Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal The Best of Wagner, czyli młodzi grają Wagnera

Grażyna Antoniewicz
Przed II wojną światową Richard Wagner święcił w Sopocie triumfy w Operze Leśnej, gdzie prezentowano jego znakomite muzycznie i bogate inscenizacyjnie przedstawienia, a sopocką Operę Leśną uważano za "Bayreuth Północy".

Plenerowa scena w sercu sopockiego lasu o kryształowej akustyce przyciągała na festiwale wagnerowskie rzesze melomanów z całej Europy. Do historii przeszedł ten z 1925 r., kiedy to "Walkirię" z Opery Leśnej transmitowano w radiu na całe Niemcy. Zdarzyło się, że w spektaklach wykorzystywano nadawaną na żywo muzykę organów oraz dźwięki dzwonów z gdańskiej bazyliki Mariackiej. Do leśnego amfiteatru przyjeżdżali najlepsi muzycy i soliści z całej Rzeszy.

Międzynarodowy festiwal wagnerowski w Operze Leśnej trwał aż do 1944 roku, po czym ze względów politycznych zniknął. Do wspaniałych tradycji wrócono w lipcu 2009 roku, z okazji 100-lecia Opery Leśnej . Zaprezentowano wówczas w wersji koncertowej pierwszą część "Pierścienia Nibelunga" Richarda Wagnera pt. "Złoto Renu". Projekt zakłada wykonanie w najbliższych latach pozostałych części cyklu "Pierścień Nibelunga".

- W tym roku, ze względu na remont Opery Leśnej, zdecydowaliśmy się przedstawić melomanom galę wagnerowską "The Best of Wagner - Młodzi grają Wagnera". Natomiast "Walkirię" wystawimy już w Operze Leśnej w przyszłym roku - mówił na konferencji prasowej producent artystyczny NDI Sopot International Wagner Festival 2010 Stanisław Daniel Kotliński. - Mamy dwoje młodych, wybitnych solistów, Lada Biriucov to słowacka śpiewaczka o wspaniałym dramatycznym sopranie i znakomitych osiągnięciach na arenie międzynarodowej. Amerykanin Brende Patrick Gunnell (tenor) śpiewał w ubiegłym roku partie Froh w "Złocie Renu", ten młody artysta związany jest ze scenami niemieckimi i austriackimi. Usłyszymy "Cwał Walkirii", uwerturę do "Tannhäusera" oraz początek i koniec opery "Tristan i Izolda" , a także obszerny fragment opery "Walkiria". W programie znajdzie się także młodzieńczy utwór Wagnera - uwertura "Polonia", skomponowana w hołdzie uczestnikom powstania listopadowego w 1830 roku. Koncert poprowadzi brytyjski dyrygent światowej sławy Jan Latham Koenig o gdańsko-sopockich korzeniach.

Tegoroczny festiwal muzyki Wagnera na molu w Sopocie odbędzie się 9 lipca, godz. 21. Wstęp wolny.
Festiwal zaplanowano przy Domu Zdrojowym. W przypadku złej pogody koncert odbędzie się w sali Christoper Columbus hotelu Sheraton w Sopocie, sala pomieści 650 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto