Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Emaus Kraków 2023. Odmieniony Odpust Emaus na Salwatorze przyciągnął całe rodziny. ZDJĘCIA

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Zgodnie z wielowiekową tradycją w Poniedziałek Wielkanocny odbywa się odpust Emaus na krakowskim Salwatorze. Jak co roku, przyciągnął tłumy krakowian. Na ujednoliconych stoiskach mogli oni znaleźć słodycze, zabawki i to zarówno platikowe jak i rzemieślnicze i wiele innych. Zgodnie zaś z zapowiedziami miasta zabrakło na stoiskach figurki żyda z pieniążkiem.

Początki odpustu na Salwatorze datowane są na XII wiek, a Emaus w formule jaką znamy dziś – kolorowego jarmarku – ukształtował się w XIX stuleciu, kiedy to na Salwatorze można było kupić słodycze, dekoracje świąteczne czy zabawki.

„W ostatnich latach, w związku z zalewem zabawek masowej produkcji i zatarciem się wielu typowo krakowskich tradycji, odpust zatracił wiele ze swojej autentyczności. Zamiast rękodzieła częściej można było tu spotkać importowane, plastikowe produkty, które nie mają związku z tradycją rzemiosła ani też z ludową czy wielkanocną twórczością. Wydarzenie przybrało charakter chaotyczny, a towar prezentowany był na przypadkowych i niespójnych stoiskach” - informowało miasto, które od ubiegłego roku przejęło pieczę nad organizacją wydarzenia.

Aby przywrócić wydarzeniu jego pierwotny charakter, miasto zaprosiło do konsultacji, m.in. przedstawicieli Rady Dzielnicy, parafię św. Salwatora, znawców folkloru zwierzynieckiego, ekspertów Muzeum Krakowa i Muzeum Etnograficznego, przedstawicieli rzemieślników, m. in. zarząd Imago Centrum Sztuki Ludowej.

Z pomocą w/w instytucji udało się wypracować nieco bardziej spójny wizerunek Odpustu, którego cechą charakterystyczną miała być mniejsza ilość plastiku na rzecz zabawek rzemieślniczych i brak figurki żyda z pieniążkiem bądź też innymi atrybutami kojarzącymi się z pozyskiwaniem korzyści finansowej.

Odwiedzający w tym roku Emaus znależli więc na straganach figurki żyda z Torą czy instrumentami muzycznymi. Zabronione było
natomiast handlowanie towarami naruszającymi dobre obyczaje, obrażającymi uczucia religijne, rasowe oraz utrwalające negatywne stereotypy – narodowościowe, religijne i światopoglądowe. W tegorocznym regulaminie znalazł się dodatkowo zapis zabraniający handlu zabawkami – atrapami broni i to zarówno broni białej jak np. miecze czy broni palnej. Organizatorzy odpustu wyjaśniali, że „nawet zabawkowa imitacja broni i amunicji może kształtować wśród osób małoletnich postawy agresywne, czego Krakowskie Forum Kultury w żaden sposób nie może promować”. Każdy kto złamałby zapisy regulaminu musiał liczyć się z surową karą polegającą na natychmiastowym usunięciu towarów i wykluczeniu wystawcy z przyszłorocznej edycji Emausu.

Od regulaminu zastosowano jednak mały wyjątek. Do sprzedaży dopuszczono kolorowe, plastikowe pistolety na wodę. W końcu Poniedziałek Wielkanocny to również tradycyjny Śmigus-Dyngus.

Wystawa o historii Emaus

Wydarzeniu towarzyszy plenerowa wystawa o historii tego odpustu, warsztaty w ogrodach Zespołu Szkół Ogólnokształcących przy ul. Senatorskiej 35, podczas których powstało wielkoskalowe drzewko emausowe, a także pokonkursowa wystawa tych drzewek w Pasażu Krzysztofory przy Rynku Głównym. Drzewko emausowe, tzw. drzewko życia, to jedna z tradycyjnych zabawek sprzedawanych na kramach podczas odpustu na krakowskim Salwatorze.

Drzewko wykonane jest z kijka, w który wetknięte są drewniane listki, a na czubku umieszczona jest figurka ptaka lub gniazdo z pisklętami. Dawniej przypisywano mu wyjątkowe znaczenie i symbolikę - oznaczało powrót całej przyrody do życia, nawiązywało także do przedchrześcijańskich wiosennych obrzędów zadusznych i wierzeń, według których dusze zmarłych wracają na ziemię pod postaciami ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew.

Tradycja Emaus wywodzi się ze średniowiecza, kiedy w wielkanocny poniedziałek odbywała się procesja religijna z Krakowa do wsi Zwierzyniec. Zwyczaj wychodzenia do kościołów poza miastem był bardzo rozpowszechniony w Europie, zwłaszcza w XVI-XVII w. Na to "ludowe święto" chodzili w XIX w. wszyscy mieszkańcy Krakowa: najbiedniejsi i bogaci.

Ile wydajemy na aktywność fizyczną?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Emaus Kraków 2023. Odmieniony Odpust Emaus na Salwatorze przyciągnął całe rodziny. ZDJĘCIA - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto