Józefa w Rynku Podgórskim wznoszono w latach 1905-09 według projektu Jana Sas-Zubrzyckiego. Powstał na miejscu starszej, niszczejącej i za małej świątyni zbudowanej w stylu neoklasycystycznym.
  Konsekrował go w roku 1909 sufragan krakowski biskup Anatol Nowak. Kościół w wielkim stylu zamyka południowo-wschodnią pierzeję Rynku Podgórskiego, imponując piękną rozetą na frontonie.

  Neogotycka, bardzo efektowna budowla ma trzy nawy, została zbudowana na planie krzyża łacińskiego w formie bazyliki z transeptem, ambietem i wieńcem kaplic oraz emoprami w nawie głównej. Wieża wzorowana na wyższej wieży (hejnalicy) kościoła Mariackiego mierzy 74 metry i góruje w krajobrazie Podgórza. W kaplicy za ołtarzem znajduje się pochodzący z 1908 roku neogotycki krucyfiks. W południowo-zachodnim narożniku stoi kamienny, nadnaturalnej wielkości posąg św. Józefa dłuta Zygmunta Langmana. Polichromię wykonał Jan Bukowski w 1913 roku. Ambona, ołtarz główny i boczne są dziełem podgórskich snycerzy Wita Wisza i Maksymiliana Knyka.

  Przy kościele stoi klasycystyczna plebania z XIX wieku, pod nią kamieniołom Jana Pawła II (otwarty 25 marca 1980 roku), gdzie organizowane są wystawy współczesnej sztuki sakralnej, a w czasie stanu wojennego zbierali się opozycjoniści.

  Pod kierunkiem obecnego proboszcza księdza prałata Franciszka Kołacza (od 1978 roku) przez ponad 20 lat prowadzono renowację kościoła, przywracającą dawne piękno. Ostatnio zakończył się trwający prawie dwa lata remont wnętrza świątyni. W trzech czwartych sfinansowali go parafianie. Proboszcz sam zakasał rękawy i np. malował. Wymieniono ogrzewanie i nagłośnienie. Wspaniale zostały odnowione ołtarz główny i boczne. Na nowo pozłocono tabernakulum. Świeżo pomalowane nawy boczne lśnią czystą bielą.
  Kościół robi dobre wrażenie nie tylko na parafianach, ale także na licznych turystach. Św. Józef góruje nad tą częścią Podgórza - dzielnicy, w której mieszka sporo starszych osób. Ostatnio w okolicy zbudowano nowe domy, przybyło młodzieży.

  19 marca w imieniny św. Józefa w parafii obchodzony jest uroczysty odpust. Parafia obsługuje także kaplicę na placu budowy kościoła św. Kingi. Księża sprawują także stałą opiekę duszpasterską w pobliskim zakładzie karnym przy ul. Czarnieckiego 3. Ksiądz Adam Kozłowski jest kapelanem więziennym. Bierze udział w prowadzonym przez kierownictwo aresztu jedynym w Polsce, nowatorskim programie resocjalizacyjnym. Więźniowie mogą spotykać się ze swoimi rodzinami na specjalnych uroczystościach z okazji świąt. Wszystko po to, by - jak twierdzi dyrektor zakładu karnego - mieli dokąd wrócić po odbyciu kary.

  Parafia organizuje także wigilie dla osób samotnych. Pomaga również ubogim i bezrobotnym. np. organizując dla nich szkolenia czy warsztaty efektywnego poszukiwania pracy.

  Msze święte

  dni powszednie i soboty - 7.00, 8.00, 18.30;

  niedziele i święta - 6.00, 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 18.30

  Zgłoś nieaktualne dane