Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

EWD wskaże dobrą szkołę

Kini
Kini
Dzięki "wskaźnikowi oceny szkół gimnazjalnych", rodzice, którzy chcą posłać swoje pociechy do szkoły, mogą sprawdzić jej faktyczny poziom.

Metoda EWD opracowana przez Centralną Komisję Egzaminacyjną może być przydatna rodzicom i uczniom, którzy w przyszłośći będą chcieli wybrać odpowiednie gimnazjum. W głównej mierze polega ona na opracowaniu uporządkowanej listy najlepszych szkół.

- Dzięki tej metodzie wysłanie dziecka do danej szkoły nie będzie już niewiadomą, bowiem opinie szkół będą się opierać na rzetelnych ocenach - komentuje Jerzy Miller, wojewoda małopolski. Póki co ranking dotyczy szkół najlepszych - Trzeba być ostrożnym z negatywną oceną, dlatego na razie skupiamy się na dobrych gimnazjach - dodaje wojewoda.

Informacje pozyskane przez CKE przydatne będą dopiero dla rodziców, których dzieci pójdą do gimnazjum za rok. Także wtedy poznamy wyniki szkół, które jeszcze potrzebują wsparcia, czyli o niższym poziomie nauczania. Dopiero za dwa lata lista będzie kompletna o wszystkie szkoły.


Metoda EWD, czyli edukacyjna wartość dodana. To pojęcie wywodzi się z ekonomii i oznacza przyrost wartości dóbr wytworzonych w trakcie produkcji. W edukacji wartość dodana to po prostu przyrost wiedzy i umiejętności uczniów, który nastąpił w trakcie ich edukacji w konkretnej szkole.

Wiadomo, że wiedza uczniów sprawdzana jest na egzaminach - czemu więc służy EWD? Otóż, suchy wynik egzaminu wcale nie musi świadczyć o wysokiej jakości edukacji w szkole. Wysoka punktacja na egzaminie może być efektem zdolności indywidualnych ucznia, jego własnej pracy, wychowania rodzinnego, pomocy rodziców itp. Może się okazać, że wkład szkoły i nauczycieli w dobry wynik egzaminu był niewielki.

Metoda EWD pozwala w dużym stopniu na pokazanie, jaki wkład w wynik ucznia miała rzeczywiście szkoła i jaka jest różnica w poziomie edukacji ucznia od momentu rozpoczęcia nauki do chwili opuszczenia placówki.

EWD, mówiąc w skrócie, to ocena efektywności edukacji w konkretnej szkole.
Porównanie wyników egzaminów oraz EWD może być czasem zaskakujące. Okazuje się, że szkoły, których uczniowie osiągnęli bardzo wysokie wyniki testów, wcale nie muszą mieć wysokiej edukacyjnej wartości dodanej.

Edukacyjną wartość dodaną wylicza się, korzystając z wyników egzaminu gimnazjalnego. Jest to różnica pomiędzy rzeczywistym wynikiem egzaminu gimnazjalnego, a wynikiem przewidywanym, który oblicza się m.in. na podstawie sprawdzianu po szkole podstawowej, uwzględniając inne dane, np. dysleksję czy płeć.

Centralna Komisja Egzaminacyjna, biorąc pod uwagę obydwa czynniki, podzieliła szkoły na cztery kategorie:

  • szkoły neutralne - średni poziom wyników na egzaminach i przeciętna EWD,
  • szkoły sukcesu - wysokie wyniki na egzaminach i bardzo wysoka efektywność,
  • szkoły wspierające - niskie wyniki egzaminacyjne, ale wysoka efektywność,
  • szkoły wymagające pomocy - niskie wyniki na egzaminach i niska efektywność,
  • szkoły niewykorzystanych mozliwości - wysokie wyniki na egzaminach, ale niska efektywność.

Jakie są małopolskie szkoły?

EWD obliczono dla 632 małopolskich gimnazjów. Biorąc po uwagę obydwa wskaźniki, czyli EWD oraz wyniki egzaminów, w Małopolsce 172 szkoły (27,3 proc.) możemy nazwać szkołami sukcesu.

W części humanistycznej najwyższe EWD i najlepszy wynik egzaminu uzyskało Gimnazjum nr 52 Pijarów w Krakowie.

Zobacz rankingi:






od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto