MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Euro to nie wyrzeczenie

(jeż)
fot. Ludwik Kostuś
fot. Ludwik Kostuś
Prof. Leszek Balcerowicz, prezes Narodowego Banku Polskiego przekonywał podczas piątkowego wykładu na Wawelu, że dążenie do przystąpienia do strefy euro jest najlepszą strategią dla nowych państw członkowskich Unii ...

Prof. Leszek Balcerowicz, prezes Narodowego Banku Polskiego przekonywał podczas piątkowego wykładu na Wawelu, że dążenie do przystąpienia do strefy euro jest najlepszą strategią dla nowych państw członkowskich Unii Europejskiej.

- Pomoże to Polsce w rozwoju gospodarczym. Dyskusją bezsensowną jest wiązanie tej kwestii ze sprawą suwerenności państwa, bo z tego punktu widzenia można pytać o sens przystępowania Polski do Unii Europejskiej czy innych organizacji międzynarodowych - uważa Balcerowicz.
Według niego, jest wiele czynników, które przemawiają za przyjęciem przez Polskę wspólnej waluty.
- Według naszych konserwatywnych prognoz, przyjęcie euro powiększy tempo wzrostu gospodarczego naszego kraju o 0,2-0,4 proc. rocznie. Wzrost PKB o 0,2 proc. rocznie będzie wynikał z trwałego obniżenia ceny kapitału, a dodatkowy efekt w postaci kolejnych 0,2 proc. wzrostu przyniesie zwiększony napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych - twierdzi prezes NBP.
Oznacza to, że w perspektywie do roku 2030 samo wejście Polski do strefy euro może zwiększyć PKB o około 12 proc., w porównaniu z pozostawaniem poza tą strefą.
Według prof. Balcerowicza, największy naciski w polityce gospodarczej powinien zostać położony na spełnienie warunków pozwalających na przyjęcie wspólnej waluty, czyli kryteriów z Maastricht f.
- Spełnienie kryteriów z Maastricht nie jest żadnym poświęceniem, bo to leży w interesie naszego państwa i gospodarki - podkreślał Balcerowicz.
Prezes NBP pytany, czy politycy powinni określać datę przystąpienia Polski do strefy euro odpowiedział, że takie deklarację można traktować poważnie tylko w jednym przypadku - gdy termin ten będzie powiązany z poważną, wiążącą deklaracją, dotyczącą spełniania na czas kryteriów z Maastricht.
- Poważne deklaracje, to są deklaracje dotyczące finansów publicznych oraz deklaracje, dzięki którym można mieć ufność, że obecnie osiągane kryteria z Maastricht będą zachowane - zaznaczył Balcerowicz.
Podczas swojegon wykładu prezes NBP apelował także do członków Rady Polityki Pieniężnej, aby przy podejmowaniu decyzji dotyczących polityki monetarnej kierowali się troską o utrzymanie niskiej inflacji, która jest według niego wielkim osiągnięciem Polski.
- Niska inflacja nie jest dana raz na zawsze. Na członkach RPP ciąży ogromna odpowiedzialność. RPP nie może ryzykować stabilności cen. Trzeba ją pielęgnować i wcześnie reagować na sygnały ostrzegawcze ? mówił Balcerowicz. - Nie znam przypadku kraju, który spełnia warunki traktatu i nie przystępuje do strefy euro - mówił Balcerowicz. - Jeśli Polska spełni je, a mimo tego będziemy zastanawiać się nad przyjęciem euro, będzie to ogromne zaskoczenie. Przypomnę również, że Polska zobowiązała się do przyjęcia euro w czasie negocjacji o przystąpieniu do UE. Jeszcze jedna dobra rzecz wyniknie z przyjęcia euro. Musimy najpierw zreformować system finansów publiczych, co wyjdzie nam tylko na dobre, bo ograniczymy nadmierne wydatki, a dzięki temu obniżone zostaną podatki - przekonywał Balcerowicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

26-letni Ukrainiec próbował nakłonić Polaka do szpiegowania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto