Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Filmowe podsumowanie roku. 2020 rok w e-kinie i na platformach

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
W tym roku więcej filmów zobaczyliśmy na platformach niż w kinach
W tym roku więcej filmów zobaczyliśmy na platformach niż w kinach fot: arkadiusz wojtasiewicz/polskapress
„Zostań w domu” – hasło, którym opiszemy mijający rok. Zostań w domu i oglądaj filmy – a było co, na platformach straemingowych pojawiło się kilka dobrych tytułów, a i kina otworzyły się na działania w wirtualnej przestrzeni, początek roku także przyniósł filmy, które naprawdę warto zobaczyć. Oto filmowe perełki.

FLESZ - Ruszyły szczepienia przeciw COVID-19

To nie był łaskawy rok dla branży filmowej ani kinomaniaków. Choć do sieci trafiło kilka naprawdę dobrych filmów i seriali, jeśli kochają Państwo kino tak jak ja, wiedzą, że monitor komputera, a nawet spora plazma na ścianie nie oddadzą klimatu i atmosfery kina. Wielkie festiwale filmowe zostały przeniesione na przyszły rok albo odbyły się online, kilka długo oczekiwanych premier zobaczymy dopiero w przyszłym roku. Ucierpiały kina - studyjne i wielkie sieciówki, w 2020 roku albo zamknięte albo pozbawione premier, które ściągają widzów. Co dobrego przyniósł 2020 rok?

"A potem tańczyliśmy" (reż. Levan Akin)

Film został odebrany w Gruzji jako atak na narodową tradycję. To opowieść o zakochanym w tańcu chłopaku trenującym w Gruzińskim Balecie Narodowym. Poukładany świat Meraba wywraca się do góry nogami, kiedy do zespołu dołącza charyzmatyczny konkurent – rywal i wielka fascynacja.

„David Attenborough. Życie na naszej planecie”

Dokument wyprodukowany przez wytwórnię specjalizująca się w filmach przyrodniczych opowiada historię życia na naszej planecie widzianą oczyma 93-letniego Davida Attenborough. Legendarny narrator wspomina swoje życie i opowiada o ewolucji życia na Ziemi, ubolewając nad zanikiem dzikiej przyrody i dzieląc się swoją wizją przyszłości.

„Elegia dla bidoków” (reż. Ron Howard)

Opowieść o chłopaku, który wychował się na prowincji, z której chce się wyrwać. Dostaje się na renomowany uniwersytet, ubiega się o wymarzoną pracę, ale kryzys rodzinny zmusza go do powrotu do domu, o którym starał się zapomnieć. Historię jego życia poznajemy z pamiętników – to one stały się kanwą filmu, który dostępny jest na platformie Netflix. Fantastyczne kreacja Glenn Close, z nadzieją na Oscara, a w roli uzależnionej matki Amy Adams.

„Gambit królowej” (reż. Scott Frank i Allen Scott)

Miniserial o szachowych rozgrywkach to hit ostatnich miesięcy na platformie Netflix. AnyaTaylor-Joy w roli głównej bohaterki Beth Harmon elektryzuje. Oparty na powieści Waltera Tevisa serial to opowieść Ne tyle o rozgrywkach szachowych, ile o cenie geniuszu i trudnym dojrzewaniu. A w tle obraz Ameryki na lekach uspokajających.

"My dwie" (reż. Filippo Meneghetti)

Francuski kandydat do Oscara 2021. Fabuła filmu „My dwie” koncentruje się na dwóch siedemdziesięcioletnich sąsiadkach, przyjaciółkach, które od lat łączy nie tylko przyjaźń. O tym uczuciu nie wiedzą nawet najbliżsi.

„Sala samobójców: Hejter” (reż. Jan Komasa)

Druga część „Sali samobójców”- film ważny, dotykający naszej rzeczywistości. To splot rzeczywistości i świata wirtualnego. Kiedy student prawa Uniwersytetu Warszawskiego, zostaje przyłapany na plagiacie i wydalony z uczelni, przepełniony żalem planuje zemstę.

„Szarlatan” (reż. Agnieszka Holland)

Czeski film opowiadający o czechosłowackim zielarzu Janie Mikolášku udzielającym medycznych porad. Film opowiada jego słodko-gorzką historię, rozpisaną na kilkadziesiąt lat, ukazując człowieka rozdartego między wykorzystywaniem swych umiejętności do pomagania ludziom a uleganiem żądzom, z którymi walczyć nie potrafił.

"Śniegu już nigdy nie będzie" (reż. Małgorzata Szumowska i Michał Englert)

Polki i Polacy, którzy na co dzień skupiają się na zarabianiu pieniędzy oraz izolowaniu się od biednego świata zewnętrznego, oddają się w terapeutyczne ręce Żeni, żywiąc nadzieję, że pochodzący z egzotycznego Wschodu mężczyzna uleczy ich z ich fobii i nieszczęść.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Filmowe podsumowanie roku. 2020 rok w e-kinie i na platformach - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto