Krzysztof Kawa
W akcji Konrad Gruszkowski z Wisły Kraków
W akcji Konrad Gruszkowski z Wisły Kraków Andrzej Banas
W meczu kwalifikacji mistrzostw Europy U-21 w Grossaspach reprezentacja Polski rozgromiła Niemcy 4:0 (3:0). W podstawowym składzie kadry wystąpił piłkarz Wisły Kraków Konrad Gruszkowski, a w drugiej połowie zadebiutował napastnik Bruk-Betu Termaliki Nieciecza Kacper Śpiewak. Następne spotkanie - z Łotwą - we wtorek 16 listopada na stadionie Cracovii.

Polska prowadziła 3:0 już po 14 minutach. Kapitalnie spisywał się Adrian Benedyczak, zdobywca dwóch pierwszych goli po kontrach. Trzecią bramkę dorzucił Michał Skóraś. W 19. minucie Manuel Mbom został ukarany czerwoną kartką za faul taktyczny na wychodzącym na czystą pozycję Benedyczaku.

Niemcy nie poddali się i jeszcze przed przerwą trafili piłką po rzucie wolnym w poprzeczkę, a w drugiej połowie mocno przycisnęli. Kadra pod wodzą Macieja Stolarczyka przetrwała jednak ten napór, a w ostatnim kwadransie, gdy gospodarze opadli z sił, stworzyła kilka sytuacji. Jedna z nich zakończyła się czwartym golem - najpierw strzelał Jakub Kamiński, a dobijał Kacper Kozłowski.

Gruszkowski zagrał jako prawy wahadłowy i spisał się bardzo dobrze, choć błędów nie uniknął. Za faul ręką pod polem karnym Niemców został ukarany żółtą kartką.

Śpiewak wszedł za Benedyczaka. Dowołany w ostatniej chwili gracz Bruk-Betu spisał się bardzo dobrze, twardo walcząc z obrońcami. W jednej z kontr kapitalnie odegrał do Kamińskiego, ale ten przegrał pojedynek z bramkarzem.

Dowołany w ostatnich dniach na zgrupowanie kadry U-21 Piotr Starzyński z Wisły nie znalazł się nawet na ławce rezerwowych.

We wtorek zespół pod wodzą byłego trenera "Białej Gwiazdy" Macieja Stolarczyka zmierzy się na stadionie Cracovii z Łotwą w kolejnym spotkaniu o punkty eliminacji ME 2023.

Młodzieżowe mistrzostwa Europy odbędą się w dniach 9 czerwca - 2 lipca 2023 r. w Rumunii i Gruzji. Do zakończenia rywalizacji w grupie B zostało pięć kolejek spotkań. Najlepsza drużyna awansuje bezpośrednio, ale na turniej pojadą również trzy najlepsze zespoły z drugich miejsc. Pozostałe drużyny, które zajmą w swoich grupach drugie lokaty, zagrają w barażach. Niemcy i Izrael mają po 12 punktów, Polska 10, Węgry 7, Łotwa 3, a San Marino 0.

Gol Kacpra Przybyłki z Wisły Kraków

Dodajmy, że w ciągu ostatnich dni w kadrach występowali także inni gracze z Małopolski. Jakub Myszor z Cracovii wszedł w 63. min czwartkowego meczu drużyny U-20 z Rumunią (porażka Polaków na wyjeździe 1:2). Mikołaj Biegański i Mateusz Młyński z Wisły oraz Daniel Hoyo-Kowalski i Ernest Terpiłowski z Bruk-Betu nie dostali takiej szansy.

Natomiast Kacper Przybyłko z Wisły strzelił w 47. min gola w meczu Polski z Meksykiem (porażka 3:4) kadry U-17 rozegranym w Hiszpanii.

Niemcy - Polska 0:4 (0:3)
Bramki: Benedyczak 5, 12, Skóraś 15, Kozłowski 90.
Niemcy: Philipp - Mbom, Mai, Thiaw, Netz (64 Leweling) - Schade, Keitel, Stiller (90 Martel), Burkardt, Thielmann (46l Bella-Kotchap) - Shuranov (25 Massimo).
Polska: Miszta - Gruszkowski, Bejger, Kruk, Kiwior, Skóraś (84 Żukowski) - Zalewski (62 Kozłowski), Poręba, Bogusz, Kamiński - Benedyczak (69 Śpiewak).
Sędziował: Luís Miguel Branco Godinho (Portugalia). Żółte kartki: Stiller - Miszta, Bejger, Kruk, Gruszkowski. Czerwona kartka: Manuel Mbom (19., za faul taktyczny).