Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Emaus 2014 w Krakowie na Zwierzyńcu [Wielkanoc 2014, Kraków za darmo]

Redakcja
W Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia na Salwatorze u zbiegu ...
W Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia na Salwatorze u zbiegu ... Kinga Zielińska
W Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia na Salwatorze u zbiegu ulic Emaus, św. Bronisławy i T. Kościuszki rozpocznie się jeden z najstarszych odpustów w Polsce - Emaus.

Emaus, 21 kwietnia 2014, godz. 10-18, Salwator


Zobacz: Zdjęcia z Emaus 2014 w Krakowie

Odpust Emaus to jedna z najstarszych krakowskich tradycji wielkanocnych. Impreza, jak i ulica, przy której jest organizowana wzięły swoja nazwę od biblijnej wsi Emaus z Ewangelii św. Łukasza, gdzie udał się zmartwychwstały Chrystus, którego nie rozpoznali uczniowie.

Zobacz też: Emaus w Krakowie na przedwojennych zdjęciach

W nawiązaniu do tej ewangelicznej historii w średniowiecznej Europie panował zwyczaj wyprawiania się w drugi dzień świąt wielkanocnych do kościoła poza miastem. W Krakowie idealnie nadawał się do tego Kościół św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela (Norbertanek) na Zwierzyńcu, który znajduje się około 1,5 km od bram średniowiecznego Krakowa. Krakowski Emaus był uroczystym spacerem mieszczan krakowskich, którzy zażywali ruchu po całym dniu siedzenia za stołem. Pierwszą wzmiankę o tej krakowskiej tradycji można znaleźć w zapiskach Giovanniégo Paolo Mucanti'ego, który był sekretarzem legata papieskiego w latach 1596-1597:

"W poniedziałek wielkanocny poszedłem oglądać kościół, który nazywają Emaus, gdzie zbiera się wielki tłum obojga płci. Wszystka młodzież i żacy zachowują dawny zwyczaj noszenia dnia tego różdżki wierzbowej, na której rozwinięte są bazie."

Z czasem, zwyczaj ten przerodził się w ludową zabawę i odpust. Przed klasztorem ustawiano kolorowe kramy z drewnianymi zabawkami i słodyczami, w tym tradycyjnymi sercami z piernika. Dziś królują tam strzelnice sportowe, karuzele dla dzieci, loterie fantowe i stragany z plastikowymi zabawkami, różnymi świecidełkami, jak odpustowe pierścionki z kolorowymi oczkami i balonikami napełnionymi helem. Niestety, coraz rzadziej można spotkać oryginalne rękodzieło. Stałym elementem i odpustową osobliwością są drewniane figurki żydowskich grajków i Żydów studiujących Torę.

Emaus na Zwierzyńcu przed wojną [zdjęcia]

Aby pielęgnować tradycję Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w Domu Zwierzynieckim co rok organizuje Przystanek Emaus, aby przypomnieć o zapomnianych zwyczajach wielkanocnych, oryginalnych zabawkach i tradycjach związanych z dorocznym odpustem.

W tym roku, jak zawsze zorganizowane zostaną warsztaty dla dzieci, na których własnoręcznie wykonają dawne odpustowe zabawki. Będzie można też przypomnieć sobie Emaus sprzed lat dzięki dokumentowi "Krakowskie tradycje: Emaus na Zwierzyńcu" i odwiedzić tradycyjną wystawę plenerową poświęconą świątecznym zwyczajom.

MHK postanowiło zorganizować także konkurs na najpiękniejsze, własnoręcznie wykonane drzewko emausowe, czyli tak zwane drzewko życia. Jest to jedna z najciekawszych tradycyjnych zabawek, wykonana z kijka z wetkniętymi drewnianymi listkami i umieszczoną na czubku figurką ptaka lub gniazdem z figurkami piskląt. Przypisuje się jej wyjątkowe znaczenie - drzewko symbolizuje powrót przyrody do życia na wiosnę, ma także jeszcze starsze pogańskie znaczenie i nawiązuje do przedchrześcijańskich wiosennych obrzędów zadusznych i dawnych wierzeń, według których dusze zmarłych pod postaciami ptaków szukają schronienia w gałęziach drzew.

Zobacz też: Emaus na krakowskim Zwierzyńcu [zdjęcia dziennikarza obywatelskiego]

Do konkursu można zgłaszać prace, które będą nawiązywały do drzewka życia. Projekty mogą być wykonane z dowolnych materiałów i w dowolnej technice liczy się pomysłowość, staranność wykonania i ogólne wrażenie estetyczne.

Chętni swoje drzewka mogą przynosić w poniedziałek do Domu Zwierzynieckiego przy ul. Królowej Jadwigi 41 w godzinach 10-12. Jury złożone z pracowników Muzeum oceni prace w trzech kategoriach wiekowych: dziecięcej (do lat 12), młodzieżowej (12-19 lat) oraz dla dorosłych (od 19 lat). Po godzinie 12 wszystkie zgłoszone prace będzie można oglądać na wystawie do godziny 16, a odwiedzający będą mogli zagłosować na swojego faworyta. Ogłoszenie wyników konkursu połączone z rozdaniem nagród nastąpi tego samego dnia o godz. 17 w Domu Zwierzynieckim.

Anna Kowalska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto