Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Film, od którego zaczęła się kariera Romana Polańskiego. "Nóż w wodzie" w krakowskich kinach studyjnych w marcu

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
"Nóż w wodzie"
"Nóż w wodzie" Materiały prasowe
W lutym rozpoczęła się druga odsłona popularnego przeglądu Krótka historia polskiego kina, poświęcona twórcom osobnym, działającym poza głównymi nurtami filmowymi. Kolejnym tytułem prezentowanym w ramach cyklu jest nagrodzony na festiwalu w Wenecji i nominowany do Oscara "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego. Zobaczymy go w marcu w krakowskich kinach studyjnych.

Oszuści - aplikacje bankowe ID

od 7 lat

Znany dziennikarz sportowy Andrzej (Leon Niemczyk) jedzie z żoną Krystyną (Jolanta Umecka) na jednodniowy rejs jachtem. Zabiera na pokład młodego autostopowicza (Zygmunt Malanowicz), którego stara się olśnić swoją pozycją materialną, doświadczeniem życiowym i żoną. Na pozerstwo dziennikarza chłopak odpowiada gniewem, a atmosfera coraz bardziej gęstnieje.

Kontynuacja przeglądu Krótka historia polskiego kina to wybitne dzieła twórców, którzy nie wpisywali się w wiodące nurty i stronili od grup czy formacji artystycznych. Ich filmy nie dają się prosto zaszufladkować, ale wciąż olśniewają świeżością formy i prawdziwie autorskim wymiarem. W przeglądzie znalazły się zarówno odważne eksperymenty formalne, jak i nieoczywiste filmy gatunkowe. Dzieła kultowe i zapomniane arcydzieła. Ale przede wszystkim filmy, które, także dzięki wspaniałej cyfrowej rekonstrukcji, nadają się idealnie do ponownego odkrycia w kinach.

Przegląd Krótka historia polskiego kina część II: twórcy osobni to polska klasyka filmowa w kinach studyjnych w całej Polsce. W programie trwającego od lutego cyklu jest dziesięć tytułów wybranych przez Tomasza Kolankiewicza. Każdy film poprzedzony jest krótkim wykładem przygotowanym przez kuratora przeglądu.

Drugim filmem, który będzie można zobaczyć w ramach przeglądu, jest nowatorski dramat psychologiczny "Nóż w wodzie" w reżyserii Romana Polańskiego.

Kuratorem przeglądu Krótka historia polskiego kina i autorem prelekcji przed filmami jest Tomasz Kolankiewicz - filmoznawca i historyk filmu. Wykładowca Łódzkiej Szkoły Filmowej i Warszawskiej Szkoły Filmowej, programer współpracujący z telewizją, festiwalami filmowymi, Nowym Teatrem w Warszawie. Między 2008 a 2017 rokiem redaktor programowy w redakcji filmowej TVP Kultura. Wydawca, reżyser i prowadzący telewizyjnych audycji kulturalnych. W latach 2020-2023 dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Dzięki współpracy z WFDiF oraz DI Factory i przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, filmy są prezentowane w wersji odrestaurowanej cyfrowo z angielskimi napisami.

"Nóż w wodzie" zobaczymy w Krakowie 6 marca w kinie Agrafka, 18 marca w kinie Kika, 19 marca w kinie Mikro, 20 marca w kinie Paradox i 22 marca w Kinie Pod Baranami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Film, od którego zaczęła się kariera Romana Polańskiego. "Nóż w wodzie" w krakowskich kinach studyjnych w marcu - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto