Wybierz region

Wybierz miasto

  Miasta pobliskie

  Firmy w kategoriach

  Dodaj ocenę firmy

  Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, Kraków, ul. Saska 2, telefon i godziny mszy

  tel:
  (12) 656 58 04
  fax:
  (12) 656 58 04
  e-mail:
  www:
  http://www.krakow.sercanie.pl
  Zobacz na mapie

  Msze św. w niedziele i święta
  - kościół parafialny: sob. 18, ndz. 7, 9, 10.30, 12, 18, 19.30
  - kaplica dojazdowa: sob. 18, ndz. 9.30, 11, 19 (wakacje)
  Kancelaria parafialna wt., czw. 16-18, sob. 8-10  Źródła mówiące o pracy duszpasterskiej księży w Płaszowie, są bardzo nieliczne i pochodzą dopiero z XIX wieku, relacjonując ją w sposób ogólny. Wcześniejsze dokumenty stwierdzając tylko przynależność Płaszowa do zmieniających się w ciągu wieków parafii, nie omawiają przy tym pracy jaką wkładali duszpasterze w kształtowanie religijne ludności zamieszkującej ten teren.

  Za życia słynnego historyka Jana Długosza (XV w.) Płaszów przynależał do parafii Bożego Ciała w Krakowie.
  Inny dokument z 1581 roku mówi, że Płaszów należał do Parafii św. Jakuba. Kościół pod tym wezwaniem znajdował się w południowo-zachodnim narożniku Kazimierza, w okolicy obecnej ul. Skawińskiej Bocznej. Istniał już w XIII wieku, zniesiony w 1783 r., zburzony w latach 1795-1809.

  Na przełomie XIX wieku, pod względem duszpasterskim ludność Płaszowa podlegała tzw. duszpasterstwu administracyjnemu, powstałemu na terenach prawobrzeżnej Wisły, nie wciągniętych do Wolnego Miasta Krakowa. Kościołem parafialnym stał się mały kościółek na Ludwinowie. Następnie duszpasterstwo tych terenów zostało przeniesione do kaplicy położonej obok koszar wojskowych przy ul. Kalwaryjskiej.

  W roku 1818 Płaszów został przyłączony do nowo utworzonej Parafii św. Józefa w Podgórzu. Akta wizytacyjne i kroniki tej parafii dają pewien obraz życia religijnego i pracy księży wśród mieszkańców Płaszowa.

  Zgłoś nieaktualne dane