Falstart Kazimierza Moskala. Wisła - Górnik Zabrze 0:1 [wideo, zdjęcia]

Kryzys mistrzów Polski trwa. Po przegranej w derbach Wisła ...
Kryzys mistrzów Polski trwa. Po przegranej w derbach Wisła ... Łukasz Żołądź
Kryzys mistrzów Polski trwa. Po przegranej w derbach Wisła uległa Górnikowi 0:1. Bohaterem zabrzan został Michał Jonczyk.

Derby Krakowa: Cracovia szuka punktów, Wisła stylu [zobacz wideo]

W przypadku "Białej Gwiazdy" o lekceważeniu przeciwnika nie mogło być mowy. Pod Wawelem wszyscy pamiętają, że w poprzednim sezonie Górnik dwukrotnie ograł krakowian. Poza tym wiślacy byli zdeterminowani, by zrehabilitować się za derbową porażkę. "Najważniejsze jest zwycięstwo" - zapowiadał trener Moskal.
Pod nieobecność Sobolewskiego i Wilka w środku zagrali Tomas Jirsak oraz młody Daniel Brud. Na skrzydle rozpoczął Nunez, który zastąpił słabo dysponowanego w ostatnich tygodniach Kirma.

Na przedmeczowej konferencji Kazimierz Moskal przyznał, że spodziewa się ofensywnej gry zabrzan. Jego słowa potwierdziły się już w 3. minucie. Nakoulma stanął oko w oko z Pareiką, ale napastnik gości nie trafił w bramkę. Kilka minut później kontuzjowanego Jaliensa musiał zastąpić Michał Czekaj. Górnik starał się wykorzystać zdezorientowanie w szeregach przeciwnika. W 12 minucie Nakoulma zgrał głową w pole karne. Obrońcy krakowian w ostatniej chwili zażegnali jednak niebezpieczeństwo.

W ekipie gospodarzy wyróżniał się w Ivica Iliew, który często wygrywał pojedynki jeden na jeden. W 15 minucie Serb uderzył zza pola karnego, ale piłkę odbił Skorupski. Później na boisku niewiele się działo. Żadna z drużyn nie potrafiła narzucić swoich warunków gry i kreować bramkowych okazji. Ku niezadowoleniu kibiców Wisły, szybciej przebudzili się zawodnicy z Zabrza.

W 38 minucie Bemben dośrodkował, a Nakoulma uderzył głową w długi róg. Bezradny Pareiko mógł tylko odetchnąć z ulgą, gdy piłka o centymetry minęła prawy słupek bramki. Przed przerwą dobrą szansę miał jeszcze Olkowski. Pomocnik Górnika uderzył zbyt słabo, by wpisać się na listę strzelców. Piłkarzom Wisły ciężko się grało, a krakowskim fanom zapewne niełatwo było patrzeć na fatalną grę ich ulubieńców. Obserwując poczyniania drużyny Moskala w pierwszej połowie aż trudno było uwierzyć, że to obecni mistrzowie Polski.

Kazimierz Moskal zareagował, wpuszczając na boisko Boguskiego. Ten mógł trafić do siatki już w pierwszej swojej akcji, ale został zablokowany przez defensorów. Wisła zyskała przewagę optyczną, co nie przekładało się na rezultat. W 65 minucie tuż sprzed pola karnego strzelił Garguła. Skorupski był na posterunku. Ostatecznie gospodarzom nie udało się sforsować obrony Górnika. Bramkę zdobyli za to goście. Po zagraniu z lewej strony do siatki trafił wprowadzony w drugiej połowie Jonczyk. Wisła nie miała sposobu, ani czasu, by doprowadzić do remisu.

Wisła Kraków - Górnik Zabrze 0:1
0:1 - Jonczyk 87'

Wisła Kraków: Pareiko - Jovanović, Jaliens (Czekaj 9'), Diaz, Paljić - Brud (Boguski 45'), Jirsak, Iliew (Kirm 80'), Garguła, Nunez - Biton

Górnik Zabrze: Skorupski - Bemben, Danch, Pazdan, Magiera - Przybylski, Mączyński (Kiwek 60'), Olkowski (Jonczyk 78'), Marciniak, Zahorski (Milik 68') - Nakoulma